Gündem

Çorlu tren faciasında oğlunu kaybeden Mısra Sel komisyonda Ulaştırma Bakanı’na ‘seslendi’: “500 gün geçti, ihmaller ortada”

28 Kasım 2019 15:55

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerine başlandı. AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan komisyonda, CHP milletvekilleri, Tekirdağ Çorlu ve Ankara’da meydana gelen tren kazasına ilişkin dövizleri göstererek sorumluların adalet önünde hesap vermelerini istedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Çorlu’da yaşanan tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel’in mesajını Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'a okudu.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Mısra Öz Sel’in Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a hitaben kaleme aldığı ve Paylan’a ilettiği mesajı şöyle:

"11 ay önce TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, ‘odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir’ demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?

Ayrıca 12 Haziran günü Meclis’te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesini, biz acılı ailelerin gözleri önünde reddeden ve gerekçe olarak “zaten süren bir araştırma süreci var” diyenlere ve bir de Cahit Turhan’ın “kapsamlıca araştırılıyor” sözlerine karşılık soruyorum: 500 gün geçti katliamın üzerinden, ihmaller apaçık ortada. Koskoca TCDD menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yapıyor, 700 kilometrelik hattan bir kişi sorumlu oluyor. Yol bekçileri çıkartılıyor. 'Ödenek yok' diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihale iptal ediliyor. Meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimse kurumda bulunmuyor ve bu ulaşım aracı milyonlarca insan taşıyor"