Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 4 

  (geniş haber)  1-TAKSİM'DEKİ TECAVÜZ DEHŞETİYLE İLGİLİ YAKALANAN ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ Haber: Ali AKSOYER - Kamera: İdris TİFTİKCİ / İstanbul DHA Taksim'de iki kadından birini bıçaklayan diğerini ise omuzuna alıp kaçırdıktan sonra götürdüğü evd

30 Mart 2018 18:42

 

(geniş haber) 
1-TAKSİM\'DEKİ TECAVÜZ DEHŞETİYLE İLGİLİ YAKALANAN ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Haber: Ali AKSOYER - Kamera: İdris TİFTİKCİ / İstanbul DHA
Taksim\'de iki kadından birini bıçaklayan diğerini ise omuzuna alıp kaçırdıktan sonra götürdüğü evde tecavüz ettiği gerekçesiyle aylardır aranan Engin K. polis operasyonuyla yakalandı.
Taksim\'de güvenlik kamerasına yansıyan olay  21 Ocak 2017\'de meydana gelmişti. 
Engin K. (25), eğlence dönüşü sabahın erken saatlerinde evlerine gitmek için Balo Sokak\'tan, Tarlabaşı Bulvarı\'na doğru yürüyen F.H.E isimli kadına cinsel saldırıda bulunulması ve yanındaki kadın arkadaşı E.Y.\'nin ise tekmelenip yaralanmasıyla ilgili 15 aydır aranıyordu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şüphelinin yakalanması amacıyla özel ekip kurdu. Ekipler, aylar süren çalışmaların ardından şüphelinin Beyoğlu\'nda saklandığı evi tespit etti. 

DÜN AKŞAM EVE BASKIN DÜZENLENDİ
Dün operasyon için düğmeye basıldı. Akşam saatlerinde belirlenen adrese baskın düzenlendi. Şüpheli, polisleri karşısında görünce kaçmaya çalıştı; bu sırada da bacağı kırıldı. Operasyonda Engin K. yakalanarak gözaltına alındı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ 
Polisteki sorgusunda suçlamaları kabul etmediği öğrenilen Engin K. adliyeye sevk edildi. Engin K.\'nın cinsel saldırı, uyuşturucu kullanmak, yaralama ve hırsızlıktan 9 suç kaydının bulunduğu öğrenildi. 

OLAY GÜVENLİK KAMERASINA YANSIMIŞTI
Taksim\'deki olay güvenlik kamerasına da yansımıştı. Engin K., kadınlara saldırdıktan sonra F.H.E isimli kadını omzuna alarak götürürken kameraya yansımıştı. Engin K.\'nın genç kadını, bir arkadaşının evine götürüp tecavüz ettiği belirtiliyordu.  Olaydan sonra başlatılan soruşturmada  Engin K.\'nın arkadaşı Dursun A.\'nın yakalanmıştı.

Görüntü Dökümü:
---------------------------
-Şüphelinin adliyeye sevki
-Olayla ilgili görüntü (arşiv)

30.03.2018 - 14.48 Haber Kodu : 180330128
30.03.2018 - 14.00 Haber Kodu : 180330109
===========================

2- SAVCI KİRAZ\'IN ŞEHİT EDİLMESİ SORUŞTURMASINDA BİR AVUKAT TUTUKLANDI -1 

Haber: Ümit TÜRK İstanbul / DHA 
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz\'ın şehit edimesinde kullanılan silahı temin ettiği öne sürülen avukat Murat C., \"Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme\" ve \"Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye yardım etme\" suçlarından sevk edildiği hakimlik tarafından tutuklandı. 

===================

3- CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL\'DEN \"İTTİFAK\" AÇIKLAMASI

\"YUKARIDA EL SIKIŞMAYA GEREK YOK, ÇÜNKÜ TABANDA İTTİFAK TAMDIR\"

Haber: Hakan KAYA Kamera: Hasan YILDIRIM-İSTANBUL DHA
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu\'nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamada, \" Bir ittifak arayışına zorunlu değiliz. Bu konudaki çabaları son derece anlayışla karşılıyoruz. Ama bir gökkuşağı ittifakı saray rejimini sonlandıracak bir demokrasi ittifakı, yani birinci turda herkesin en yüksek oyu alıp ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan\'ı yenecek birlikteliği sağlamak hepimizin boynunun borcu. Yukarıda el sıkışmaya gerek yok. Çünkü tabanda ittifak tamdır \" diye konuştu.
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı binasını gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yeni seçilen İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu\'nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ittifak konularına değinen Özel, \"Bu ülkede sağcısının, solcusunun , Türkünün-Kürdünün, bu ülkede Alevinin-Sünninin, dedeleri hep birlikte toprak altında kefensiz yatıyorlarsa, o günlerde bağımsızlık kazanılsın, saray rejimi son bulsun;  yetki halka, onun temsilcilerine, meclise verilsin ve Türkiye\'nin ve Türkiye\'de yaşayan herkesin geleceği güzel olsun diye yapıldı. Şimdi aynı iradeyi İstanbul\'dan başlayarak bütün Türkiye\'de mezhep ayrımı olmadan, etnik ayrım olmadan düşünce ayrımı olmadan herkesi birden kucaklayacağımız bir birliktelikle sağlamak zorundayız. Dün İstanbul\'un gökyüzü biz adalet nöbetindeyken kapkaranlıktı ve orada şu betimlemeyi yapmıştım. Dedik ki, bir karanlığın altındayız. AKP ve MHP İstanbul\'da, Türkiye\'ye yaptığını yaptı ve kara bulutlar üzerimize çöktü. Arkasında masmavi bir gökyüzü olduğunu biliyoruz. Bunun müjdecisi habercisi ilk çağlardan beri en çok beğenilen doğa olayı gökkuşağıdır. Farklı renkler birlikte yan yana birbirinin içine karışmadan birbirinin işine karışmadan bir birine patronluk taslamadan birbirini ötekileştirmeden kendi varlıklarını koruyarak yan yana durabilirler. Bunun adı bir gökkuşağı ittifakıdır. Bunun için birbirimizin içine girmeye, işine karışmaya, birilerinin yaptığı gibi birbirinin paçasına tutunmaya, yedek lastiği olmaya gerek yoktur. Herkes kendini var olduğu yerde kendini temsil edebilir. Bu ülkenin ortak geleceğine inanıyor olmamız lazım. Bu ülkenin ortak geleceği için hep beraber mücadele edebilmemiz lazım. Çabamız bundan ibarettir\" dedi.

\"BİZ TÜM ÖĞRENCİLERİN ÜNİVERSİTEDE ÖZGÜRCE EĞİTİM HAKKINA KAVUŞMASINI SAVUNUYORUZ\"
Boğaziçi Üniversitesi\'ndeki olaylarla ilgili Özel, \"Üniversiteler özgürlük ortamıdır. Her fikrin özgürce ifade ediliyor olması lazım. Fikrini açıklayana baskı, saldırı kabul edilemez. Yaşanmış ve kimsenin tasvip etmeyeceği bir gerginlik üzerinden bir üniversitenin o üniversitenin öğrencilerinin bir kısmının hedef gösterilmesi anayasal hak olan eğitime erişim haklarının engellenmesiyle ilgili ülkenin seçilmiş ve en yüksek makamlarını işgal eden birisi tarafından kullanılan bu ifadelerin sonuçları yaşanıyor şu anda. O\'nu kınadık. \'Bunu yapamazsın\' dedik. \'Bunu söyleyemezsin\' dedik. Biz tüm öğrencilerin hiç kimsenin baskısı ve hiç kimsenin hedef göstermesi olmaksızın özgürce üniversitede eğitim hakkına kavuşmasına savunuyoruz\" diye konuştu.

\"YUKARIDA EL SIKIŞMAYA GEREK YOK, ÇÜNKÜ TABANDA İTTİFAK TAMDIR\"
Cumhurbaşkanı seçimleriyle meclisten çıkan ittifak kanunlarının ayrı şeyler olduğunu söyleyen Özel sözlerine şöyle devam etti: Cumhurbaşkanlığı seçimleri ayrı bir şey, mecliste çıkan ittifak kanunu ayrı bir şey. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her partinin kendi kitlesini en çok memnun edecek, en motive edecek en yüksek oranda sandığa çağıracak ve en yüksek oranda oy alacak adayları belirlemesi gerekiyor. Bunu da Cumhuriyet Halk Partisi böyle yapacak. Her CHP\'linin büyük bir memnuniyet duyduğu Cumhurbaşkanı adayı olacak bu aday ikinci turda da diğer partilerden en yüksek desteği alabilecek ve Recep Tayyip Erdoğan\'nın tek adamlık hevesini kursağında bırakıp saray rejimini sonlandırıp, sarayda oturmak yerine sarayı üniversiteye devredecek, sarayın yetkilerini kullanmak yerine meclise iade edecek, kuvvetlerin tamamına hükmetmek yerine kuvvetler ayrılığını yeniden teşkil edecek sadece 16 Nisan ile değil 12 Eylül\'le de hesaplaşabilen, doğayı ve çevreyi gözeten pozitif ayrımcılık maddelerini  vaad eden bir ortak iradenin kazananı olacak bir adaya ihtiyacımız var. CHP olarak tüm partilerle konuşabilen tek partiyiz. Tüm partilerle konuşuyoruz, görüşüyoruz. Bu görüşmelerin tamamı bu saray rejimine karşı halkın iktiranını kuracak yöndedir. Bir ittifak arayışına zorunlu değiliz. Bu konudaki çabaları son derece anlayışla karşılıyoruz. Ama bir gökkuşağı ittifakı saray rejimini sonlandıracak bir demokrasi ittifakı, yani birinci turda herkesin en yüksek oyu alıp ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan\'ı yenecek birlikteliği sağlamak hepimizin boynunun borcu. Yukarıda el sıkışmaya gerek yok. Çünkü tabanda ittifak tamdır. Burada hiçbir sorun yoktur. Tabanda gönül ittifakı kurulmuştur. Bu ittifak önce İstanbul\'u AKP\'den kurtarıp sonra Türkiye\'yi AKP\'den ve saray rejiminden kurtaracak ittifaktır

\"İTTİFAK SENEDİ YAPMAK BİRLİKTE SEÇİME GİRMEK PARTİNİN EN ÜST ORGANLARININ VERECEĞİ KARARLARDIR\"
Özel \"CHP yan yana gelme meselesinde seçmenin oyunu almış, meclise taşınmış ya da meclis dışında da olsa demokratik bir meşruiyeti olan partilerle konuşur. Ama bir ittifak senedi yapmak birlikte seçime girmek bunlar partinin en üst organlarının vereceği kararlardır. Bugüne kadar böyle bir karar olmadığı gibi, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve devamındaki ihtiyaç olan gökkuşağı diye tarif ettiğimiz meselede farklı renklerin yan yana durduğu birbirinin işine ve içine karışmadığı ama bu ülkenin ortak yarınları için bu ülkenin güzel yarınları için aynı umudu besleyenlerin birlikte davranması başka bir şey. Meclis için ittifak yapmak MHP\'nin muhtaç olduğu bir şey. Çünkü barajın altında. AKP\'nin muhtaç olduğu şey başka bir şey. MHP\'nin desteğini sağlayamıyor\" dedi.

CHP\'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ: TERÖR
CHP\'nin kırmızı çizgisinin terör olduğunu söyleyen Özel, \"CHP\'nin şöyle bir kırmızı çizgisi vardır. Terörü bir insanlık suçu olarak görürüz. Kimden ve nereden gelirse gelsin. Demokratik siyasetin teröre karşı koyması gereken mesafe bütün dünyada siyaset sosyolojisinde tarif edilmiştir. O kurallara uygun davranmak gerekmektedir. CHP halkın oyu ile seçilmiş hiçbir temsilciyi şeytan görmez. Konuşmak başka bir şey, oturup ittifak senedi imzalamak başka şeydir. Meclise girme konusunda bir sıkıntı olmadığı için bir ittifaka ihtiyaç duyan ve başka partilerin bu anlamda kapısını aşındıran bir parti CHP olmaz. Ancak yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimlerinde ittifak kanunlarından bağımsız herkesin kendi adayı ile çıksa da son turda iki adayın yarışacağı seçimdir. Orada saray rejimini sona erdirmek için tarif ettiğimiz iş demokrasi ittifakıdır, gönül ittifakıdır, Cumhuriyet ittifakıdır, gökkuşağı ittifakıdır. Bununla ilgili de senede, sepete ihtiyaç yoktur. Yukarıdaki el sıkışma yerine tabandaki kaynaşma ve ortak irade çok daha güçlüdür\" diye konuştu.

\"SURİYE KONUSUNDA MACRON\'UN AÇIKLAMALARINI TALİHSİZ BULUYORUZ\"
ABD Başkanı Donald Trump\'ın Suriye\'den askerlerini çekeceğini açıklamasıyla ilgili Özgür Özel, \"Suriye\'yi Fransız Macron\'un açıklamalarıyla birlikte okumak lazım. Trump\' Biz oradan çekilelim biraz da başkaları orada olsun\' bir yandan da Macron\'un YPG\'ye Suriye\'de askeri destek sözü ve asker yollama meselesi var. Bu mesele son derece tehlikelidir. Suriye\'nin toprak bütünlüğüne saygılı olunmalı. Suriye\'de devlet dışı unsurlarla iş tutulmamalı ve Suriye\'nin geleceğinin Suriyelilerin tercihine bırakılması gerekmektedir. Trump\'un oradan çekilecek olması, Macron\'unkiyle  eş zamanlı olunca sanki Sevr\'deki paylaşıma uygun olarak Suriye\'ye Fransa askeri varlığının olup Amerikan askeri varlığının çekilmesi gibi son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Macron\'un açıklamasını talihsiz buluyoruz\" şeklinde konuştu.

\"KENDİSİNDEN BEKLERİZ\"
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman\'ın kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesi iddiaları üzerine Özel: Ben Ankara\'da değildim ama geçmiş pratiğe baktığımızda İsmail Kahraman\'ın böyle bir şey talep etmiş olması, yapmış olması, manipüle etmiş olması onun tam bundan önce bize yaşatmış olduklarına paralel bir şeydir. Kendisinden bekleriz. Orada beklenmeyen o talebe rağmen sadece erkeklerin sahneye çıkması, oradaki kadınların hukukunu gözetmemiş olma durumudur. O benim gözümde son derece sıkıntılıdır. İsmail Kahraman bunu yapmıştır, gurubumuz buna gerekli refleksi göstermiştir 

ÖZEL, ENİS BERBEROLĞU\'NA DESTEK İÇİN HAZIRLANAN DEFTERE DUYGULARINI YAZDI
Konuşmaların ardından CHP İstanbul İl Başkanlığı\'nda tutuklu Milletvekili Enis Berberoğlu için \" Millet Vekiline yazıyor\" defterine  duygu ve düşüncelerini yazdı.

Görüntü Dökümü:
---------------------------
-Özgür Özel ve Canan Kaftancıoğlu\'nun salona gelmesi
-Kaftancıoğlu\'nun açıklamaları
-Özgür Özel\'in açıklamaları
-Özgür Özel\'in defteri imzalaması
-Genel ve detaylar 

30.03.2018 - 15.39 Haber Kodu : 180330147
30.03.2018 - 15.39 Haber Kodu : 180330148
======================

4- FIRINCILAR ODASI BAŞKANINDAN \"HALK EKMEK FABRİKASI\" AÇIKLAMASI 

*İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer,
\"Bu fırının yapılması halinde İstanbul\'da en az 500 fırın kapanacaktır. Bu fırınlarda çalışan en az 5 bin kişi işsiz kalacaktır\"

Haber: Gülseli KENARLI - Cansel KİRAZ - Kamera: Güven USTA / İSTANBUL DHA 
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek\'in Hadımköy\'de yapmaya planladığı ekmek fabrikasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. İstanbul\'da günde 16-17 milyon ekmek üretildiğini bunun 1 milyonunun çöpe gittiğini belirten Özer, \"Bu fırının yapılması halinde İstanbul\'da en az 500 fırın kapanacaktır. Bu fırınlarda çalışan en az 5 bin kişi işsiz kalacaktır\" dedi. 
Gaziosmanpaşa\'da bulunan Fırıncılar Odası\'nda açıklamalarda bulunan Fahri Özer, \"Halk ekmeklerin mevcut fırınları yetmezmiş gibi, Hadımköy\'de devasa bir ekmek fırını yapacaklar. Bunun da ihalesini Alman firmasına verdiler. Bu fırının yapılması halinde İstanbul\'da en az 500 fırın kapanacaktır. Bu fırınlarda çalışan en az 5 bin kişi işsiz kalacaktır. Bu işçilerin ailesi olarak en az 30 bin kişi açlığa ve sefalete mahkum edilecektir. Zaten yüzde 25 kapasite kullanım oranı olan fırınlarımızın kapasiteleri yüzde 15\'e düşecek, bu da ekmeğe zam sebebi olarak karşımıza çıkacaktır\" diye konuştu. 

\"3 SENEDİR AYNI FİYATA EKMEK SATIYORUZ\"
Özer, sadece İstanbul\'da Yunanistan\'ı bile besleyecek fırın sayısına sahip olduklarını ifade ederek, \"Dünyanın hiçbir ülkesinde esnafıyla, fırıncısıyla rekabet eden bir belediye bulunmamaktadır. Ankara ve İstanbul belediyelerimiz bu konuda başı çekmektedir. İstanbul\'daki ekmeğin şu anki fiyatı 1 lira 25 kuruş. 3 senedir aynı fiyata ekmek satıyoruz. Fakat son gelişmelerle bir çuval unumuz 75-80 liraya çıktı. Yüzde 50 zam geldi. Kalifiye işçi bulamıyoruz. İşçi bulamamamızın tek sebebi fırınlarımızda hafta tatili olmaması. Bu yüzden biz hem bu fırınların yapılmamasını istiyoruz, hem işçilerimize, fırınlarımıza bir gün tatil yapılmasını istiyoruz. Artık belediyelerimizin kendi işini yapmalarını, yolumuzu yapmalarını fakat ekmeğimize dokunmamalarını istiyoruz. Ekmeğimize dokundurtmamak için de pazartesiden itibaren Ankara\'ya karargah kuracağız. Bu konunun çözümü için İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız\'a gerekli girişimleri yaparak bu fırının yapılmasının durdurulmasını sağlamak istiyoruz\" şeklinde konuştu. 

İSTANBUL\'DA 17 MİLYON EKMEĞİN 1 MİLYONU ÇÖPE GİDİYOR
Özer, \"30 bin metrekare kapalı alanı olan, çok devasa bir tesis kuruluyor. Günde 3.5 milyon adet ekmek üretecekler. Şunu anlamıyoruz; İstanbul\'un vazgeçilmez derdi midir ekmek? Ekmeği o kadar çok üretiyoruz ki, israf edecek derecede üretiyoruz. Bir 3.5 milyon daha buna eklenecek olursak bu ekmeği kime satacağız. Günde 16-17 milyon civarında ekmek üretiliyor. İsraf edilen ekmeğin en az 1 milyonu İstanbul\'da israf ediliyor\" dedi. 

Görüntü Dökümü:
--------------------
-Özer\'in açıklamaları
-Detaylar

30.03.2018 - 13.53 - Haber Kodu : 180330106

===================

5- ALARA KARADEMİR\'İN ÖLÜMÜNE \"ŞÜPHE\" PROTESTOSU

Haber- Kamera: Alper KORKMAZ /İSTANBUL(DHA) 
Üniversite öğrencisi Başak Alara Karademir\'in ölümü protesto edildi.
Başak Alara Karademir (20)\' in okulunun Ankara\'ya düzenlediği gezi sırasında hocası Atilla G.\'nin odasında intihar girişiminde bulunduğu iddia edilmişti. Yoğun bakımda tedavisi süren Karademir\'in bugün beyin ölümü gerçekleşti. Olayın aydınlatılmasını isteyen  \"Üniversite Kadın Meclisleri\" üyesi bir grup protesto gösterisi düzenledi. Ellerinde karanfiller ve Alara Karademir \'in fotoğraflarını taşıyan öğrenciler, olayın aydınlatılmasını istedi.
Grup adına açıklama yapan Beyza Aksoy, \"Alara\'nın intihar ettiği iddia ediliyor fakat bu bir şüpheli ölümdür. Alara\'nın ölümü bir an önce aydınlatılmalı ve gerçekler açığa çıkmalıdır. Alara\'nın ölümünden kim sorumlu. Bu olaya dair sorular cevaplanmalıdır. Kadınlar her gün öldürülürken gerçeklerin üstünün kapatılmasını kabul etmiyoruz. Sesimizi daha da yükselteceğiz. Kadınlara yönelik her türlü düşmanca adımın karşısında bir arada olup mücadelemizi yükselteceğiz\" dedi.  Yapılan basın açıklamasın ardından öğrenciler yanlarında getirdikleri karanfil ve fotoğrafları Karademir\'in okuduğu fakülte önüne bıraktı.

Görüntü DÖKÜMÜ
------------
Öğrencilerin gelişi
Fakülte önünde toplanışı
Dövizlerden ve karanfiller görüntü
Atılan sloganlar
Basın açıklamasından görüntü
Karanfil bırakılması
Diğer detaylar

30.03.2018 - 15.41 Haber Kodu : 180330149

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir