Gündem

DHA ANKARA - Bakan Soylu: 6 vatandaşımız Hakkın rahmetine kavuştu 36 vatandaşımız yaralı 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, " 6 vatandaşımız Hakkın rahmetine kavuştu

24 Ağustos 2017 19:34

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, \" 6 vatandaşımız Hakkın rahmetine kavuştu. Ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.  36 vatandaşımızda şuan hastanede tedavi görüyorlar. Bir kısmı ameliyatta  çok yüksek bir hayati tehlikesi yok \"dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde Eskişehir-Ankara karayolunda yolcu otobüsünün köprü ayağına çarpması sonucu meydana gelen kaza sonrası Gazi Hastanesi Acil Servisi\'nde  tedavi altına alınan yaralıları ziyaret ederek sağlık durumlarına yönelik bilgi aldı. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan  Soylu  6 vatandaşın öldüğünü söyledi. Soylu, \" Öncelikle geçmiş olsun, sonuçları itibariyle bizi çok üzen bir kazayla karşı karşıyayız. Tamda bayram arifesinde  İçişleri Bakanlığı\'mızın ve tüm Bakanlıklarımızın uzun bayram tatili münasebetiyle aldıkları tedbirleri kamuoyuyla vatandaşlarımızla paylaştık.  Tüm mesai arkadaşlarımıza bu konudaki görevlilere  bunları teker teker intikal ettirmek üzereyken aldığımız bu haber hem bizi üzdü hem de bu tedbirleri arkadaşımızın biraz önce söylediği gibi ne kadar hayati ve önemli olduğunu bir kez daha ifade etti. 6 vatandaşımız Hakkın rahmetine kavuştu. Ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. 36 vatandaşımızda şuan hastanede tedavi görüyorlar. Bir kısmı ameliyatta  çok yüksek bir hayati tehlikesi yok özellikle buradaki hastamızdan da bahsediyorum\" diye konuştu. 


\"BAYRAM SONRASI  DENETİMİ 2 KATINA ÇIKARACAĞIZ \"  
Bakan Süleyman Soylu, sürat yapılmaması gerektiğine  dikkat çekti. Ne olursunuz gideceğimiz yere yarım saat 1 saat geç ama sağ salim bir  şekilde gidelim diyen Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:\" Başka hastaları da ziyaret ettik. Örneğin başka bir trafik kazasında 6 aylık bebeğimizin arkada koltukta durduğu için kendine ayrılan ve trafik kurallarına göre çocuk koltuğunda kemeriyle birlikte durduğu için çok az sıyrıklarla kazayı atlattığını gördük. Yine bu otobüsün içerisinde emniyet kemerini takan yolcularımızın aslında çok az sıyrıklarla bu kazayı atlattıklarına şimdi şahit olduk. Kazanın sebebiyle ilgili arkadaşlarımız gerekli araştırmaları yapıyorlar. İçerde kazaya uğrayan şahıslardan ve onların yakınlarından dinlediklerimiz var, onları da teker teker arkadaşlarımız tetkik edecekler. Şu anda bir şey söylemenin  çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu kazaların tamamını önemsememiz gerekir. Dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmal, acelecilik maalesef hem yakınlarımıza büyük bir maliyet olarak hem de ülkemizin yaşadığı bugünlerde hepimizi üzen önemli olaylara sebebiyet veriyor. Yapmamız gereken sürat yapmamaktır. Otobanlarda 120 kilometre sınırı getirdik. Bundan rahatsız olanlar oldu. Bunları anlamakta zorlanıyorum. Yaklaşık geçen yılın aynı ayına göre kaza oranı da kaza da ölüm oranı da yüzde 40  azaldı. Sürat bu konularda en önemli unsurlardan biridir. Herkese başta bize valilere, emniyet teşkilatımıza  sorumluluk düşüyor. Tarım işçilerini çalıştıranlara getirenlere , otobüs firmalarına sorumluluk düşüyor. Bunlarında tamamını yolda denetleyeceğiz.  Biz kendi sorumluluğumuzu biliyoruz. En büyük denetimi bayram sonrası 2 katına çıkararak  her yerde görünür olarak tedbirlerimiz arttırma konusunda bir kararlılığımız söz konusu. Bütün vatandaşlarımız çok dikkatli olmalarını söylüyoruz. Kampanyaya döndürmeye heves ediyorduk ama sabahleyin bu trafik kazasını görünce inanınız ciddi bir şekilde etkilendiğimizi ifade etmek istiyorum. Ne olursunuz gideceğimiz yere yarım saat 1 saat geç ama sağ salim bir  şekilde gidelim. Yedek şoförlerle giden otobüslerin dinlenmeli bir şekilde gitmesi gerekir. Tüm mola yerlerinde bir sunucu şirketle de anlaştık, her birine mola yerlerinde telefonlarına mesaj gelecek ve yolda daha dikkati olmaları gerektiği konusunda uyarı ortaya koyacağız. \"


Görüntü Dökümü:
------------------------
- Soylu\'nun açıklamaları 

Haber: Aliye ULUSOY/ANKARA ,(DHA) 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir