Dünya

Çuvalcı komutan Irak'a BM askeri istedi

Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirten ABD'li "çuvalcı komutan" Ray Odierno, Kuzey Irak'a BM Barış güçlerinin konuşlandırılabileceğini söy

07 Temmuz 2010 03:00

T24- Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral Ray Odierno, bu ülkedeki ABD güçlerinin çekileceği 2011'de Kürtler ve Araplar arasındaki gerginliğin bitmemiş olması halinde, Kuzey Irak'a BM barışı koruma güçlerinin konuşlandırılmasının gerekebileceğini belirtti.


Orgeneal Odierno, AP'ye verdiği özel demeçte, Kürt askerlerin, Arap ağırlıklı Irak ordusuna entegrasyonunun gelecek yıl tamamlanmamış olması durumunda, BM barışı koruma güçlerinin bir seçenek olarak gündeme gelebileceğini, ancak buna ihtiyacın kalmayacağı umudunda olduğunu ifade etti.


Odierno, Kuzey Irak'taki Ninevah, Tamim ve Diyala bölgelerinde bulunan, petrol açısından zengin yerlerin Kürtlerin yönetimindeki bölgelere dahil edilip edilmeyeceği sorununun yıllardır çözüme kavuşmamış olmasından ötürü, Kürtlerle Araplar arasında gerginliğin olduğunu belirtti.


ABD'li komutan, "Eğer entegrasyon sağlanamazsa başka seçenekleri düşünmemiz gerekebilecek. Bunun ne olduğunu şu anda bilemiyorum. (BM Ana Sözleşmesi'nin) 6'ncı Bölümü'ndeki BM gücü olabilir mi? Bunu bilemiyorum. Fakat bu konu üzerinde çalışmamız gerekiyor. Durum, bu süreçte (entegrasyon) ne kadar ilerleyebileceğimize de bağlı. Kürt askerlerin Irak ordusu içerisindeki görevlerini iyi derecede yerine getirmeleri halinde, bu bizi memnun edecektir. Ama bu, gözlemlemeye ve üzerinde çalışmayı sürdürmeye devam etmemiz gereken bir sorun" diye konuştu.


ABD'nin Irak'ta gelecekte geniş çaplı bir askeri varlığının bulunmayacağını kaydeden Odierno, bu ülkede bir miktar Amerikan askeri kalmasına kapıyı açık bıraktı. Odierno, bu konuda kararın Irak hükümetine ait olacağını ifade ederek, "belki teknik yardım isterler, ama bu tamamen onlara bağlı" dedi.


ÇUVALCI KOMUTAN


Şu anda Irak'taki ABD güçlerinin komutanlığını yürüten General Odierno, 2003 yılında Kuzey Irak’taki Süleymaniye’de 11 Türk askerinin tutuklanıp, başlarına çuval geçirilmesi emrini vermişti.