Dünya

Demokrat Parti başkan aday adayı Sanders: Medya tık tuzakları ve dedikodulardan ibaret hâle geldi, bu demokrasiyi tehdit ediyor

28 Ağustos 2019 14:59

T24 Dış haberler

Monmouth Üniversitesi'nin son anketine göre 2020 Demokrat Parti'nin aday adayları arasında birinci sırada bulunan bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders ABD ve dünyada basının bulunduğu durumu eleştirdi. 

Sanders The Guardian için kaleme aldığı köşe yazısında gazeteciliği bugün "dedikoduların, uzmanların ve tık tuzaklarının domine ettiğini ifade etti. 2009'da hayatını kaybeden CBS'in ünlü spikeri Walter Cronkite'ın da sözlerini hatırlatan Sanders, "Demokrasinin işlemesi için ihtiyacımız olan gazeteciliktir" yazdı. 

ABD'de basının "Wall Street, milyarder iş adamları, Silikon Vadisi ve Donald Trump tarafından saldırı altında" olduğunu ifade eden Sanders, ABD'de gerçek gazetecilik eksikliğinin bu tür güçlerin kaynakları "tıkamasından" kaynaklandığını ifade etti. Sanders bu sözlerine örnek olarak dijital reklam piyasasının yüzde 60'ını Google ve Facebook'un kontrol etmesini verdi. 

Sanders gerçek gazetecilik yapıldığında Watergate gibi skandalların ortaya çıkarıldığını, yapılmadığında ise suçların karanlıkta kaldığını ifade etti.

Vermont Senatörü 2020'de ABD başkanı seçilmesi halinde medya sektöründe reform getireceğini ve bağımsız gazeteciliği daha iyi savunacağını belirtti.