Gündem

DHA ANKARA- Ankara'da 'Kudüs' protestosu

  Ankara'da çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından düzenlenen 'Kudüs'e Özgürlük, İnsanlığa Barış' mitingine katılan binlerce kişi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti

17 Aralık 2017 20:16

 

Ankara\'da çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından düzenlenen \'Kudüs\'e Özgürlük, İnsanlığa Barış\' mitingine katılan binlerce kişi, ABD\'nin Kudüs\'ü İsrail\'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

Memur-Sen, Hak-İş, İHH, Cihannüma, Anadolu Gençlik Derneği, ÖNDER ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde Anadolu Meydanı\'nda \'Kudüs\'e Özgürlük, İnsanlığa Barış\' mitingi düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde, \'Kudüs\'e selam direnişe devam\' ve \'Bağımsız Filistin Özgür Kudüs\' yazılı pankatlar açıldı. Ellerinde Türk bayrakları ve Filistin bayrakları taşıyan binlerce kişi, \'Katil ABD Ortadoğu\'dan defol\' sloganları atarak ABD Başkanı Donald Trump\'ın Kudüs kararını protesto etti. Grup Yürüyüş\'ün \'Kudüs\'e özgürlük\' konseri ile başlayan mitingde daha sonra Kuran-ı Kerim okundu. 

\"KUDÜS, BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİN BAŞKENTİDİR\"
Çok sayıda milletvekili ve bürokratın da katıldığı mitingde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kudüs\'ü Şerif\'den peygamberlerin izini, Hz. Ömer\'in imzasını ve Selahaddin\'in mührünü silmelerine izin vermeyeceklerini belirterek, şunları söyledi: \"Hadsiz Trump. Yüz yıllık planın son hamlesi olan o imzayı kendi elleriyle silecek, paçavra konumundaki kararını da geri çekecek. Siyonizmin çöküş, terörist İsrail\'in yıkılış vaktinin geldiğini iliklerine kadar hissedecek. Ne ABD\'nin ne de İsrail\'in Filistin\'e, Kudüs\'e dair söz söyleme, karar alma hakları yok. Hiçbir zaman da olmayacak. Algı operasyonlarıyla karartmak istedikleri hakikat apaçık ortadadır. İsrail işgalci ve teröristtir. Kudüs Bağımsız Filistin Devletinin başkentidir. Kudüs\'ün batısı da doğusu da Filistin devletinindir. Kudüs yönlere bölünemez. Kudüs\'ün ne bir parçası ne bütünü İsrail\'e terk edilemez, edilmeyecek.\"

\"KUDÜS ÖZGÜR OLANA KADAR SUSMAYACAĞIZ\"
\"Kudüs\'ü yalnız bırakmanın ve Filistin davasını sahipsiz koymanın ihanet olacağını, Mescid-i Aksa\'yı siyonist postalların kirletmesine seyirci kalmanın felaketi talep etmek olacağını\" belirten Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti: \"Tam da bu nedenle bu meydandan İslam ülkelerine çağrımızı tekrarlıyoruz. İİT toplantısında alınan kararların gereği yapılmalı; Kudüs, Filistin\'in başkenti olarak tanınmalıdır. Filistin büyükelçilikleri Kudüs\'e taşınmalıdır. ABD\'nin çözüm ortaklığı fiilen ortadan kaldırılmalıdır. İsrail ile olan bütün askeri anlaşmalar iptal edilmelidir. İsrail ile diplomatik ve ekonomik ilişkiler kesilmelidir. ABD ve NATO\'nun üsleri kapatılmalıdır. ABD\'nin aldığı kararın BM tarafından geçersizliğinin tescil edilmesi için gerekli mekanizmalar zorlanmalıdır. ABD duysun, İsrail anlasın. Kudüs özgür olana kadar, susmayacağız. Kudüs Siyonist işgalden kurtulana kadar, rahat durmayacağız. Kudüs özgür olana kadar, Mescid-i Aksa yeniden İslam\'la kucaklaşana kadar susmayacağız, durmayacağız.\"

\"HİÇBİRİMİZ İŞGALCİLERDEN KORKMUYORUZ\"
Filistin\'de gözleri bağlı şekilde gözaltına alınan ve direnişin sembolü olarak gösterilen Fevzi El Cüneydi\'nin amcası Reşat El-Cüneydi mitinde yaptığı konuşmada, \"Fevzi Cüneydi\'nin fotoğrafı Filistin çocuklarının her gün nasıl işkencelere maruz kaldıklarını göstermektedir. Filistinli çocukların hayatları tehlikede olup vahşilerin hapishanelerinde korku içinde yaşamakta ve akli dengelerini kaybetmektedirler. Ama ne çocuklarımız, ne gençlerimiz, ne kadınlarımız hiç birimiz işgalcilerden korkmuyoruz. Ve buradan diyorumki özgür Filistin\'e kavuşuncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Yaşasın özgür Kudüs. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti\" ifadelerini kullandı. 


Görüntü dökümü
-Yapılan açıklamalar
-Detaylar 

Gökhan CEYLAN/ANKARA, (DHA)- 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir