Gündem

Deniz Baykal'ın istifası için kim, ne dedi?

CHP lideri Deniz Baykal bugün gerçekleştirdiği basın toplantısıyla parti liderliğinden istifa ettiğini açıkladı.

10 Mayıs 2010 03:00

T24 - CHP lider Deniz Baykal, kendisi ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'un da olduğu iddia edilen, gizli kamera ile kaydedilmiş görüntülerin gündeme gelmesinden sonra bugün (10 Mayıs 2010) istifasını açıkladı. Baykal'ın istifasını katıldığı NTV'nin canlı yayınında izleyen CHP İl Başkanı Gürsel Tekin göz yaşlarına hâkim olamazken Baykal'ın artık kendilerine abilik, babalık yapacağını belirtip, "Daha bir hafta önce Sayın Başbakan elimde daha ne kasetler var dedi. Bir başbakan böyle konuşur mu?" ifadelerini kullandı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan "Kendi kararıdır. Saygı göstermek lazım" yorumunda bulunurken, CHP sözcüsü Mustafa Özyürek kararın kendileri için süpriz olduğunu, istifanın üzerlerinde bir şok etkisi yarattığını ve Deniz Baykal'ın 22-23 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan CHP Kurultayı'na katılmayacağını söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen güçlü bir şekilde mücadelelerinin süreceğini, Baykal'ın göreve çağrıldığı takdirde de gelememe şansının olmadığını dile getirdi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu parti adaylığının söz konusu olmadığnı bildirirken, "Sayın Baykal'a yapılan haksızlık, Türkiye'de vicdanı olan herkesin vicdanını rahatsız etmiştir" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, gizli kamera ile görüntülenen ve Deniz Baykal'ın olduğu iddia edilen kasetle ilgili olarak "Bu çirkin olayın gündeme getiriliş zamanlaması çok dikkat çekici. Bu zamanlamayı 'masum' olarak nitelendirmek pek mümkün değil" sözlerini sarf etti. CHP'nin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin çok üzgün olduğunu dile getirirken DSP Genel Başkanı Masum Türker'de "Baykal'ın kendi kararıdır. Bu konuda yapılan bir şantajı Sayın Baykal’ın siyaset hakkına engel hareketi olarak görüyorum" dedi. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da Baykal'ın istifasıyla ilgili ''Umarız, Türk solunun toparlanması açısından yeni bir başlangıca vesile olur'' dedi. DP lideri Hüsamettin Cindoruk da Baykal'ın istifa ederek onurlu bir politikacı olduğunu, söylediği komployu ispat edebilirse geri dönebileceğini dile getirdi.  Hürriyet gazetesi yazarı Tufan Türenç "Türk siyaseti için büyük bir kayıptır. Böyle noktalanmamalıydı" derken Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerci de Baykal'ın istifasıyla birlikte Başbakan Erdoğan'ın omuzlarındaki yükün arttığına dikkat çekti.


Erdoğan: Yalanlayamaması üzüntümüzü arttırdı


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın istifasını açıklaması üzerine Atatürk Havalimanıda gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Ankara'ya gitmek üzere havalimanına geldiğini belirterek,''Sayın Baykal'a yapılan haksızlık, Türkiye'de vicdanı olan herkesin vicdanını rahatsız etmiştir'' dedi.


Baykal iktidarı komployla suçladı, istifa etti


Akşam saatlerinde CHP Genel Merkezi çıkışında basın mensuplarının kısa bir açıklamada bulunana Kılıçdaroğlu parti genel başkanlığı için adaylığının söz konusu olmadığını söyledi:


"Üzüntülüyüz, keşke bunlar olmasaydı."


Baykal'ın 47 yıllık siyasi hayatı'Artık bize abilik, babalık yapacak'Baykal'ın açıklamalarını NTV stüdyosunda canlı izleyen İstanbul İl  Başkanı Gürsel Tekin, gözyaşlarını tutamadı. Deniz Baykal'ın konuşmasını dinleyen Tekin'in ağladığı görüldü.


Arınç: Baykal'a sahip çıkılmalı


Tekin'in istifa ile ilgili yaptığı açıklamada da, "Böylesi kalleşçe bir komplonun içine sokulması sadece Sayın Baykal’a değil CHP’ye ev Türkiye’ye de yapılmıştır.


Vakit gazetesine 2. kaset baskını


Daha bir hafta önce Sayın Başbakan elimde daha ne kasetler var dedi. Bir başbakan böyle konuşur mu?


86 yıllık CHP bugünden sonra 81 ildeki CHP’liler günde 5 saat çalışıyorsa 24 saat çalışacaktır. Bu iktidardan kurtulmak için bunu yapacağız.


Doğan Akın: Başbakan AKP'yi nasıl komployo yaklaştırdı?


Sayın Genel Başkanımız artık bize ağabeylik, babalık yapacak. İstifa edip gitmekle olmaz.
Bütün bunları atlatacağız. Türkiye’nin CHP iktidarına ihtiyacı vardır.


Yabancı haber ajansları istifayı Dünya'ya 'flaş' geçtilerCHP'li Özyürek: Kararı süpriz oldu, şok etkisi yaptıCHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, bu ayrılığı sürekli bir ayrılık gibi görmediklerini, kararın kendileri için süpriz olduğunu ve üzerlerinde şok etkisi yaptığını dile getirdi:

 
"Biraz önce Genel Başkanımızı uğurladık. Bu karar bizim için sürpriz oldu. Kendisi istifa kararı aldığını söyledi. Hepimizde bir şok etkisi yaptı beklemediğimiz yaptı.


'Görüntülerin adresi Toronto'


Çirkin bir komploya hem Genel Başkanımız hem de CHP kurban edilmeye çalışılıyordu. Genel Başkanınız az önce anlattığı gerekçelerle istifa etti. Bu bizim için zor birim durum çünkü CHP ile Deniz Baykal özdeşleşmiştir. Kendisinin de ifade ettiği gibi kendisi ile ilgili kararı aldığı, bundan sonraki kararın CHP’ye ait olduğunu söyledi.


Baykal'ın istifa açıklamasının tam metni


CHP’nin mücadelesi sıradan bir partinin mücadelesi değildir. Demokrasiyi yaşatma, Atatürk ilkelerini Türkiye’de hâkim kılma mücadelesidir. Partimiz en ufak bir yara almadan devam edecektir. Genel Başkanımız Deniz Baykal da her türlü yardımı yapacağını söylemiştir.
Amacımız, Sayın Genel Başkanımızın bu sorumluluğu tekrar üstlenmesidir. Ama kendisi 'Ben bu kurultaya katılmayacağım' dedi.

 
CHP’liler Sayın Deniz Baykal’ın çizdiği doğrultuda yürümeye devam edecektir. CHP, 2. cumhuriyetçi liberal bir parti olmayacaktır. Bu CHP’nin temel çizgisidir. Bütün arkadaşlarımız istifa etmemesi için ısrar etti. Özellikle benim gibi 1960’lı yıllardan beri beraber mücadele veriyorsanız bu zor bir ayrılıktır. Ama bu sürekli bir ayrılık değildir. Mücadelemizde yine birlikteyiz.


Sayın Baykal, bazılarının dediği gibi koltuğuna yapışan biri değil gereğini yapan biri olduğu ortaya çıktı."'Baykal CHP Kurultayı'na katılmayacak'

 

Özyürek, 22-23 Mayıs'ta yapılacak CHP Kurultayı'nda Baykal'ın aday olup olmayacağının sorulması üzerine, Özyürek, şunları kaydetti:


''Kendisi, 'Ben bu Kurultay'a katılmayacağım, artık partimiz, partililerimiz yolunu çözmelidir' dedi. Bir de duygusal ifadesi var, 'CHP'yi dizayn etmek isteyenler için de bu alanı boşaltıyorum' dedi.''


Özyürek, gün içinde Merkez Yönetim Kurulu'nun toplanacağını ve durumun değerlendirileceğini de bildirdi.

 

Sevigen: Baykal göreve çağrılırsa gelmeme şansı yokCHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen mücadeleye güçlü bir şekilde devam edeceklerini ifade ederken, Baykal'ın göreve çağrılırsa gelmeme şansını olmadığını ifade etti:


"Örgütümüz daha güçlü bir şekilde mücadelesine devam edecektir. Ancak Baykal da göreve çağrılırsa gelmeme şansı yoktur. Hükümet bu üzerindeki kara lekeyi derhal temizlemek zorundadır."Devlet Bakanı Çağlayan: Saygı göstermek lazımDevlet Bakanı Zafer Çağlayan, CHP lideri Baykal'ın istifasını havalimanında basın mensuplarında öğrendiğini kendisinin de uöakta olduğunu belirtirken istifayla ilgil olarak "Kendi kararıdır saygı göstermek lazım" sözlerini kullandı.MHP: Bu çirkin olayın zamanlaması dikkat çekiciMHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, bu çirkin olayın gündeme getiriliş zamanlaması çok dikkat çekici olduğunu, bu zamanlamayı 'masum' olarak nitelendirmek pek mümkün olmadığını ifade etti:


"Zira, Türkiye için dönüm noktası sayılabilecek bir referanduma gitme ihtimali var, CHP'nin, Anayasa Mahkemesine gitmek için organizasyonu yapma hazırlığı var ve CHP Kurultayı ay sonunda yapılacak. Bu zamanlamayı çok masum olarak nitelendirmek pek mümkün değil."BDP: Sol için başlangıç olabilirBDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasını değerlendirirken, ''Umarız, Türk solunun toparlanması açısından yeni bir başlangıca vesile olur'' dedi.


Yıldız, bir siyasi partinin genel başkanının, böyle bir olayın ardından, hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını ifade etti.


İnsanların yaşamlarında yaptıklarından sorumlu olduklarını belirten Yıldız, şunları söyledi:


"Genel Başkan düzeyindeki bir kişinin isminin bu tür bir olayla anılıyor olması, sorumluluk getiriyor. Göstermesi gereken saygıyı göstermiştir. Bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi, sorumluluğunun gereğini yerine getirmiştir."Demokrat Parti: İspat ederse geri dönebilirDP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Sayın Baykal, istifa ederek onurlu bir politikacı olduğunu gösterdi''


Cindoruk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Baykal, eğer söylediği komployu ispat edebilirse siyasete tekrar dönebilir, görevlerine tekrar kavuşabilir'' görüşünü dile getirdi.DSP Genel Başkanı: Kendi kararıDSP Genel Başkanı Masum Türker de CHP lideri Baykal'ın istifasının kendi kararı olduğunu ifade ett:


"Bu konuda bir şey söylemek mümkün değil. Baykal’ın kendi kararıdır. Bu konuda yapılan bir şantajı Sayın Baykal’ın siyaset hakkına engel hareketi olarak görüyorum. Olayın içyüzünü bilmiyorum. İstifayı kendisinin baskılara karşı mücadelesini sürdürmek için yaptığı bir davranış olarak görüyorum."BBP Genel Başkanı: İçime sindiremiyorumBBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Deniz Baykal gibi bir kimlik komplo sonrası Türk siyasetinden tasfiye ediliyormuş gibi bir durumu içime sindiremiyorum'' dedi.Eski CHP Genel Başkanı Çetin: Çok üzgünümEski CHP Genel Başkanları'ndan Hikmet Çetin , Baykal ile kendisinin 54 yıllık dostluğunun olduğunu, birlikte mücadelelerinin olduğunu ifade ederken, çok üzgün olduğunu dile getirdi:


"Eşi benim sınıf arkadaşım. Böylesine bir yakınlığım dostluğum var. O bakımdan çok üzgünüm.
Bütün gençlik yıllarımda bütün emeğimi CHP’ye verdim. Şu veya bu nedenle ayrılmak zorunda kaldım. Ama Deniz Bey’le dostluğum hiç değişmedi."'Böyle noktalanmamalıydı'Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç de Baykal'ın istifasıyla ilgili, "Türk siyaseti için büyük bir kayıptır. Ama şunu söylemeliyiz tüm isyasetçiler için örnek bir davranış sergilemiştir.Çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum" dedi.


Türenç kendisine saygı duymaktan başka bir şey yapamayacağını ifade etti:


"Son derece onurlu bir davranış gösterdi. Dilerim tüm siyasetçilere bu davranış örnek olsun. Bu davranışın partiyi de zor durumda bırakacağına inanmıyorum.


Böyle onurlu bir lidere sahip olan parti varlığını daha da güçlendirerek devam edecektir diye düşünüyorum" dedi.


Baykal için çok üzgünüm. Böyle noktalamamaydı. Bu iğrenç komploculara en iyi dersin verilmesi ve gerekir."'Erdoğan'ın omuzlarındaki yük arttı'Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerci ortaya çıkan durumun CHP ile sınırlı kalacağını sanmadığını belirterek düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:


"Uzun bir zamandır solda yeni bir yapılanmadan bahsediliyordu. İstifa kararı yeni gelişmeleri de beraberinde getirecektir.


Sayın Baykal’ın Sayın Başbakan’ı hedef göstermesi acaba kutuplaşmayı arttırır mı? Sayın Başbakan’ın omuzlarında çok büyük bir yük var. O yük şu anda daha da arttı."

ETİKETLER

haber