Gündem

Çorlu tren faciasında ilk duruşma | Mahkeme heyeti davadan çekildi

Şirin Payzın, Çorlu'dan bildirdi

03 Temmuz 2019 08:45

Geçen yıl 8 Temmuz'da meydana gelen 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası davasının ilk duruşması bugün gerçekleşti. Gergin başlayan duruşma öncesi mahkeme salonu önünde bazı aileler 'salonun küçük olması' nedeniye içeri alınmadı. İçeri alınmayan ailelerin protestosuna polis müdahale etti. Duruşmanın başlamanın ardından kısa bir süre sonra mahkeme heyeti davadan çekildi. Dosya Çorlu 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi. 

Duruşma öncesi yürüyüş

Saat 10.00'da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesi kazada yaşamını yitirenlerin yakınları ile yaralı kurtulanlar ve CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun’un da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi, Adalet Sarayı’na 1 kilometre mesafedeki bir AVM önünde toplanarak, yürüyüş düzenledi.

Bazı aileler duruşma salonuna giremedi

25 kişinin hayatını kaybettiği kazada 10.00'da başlaması gereken davaya gelen aileler küçük bir duruşma salonu ayarlandığı için içeri giremedi. Mahkeme salonunun önünde “hak hukuk adalet, kaza değil cinayet” sloganları atıldı. Aileler salona alınmamalarını alkışlarla protesto etti. 

Protesto eden ailelere polis müdahalesi 

Duruşma salonuna alınmamalarını protesto eden ailelere polis müdahale etti. Polisler mahkeme kapısı önünü kapatarak bazı ailelerin içeri girmesini engelledi. 

Avukat Can Atalay: Duruşma salonunda polisler silahla bulunamaz 

Duruşma salonu önünde protestonun ardından aileler içeri alındı. Mahkemede söz alan avukat Can Atalay, salon önünde sivil giyimli bazı kişilerin avukatlara saldırdığını, suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. Atalay, mahkeme öncesi, salon girişinde kamera kaydı alınması, ailelerin darp edilmesi gibi yaşanan hukuksuzlukları sıraladı. Polislerin kimlik tespitinin yapılması talep edildi. Avukat Atalay, şunları söyledi: "Bizim evlatlarımız öldü kapıda yine dayak yiyen biziz. Duruşma salonunda polisler silahla bulunamaz. Heyetiniz suç duyurusunda bulunmalı olay bir suç üstü hali"

Kazada kızını ve üç yakınını kaybeden Zeliha Bihter Bilgin duruşma salonunda sinir krizi geçirdi.

Mahkeme heyeti davadan çekildi, dosya Çorlu 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi. 

"Bunun için mi bekledik bir yıl boyunca?"

Mahkeme heyetinin çekilmesinin ardından kazada yakınlarını kaybeden aileler adliye önünde toplandı. Duruşma başlamadan önce mahkeme salonuna alınmayan aileler, kendilerini ilgilendiren bir davada neden içeri alınmadıklarını sorguladı. Ailelerin avukatı yaptığı açıklamada, sorumluların yargılanması için mücadeleye devam edeceklerini, kazanın ardından geciken müdahale için hesap verilmesi gerektiğini söyledi. 

Heyetin davadan çekilmesine yakınlarını kaybeden aileler tepki gösterdi. Oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz Sel, mahkeme heyetinin çekilme kararı sonrası "Biz bunun için mi bekledik bir yıl boyunca? Kalkmıyorum, buradan hiçbir yere gitmiyorum" dedi. 

 

Ne olmuştu? 

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasıyla ilgili ‘asıl kusurlu’ bulunan TCDD personeli Turgut Kurt, Özkan Polat, Celaleddin Çabuk ile Çetin Yıldırım’ın ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

"Bütün sorumlular yargılansın" diyen aileler bir yıldır, adliye önlerinde adalet nöbeti gerçekleştirip seslerini kamuoyuna duyurmak için çabaladı. 12 Haziran'da Anayasa Mahkemesi önünde yaptıkları basın açıklaması sırasında ailelere polis müdahale etti.

TIKLAYIN: Polis, Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybeden ailelere Anayasa Mahkemesi'nin önünde müdahale etti