Gündem

Deprem bölgesinde haziran ayında 3 milyon 690 bin 218 aboneye fatura düzenlendi

10 Eylül 2023 08:46

Enerji Bakanlığı’nın Meral Danış Beştaş’ın soru önergesine verdiği cevaba göre, haziran ayında 3 milyon 690 bin 218 mesken abonesine fatura düzenlendi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Maraş merkezli depremlerin ardından depremden etkilenen toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderildiğini sordu. Bakan Bayraktar, haziran ayında toplam 3 milyon 690 bin 218 aboneye fatura düzenlendiği cevabını verdi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Beştaş’ın Bayraktar’a yönelttiği sorulardan bazıları şu şekildeydi:

-Halihazırda deprem bölgesi ilan edilen illerde toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderilmiştir?

-Deprem bölgesinde kalan yurttaşlara gönderilen elektrik faturalarının toplam tutarı nedir?

-Deprem bölgesindeki yurttaşların elektrik borçlarının silindiğine dair karara rağmen neden fatura gönderilmiştir? Borçlar silindiyse elektrik şirketleri neden silinen borçları tahsil gayretine düşmüştür?

-Halihazırda çadırda yaşayan bir yurttaşın hasarlı evine binlerce liralık fatura gelmesi hayatın olağan akışına uygun mudur? Faturaların kaynağı araştırılacak mıdır?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Beştaş’ın önergesine verdiği cevapta afet bölgesi kabul edilen yerlerde, konutu, işyeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik abonelerinin ödenmemiş tüketim bedellerinin silindiğini ifade etti. Elektrik kullanabilir durumda olan tüketicilere dair tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendiği belirten Bayraktar, “Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedellerinin, 2023 yılı haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın 6 eşit taksitle tahsil edilmesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Çadır ve konteyner kentlerdeki elektrik kullanımı

Bakan Bayraktar, çadır ve konteyner kentlerdeki elektrik kullanımına ilişkin soruya kamu kurum ve kuruluşlarını işaret ederek yanıt verdi ve “Çadır ve konteyner kentlerde, kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik aboneliklerinin karşılıklı olarak imzalanan sözleşme/anlaşma kapsamında tesis edilmiş olduğu durumlarda ise faturalandırma işlemleri yine tüketimin gerçekleştiği dönemde geçerli ulusal tarife birim fiyatlarına bağlı kalınarak mesken abone grubunda düzenlenip abonelik sahibi kurum ve kuruluşlara fatura edilmektedir” ifadelerini kullandı.