Gündem

Cumartesi Anneleri 1000'inci haftasında | Demirtaş: Acılarınızı dindiremediğimiz için mahcubuz

25 Mayıs 2024 21:15

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı'nda 1000'inci hafta eyleminde buluştu. Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "İçeride de olsak dışarıda da siyasetçiler olarak sizin karşınızda mahcubuz. Halen sizin acılarınızı dindiremediğimiz için mahcubuz. O meydanı size kapatan, sizi gazlayan, coplayan zihniyetten hesap soramadığımız için mahcubuz" mesajını yayınladı. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için ve faillerin yargılanması talebiyle 1995’ten bugüne oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 1000’inci haftada Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuya ilişkin olarak destek mesajı yayınladı. Demirtaş'ın mesajını Cumartesi Anneleri - İnsanları, X'ten duyurdu. 

"Özgür yarınlarda görüşeceğiz elbette"

Demirtaş'ın mesajı şöyle: 

"İçeride de olsak dışarıda da siyasetçiler olarak sizin karşınızda mahcubuz. Halen sizin acılarınızı dindiremediğimiz için mahcubuz. O meydanı size kapatan, sizi gazlayan, coplayan zihniyetten hesap soramadığımız için mahcubuz. 

Ama bilin ki sizlerle birlikte her daim daha mutlu, daha dirençliyiz. Ant olsun ki bu topraklarda acı çeken tüm annelere; Kürt-Türk tüm insanlarımıza barışı, özgürlüğü armağan etmeden asla durmayacağız. Tıpkı sizin gibi ve size layık olmak için direneceğiz. 

Bininci haftada Galatasaray Meydanı'nda fiziken aranızda olmasak da kalbimiz, ruhumuz sizinledir. 

Özgür yarınlarda görüşeceğiz elbette."