Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 3

  - (ek bilgilerle) ARNAVUTKÖY'DE TRAFİK KAZASI: 3 ÖLÜ Haber-Kamera: Alper KORKMAZ - İSTANBUL DHA Arnavutköy'de meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü

26 Mayıs 2018 17:23

 

- (ek bilgilerle) ARNAVUTKÖY\'DE TRAFİK KAZASI: 3 ÖLÜ

Haber-Kamera: Alper KORKMAZ - İSTANBUL DHA
Arnavutköy\'de meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü.
Eski Edirne Caddesi Habipler istikametindeki kaza saat 09.00 sıralarında meydana geldi. Yakup Yamaç\'ın kullandığı 32 FV 723 plakalı otomobil, sol şeritte temizlik çalışması yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait temizlik aracına arkadan çarptı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri otomobilde sıkışan 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Yakup Yamaç, Kızı Yasemin Yamaç ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin araçta sıkışan cansız bedenleri, itfaiye ekiplerinin çalışması sonucu çıkarıldı.Olay yerine gelen ölenlerin yakınları baygınlık geçirdi. Kaza nedeniyle bölgede trafik bir süre aksadı. Kazanın görgü tanığı, \"Geçen hafta da bir arkadaşım yine burada bir kamyona vurdu, yaralandı. Önlemlerin alınması lazım. Hafriyat kamyonları yüzünden korkudan trafiğe çıkamıyoruz\" dedi. 

Görüntü Dökümü:
--------------
Olay yerinden görüntü
İtfaiye ekiplerinin çalışmaları
Cenazelerin çıkarılışı
Vatandaş ile röportaj
Baygınlık geçiren yakını
Kaza yapan araçlardan görüntü
Diğer detaylar

26.05.2018 - 09.11 Haber Kodu : 180526017
26.05.2018 - 09.29 Haber Kodu : 180526019
26.05.2018 - 10.54 Haber Kodu : 180526033

==================== 


- MEHMET ŞİMŞEK: DÜNYADA CİDDİ BİR DEMOKRATİK RESESYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Haber: Enver ALAS - Kamera: Harun UYANIK / İSTANBUL,DHA
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  \"Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız\" dedi.
Mehmet Şimşek, Maliye Hesap Uzmanları Vakfı tarafından İstanbul\'da düzenlenen \'Çin\'in Kuşak ve Yol Girişimi ve Türkiye\'ye Olası Etkileri\' konulu panele katıldı. 
Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Başkanı Ahmet Eren\'in ev sahipliğinde gerçekleşen panelin açılışında konuşan Mehmet Şimşek, 
Çin\'in kuşak ve yol projesinin önemine vurgu yaparak dünyayı önümüzdeki 50, 100 yıllık dönemde etkileyecek çok önemli ekonomik trendler olduğunu söyledi. Bu trendlerden bir tanesini jeopolitik olarak \'merkezin kayması\' olarak tanımlayan Şimşek, bunun çok önemli bir trend olduğuna dikkat çekti. Şimşek, \"Çin son 40 yılda ortalama yüzde 10 reel büyüdü. Muazzam bir mucizeyi başardı. Ama bu beraberinde diğer birtakım gelişmekte olan ülkelerle tektonik düzeyde, jeopolitik ve ekonomik düzeyde bir dönüşümü ve kayışı sağladı\" dedi. 

DÜNYADA CİDDİ BİR DEMOKRATİK RESESYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ. 
İkinci bir trendin ise \'korumacılık\' olduğunu anlatan Mehmet Şimşek,  \"Aslında korumacılık dünya ekonomisi için büyük bir tehdit. Büyümenin ve ticaretin, refahın önemli bir motoru olduğunu biliyoruz. Son 200 yılda dünya, artan ticaret sayesinde muazzam bir şekilde gerek eğitimde gerek sağlıkta, yoksulluğun azaltılmasında çok mesafe kat etmiştir. Ama nihayetinde bugün korumacılık bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı sağ ve sol partilerin yükselişi de bunun yansımasıdır. Bu da beraberinde dünyada çok önemli bir trendi getiriyor; dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız. Freedom House\'nin yaptığı çalışmalara göre; son 10 yıldır demokratik anlamda geriye giden ülke sayısı sürekli bir şekilde ilerleme sağlayan ülke sayısından daha fazla. Hatta son birkaç yıldır gerileme sağlayan ülkeler, ilerleme sağlayan ülkelerin iki katına çıkmış durumda. Dolayısıyla liberal demokrasi de bu anlamda maalesef zemin kaybediyor\" ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı Şimşek, diğer bir trendin de teknoloji olduğunu, dünyada teknolojide muazzam bir değişim ve dönüşüm trendi yaşandığına dikkat çekerek, \"Yapay zeka, nesnelerin interneti, makinelerin öğrenme kabiliyeti gibi  apayrı bir dönemin başlangıcındayız. Bu da dünya vatandaşlarında ister istemez bir takım endişeler doğuruyor. Bütün bunlar, dünyadaki sistemi ciddi bir şekilde etkiliyor\" diye konuştu. 

\"KUŞAK VE YOL PROJESİ\'NİN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ
Çin\'in Türkiye için önemine vurgu yapan Mehmet Şimşek, geçmişte Türkiye\'nin Orta Doğu\'yu ihmal ettiği gibi Asya\'yı da ihmal ederek yanlış yaptığını dile getirdi. Bugün Türkiye\'nin hem Orta Doğu\'yu hem de Asya\'yı keşfettiğini belirten Şimşek, Çin ile Türkiye arasındaki ekonomi, turizm ve kültürel alandaki ilişkilere değindi. 
Kuşak ve Yol Projesi\'nin Türkiye için yeni ve büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Şimşek, \"Çin ile şu anda çok güçlü samimi ilişkiler kurma çabasındayız. 2015 sonundan itibaren Çin ile yüksek düzeyli bir mekanizmamız var. İlişkilerimizi olumsuz etkileyen konuları açık ve net olarak konuştuk. Son dönemde ciddi iyileşmeler gözlemliyoruz. Bu projede yaklaşık belki 1 trilyon dolarlık yatırıma sahne olacak; Asya ile bağlantımızı güçlendirecek. Özellikle Orta Asya ile çok güçlü bağlantılarımızı kuracak. 2049 yılında Asya\'nın alt yapısı muhtemelen Avrupa Birliği\'nden daha kaliteli bir düzeye gelecek. Yaklaşık 50 bin kilometrelik karayolu, 40 bin kilometrelik demiryolu ve bu güzergahta 14 tane çok büyük ölçekte lojistik üst öngörülüyor\" diye konuştu. 

\"30 MİLYAR DOLARLIK PROJE\"
Mehmet Şimşek, Uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri şirketi Pricewaterhouse Coopers\'ın yaptığı bir araştırmasından Çin\'in 2050 yılında ekonomisinin büyüklüğünün 58,5 trilyon dolar olacağını aktararak, \"Türk iş alemi bunu ihmal edebilir mi? Asla... Onun için Çin ile ilişkilere çok önem veriyoruz ve güçlendiriyoruz. Bu nedenle Türkiye şu anda Edirne -Kars hızlı demiryolunu ki 5 bin 500 kilometrelik bağlantı yollarıyla 30 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Bu konuda çok mesafe kat ettik\" ifadelerini kullandı. 

\"TÜRKİYE, ÇİN İÇİN ÜRETİM VE İHRACAT ÜSSÜ OLACAK\"
Şimşek, \"Çin ithalatta en büyük ortağımız ama ihracatta 17. sırada bulunuyor. Bunu kısa vadede telafi etmek zor. Biz sizi ne kadar teşvik edersek edelim kolay değil. Ama biz üç, dört alternatif yaklaşım geliştirdik. Bunlardan hiç olmazsa Çinli girişimcileri, Türkiye\'yi Orta Doğu\'da ya da Avrupa\'da bir üretim üssü olmaya ikna edelim istiyoruz. Bu yönde cüzi de olsa ilerleme var. Ben buna inanıyorum ve Türkiye, Çin için üretim ve ihracat üssü olacak. İstese de istemese de alın teriyle Çin, büyük bir ticaret fazlası veriyor. Bu cari fazla demek sermaye ihracatı demektir. Biz de açık veren bir ülkeyiz. Çin\'in sermaye fazlasını kısmen burada faaliyet göstermesine çaba gösteriyoruz\" şeklinde konuştu.  Türkiye ile Çin arasında son yıllarda önem kazanan bir başka konunun da turizm olduğunu anımsatan Mehmet Şimşek, Çin\'in zenginleştiğini ve orta kesimin de büyüyerek Türkiye\'ye tatile gelebileceklerini ve kuşak - yol projesine bu anlamda da bakılması gerektiğine vurgu yaptı. 
Panelin açılış bölümünde Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Başkanı Ahmet Eren ile Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Talip Murat Kolbaşı da bir konuşma yaptı. Türk ve Çin iş dünyasından isimlerin katıldığı panelde, açılış bölümünün ardından kuşak ve yol projesine yönelik çeşitli oturumlar düzenlendi. 

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Panele katılanlar
-Protokolden görüntüler
-Mehmet Şimşek\'in konuşması
-Genel ve  detaylar

26.05.2018 - 13.15 Haber Kodu : 180526070

=====================================


- HAVUZU TEMİZLEMEK İSTEYEN GÖREVLİ KİMYASAL MADDEDEN ZEHİRLENDİ

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN / İSTANBUL DHA
Kadıköy\'de bir apartman görevlisi, binanın havuzunu temizlemek için kullandığı kimyasal maddeden etkilenerek hastaneye kaldırıldı. İtfaiye ekipleri, özel kimyasal müdahale kıyafetleriyle olaya müdahale etti. 
Olay saat 12.00 sıralarında Zühtüpaşa Mahallesi Itrı Dede sokakta meydana geldi. Apartman görevlisi Erol Demirci, Kalamış Konak apartmanına ait havuz suyunun temizliği sırasında kullandığı kimyasal maddeden zehirlendi. Kokudan etkilenen Demirci, tedbir amaçlı Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi\'ne kaldırıldı. Olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.

İTFİAYE ÖZEL KIYAFETİNİ GİYDİ
Havuz girişinin çevresine güvenlik amacıyla emniyet şeridi çekildi. İtfaiye ekipleri, kimyasal müdahale kıyafetlerini giyerek havuzun bulunduğu yere girdi. Ekipler ardından kimyasal müdahale kıyafetlerini giyerek, havuzun bulunduğu bölüme girdi. Kokuya neden olan bidonların kapaklarını kapatan ekipler, bidonları dışarı çıkardı. Ardından itfaiye ekipleri, özel kimyasal müdahale kıyafetlerini tazyikli suyla yıkadı.
Hastaneye kaldırılan Erol Demircinin eşi Nezahat Demirci, \"Havuz temizlemek için kullanılan klor ve asitten oldu. Ustalar makinelerin yerlerini değiştirmiş. O da hatırlamadığı için asite kloru, kloru asite karıştırmış\" dedi.
Erol Demirci\'nin komşusu ise, \"Ben geldiğimde öksürüyordu kendisi. Ne olduğunu bilmiyorum. \'Komşu kötüyüm\' dedi. \'Ne oldu\' dedim. \'Havuzun motorlarının yeri değişmiş\' dedi. Muhtemelen havuzcuların yapmış olduğu bir yanlışlık oldu. Kimyasalları koyduğunda mavi bir duman çıktığını ve kendisini dışarıya attığını söyledi. Kötü olunca hastaneye götürdüler. 20 senedir bu işi yapıyordu, daha önce böyle bir şey olmamıştı\" diye konuştu. Ekiplerin olayla ilgili incelemesi devam ediyor.

Görüntü Dökümü:
---------------------
- İtfaiye ve polis ekiplerinden görüntü
-Görevlinin eşi ile röp
-Çevredeki vatandaşlarla röp
-Yüzünü kapatanlardan görüntü
-Sokağın kapatılması
-İtfaiyenin özel kıyafeti giymesi
-Havuza gitmesi
-Dışarı çıkmaları
-Kimyasalların olduğu bidonlar
-Kıyafetin yıkanması
-Genel ve detay görüntüler


26.05.2018 - 14.18 Haber Kodu : 180526073
 
======================

- BAKIRKÖY\'DE İNŞAATTA ASANSÖR DÜŞTÜ: 4 YARALI

Haber-Kamera: Alper KORKMAZ - İSTANBUL DHA
Bakırköy\'de bir inşaatta asansörün düşmesi sonucu 4 işçi yaralandı.
İncirli Caddesi\'ndeki 7 katlı inşaatta çalışma yapan işçilerin bindiği yük asansörü üst katlardan büyük bir hızla zemin kata çakıldı. Kazada 4 işçi yaralandı. İşçilerin bacaklarında kırıklar olduğu belirtilirken olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldılar. Olay yerindeki inceleme sürüyor.

Görüntü Dökümü:
----------
-Olay yerinden görüntüler
-İtfaiyenin çalışması
-Detaylar

26.05.2018 - 11.15 Haber Kodu : 180526040

=============================

 İGDAŞ\'TAN DOLANDIRICILIK UYARISI

İstanbul DHA
İGDAŞ, kendilerini PTT görevlisi olarak tanıtarak bazı doğalgaz abonelerinden sahte evraklarla para isteyen kişilere yönelik uyarıda bulundu.
İGDAŞ\'tan yapılan açıklamada; İstanbul\'un bazı ilçelerinde PTT\'den geldiğini belirterek, abonelerden doğalgaz tesisatında sorun olduğu yönünde İGDAŞ adına düzenledikleri sahte evrakla, vatandaşlardan kargo-posta ücreti talep eden kişiler olduğu konusunda  şikayetler alındığı belirtti. Açıklamanın devamında, şirketin söz konusu yöntemle posta ve evrak gönderimleri yapmadığını ve benzer yöntemle dolandıcılığa uğrayanların emniyete ihbarda bulunmaları istendi. 

================================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir