Gündem

Demokrat Parti'nin Mersin adayı Kocamaz: İhanete uğradık

"Bizim olay çok karışık..."

24 Şubat 2019 08:28

Başvurusu İl Seçim Kurulu'na geç yapıldığı için İyi Parti'den aday olamayan ve Demokrat Parti'den (DP) adaylık başvurusu yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ihanete uğradıklarını söyledi. Kocamaz'ın adaylık durumu gelecek hafta belli olacak.

"Bizim olay çok karışık"

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Kocamaz, şunları söyledi:

"Bizim olay çok karışık. Genel merkez adaylık belgesini gönderiyor ama il başkanlığı göndermeyi ihmal ediyor. Onlar, saat 17.25'te dosyayı il seçim kuruluna bırakıp, gidiyorlar. Verdikleri dosya da eksik. Üstelik dosyaya gerçek belgeleri bile koymamışlar. Sadece fotokopiler var. Hazırlık yapmadıkları, amaçlarının başka olduğu belli. Noter onayı, parti onayı olmayan fotokopilerle başvurulmuş.

"İçeriden öyle bir ihanet var ki..."

Saat 17.00'ye kadar adaylık başvurusu yapılmadığı anlaşılınca, saat 17.05'te il başkanı görevden alınıyor. Fotokopilerle yapılan başvuruyu yaptıklarında zaten yetkisiz duruma düşüyorlar. Üstelik, başvuru yaparken yetki belgesinin de olmadığı anlaşıldı. Verdikleri evrakların hepsi onaysız olduğu için normalde bunların zaten kabul edilmemesi gerekirdi.  Genel merkez bunları birkaç defa arıyor. Ama verilmeyip, beklettikleri anlaşıldı. İçerden öyle bir ihanet var ki bunlar hata olarak kabul edilemez. 

"Durup dururken bu sözler söylenmez"

"İyi Parti İl Başkanı Servet Koca ve diğer yetkililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Genel merkezimiz tarafından Cumhur İttifakı adayı Hamit Tuna hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Tuna'nın, 1 Aralık'ta, ‘Burhanettin Kocamaz,  İyi Parti'den de aday olamayacak' diye açıklaması var. Durup dururken bu sözler söylenmez."