Dünya

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Finlandiya ve İsveç'e NATO kapısını kapatmadık

Kalın, müzakerelerde 'Finlandiya ve İsveç'teki PKK aktivitelerinin' masaya yatırılmasını istedi

14 Mayıs 2022 17:35

T24 Dış Haberler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine kapıyı kapatmadığını; ancak kuzey ülkeleriyle yapılacak üyelik müzakerelerinde bu ülkelerdeki ''terörist aktivitelere'' odaklanılmasını istediklerini söyledi.

Britanya merkezli haber ajansı Reuters'a konuşan Kalın, ''Kapıyı kapatmıyoruz. Aslında Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olan konuyu gündeme getiriyoruz'' dedi.

Kalın, PKK'nın Avrupa ülkelerinde para ve üye topladığını; özellikle İsveç'teki varlıklarının yoğun olduğunu ve Stokholm'ün bu durumun farkında olduğunu ifade etti.

'Büyükelçi' titri de olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ''Yapılması gereken çok açık: PKK kanallarına, aktivitelerine, organizasyonlarına, üyelerine ve diğer türlü varlıklarına izin vermeyi sonlandırmalılar'' dedi. 

Kalın, İsveç'le bu konuda görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Sözcü, ''Eğer Finlandiya ve İsveç halkları kendi güvenliğinden endişeliyse bizim halkımız da kendisinin güvenliğinden endişeli. Ortak bir bakış açısından yaklaşmalıyız'' dedi.

Bir ülke NATO üyesi olmak için başvuru yapmaya karar verdiğinde askeri ittifakın resmi davette bulunması için 30 üye ülkenin oy birliği gerekiyor. Oy birliği sağlanır ve resmi davetiye gönderilirse NATO ve başvuruyu yapan ülke arasında üyelik müzakereleri başlıyor.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan cuma namazı çıkışında, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyorum. Ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler. Ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı  NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKP-C'si Hollanda, İsveç'te yuvalanmış durumdalar. Daha da ileri gidiyorum, oraların parlamentolarında da yer alıyorlar. Bizim olumlu bakmamız mümkün değil" ifadelerini kullandı.


Binali Yıldırım "herkes uçağa binecek" demişti; İstanbul-Rize uçak bilet ücreti belli oldu!

Benzine 1,68; LPG'ye 40 kuruş zam!

Kulis: MYK'da sinyal kesici Jammer kullanıldı; Kılıçdaroğlu, SADAT "baskınını" son ana kadar CHP milletvekillerinden bile sakladı

Kuzey'de Erdoğan artçıları: NATO'ya başvuruları gündemde olan Finlandiya ve İsveç'in dışişleri bakanları, Çavuşoğlu ile görüşmek istedi

Ahmet Türk: Muhalefet kazanırsa, Erdoğan'ın demokratik biçimde makamını teslim edeceği konusunda ciddi kuşkularım var

İyi Partili İBB Meclisi üyesi Kıdık: Rize Havalimanı'nı açtıkları gün Atatürk Havalimanı'nı yıkıyorlar

Esra Hankulu'nun ölümünde Ümitcan Uygun'a verilen 10 yıl hapsin gerekçesi açıklandı: Öldürme kastı yok

Akaryakıta yılbaşından bu yana 16 kez zam geldi, benzinin litresi 6 ayda yüzde 131 arttı!

Cumartesi Anneleri, 894'üncü haftalarında gözaltında kaybedilen Mehmet Selim, Cezayir ve Hasan Örhan için adalet istedi

" />