Gündem

CNN Türk yayından çıktığı sırada İnce: Bunu vermeyen kanalların önünde haftaya miting yapacağım!

"Parayı ateşleyin"

17 Mayıs 2018 16:11

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Amasya'daki mitingini canlı yayın olarak vermeyen haber kanalları hakkında yeni bir açıklama yaptı. İnce konuşurken CNN Türk, Amasya'daki mitingin yayınında çıktı. O sırada İnce, "Bunu vermeyen kanalların önünde haftaya miting yapacağım" dedi.

İnce, cumhurbaşkanı seçildiği taktirde Kudüs'e gideceğini söyleyerek, rakibi Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını eleştirdi. İnce, Erdoğan'ın derdinin Filistin değil 24 Haziran olduğunu bildirdi. 

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fethullah Gülen'i ABD'den isteyeceğini söyleyen İnce, vermemeleri durumunda, İncirlik'teki Amerikan askerlerinin Noel'i ülkelerinde kutlayacaklarını vaat etti. 

İnce seçim kampanyası kapsamında, Amasya'da düzenlediği mitingde konuşuyor. İnce konuşmasında şu ifadeleri kullanıyor: 

Kendini zora sokmayacak şekilde, sonunda hesabı vereceğiz. Gençler ateşleyin bakalım, ateşleyin seçim kampanyamız için.
Sayın Erdoğan, A, B,C planı varmış. Herhalde A planı Rize'deki evine yerleşecek, B planı Üsküdar'daki evine, ya da C planı  olarak Amasya'ya yerleşecek işte. Özal'la sonları aynı olacak dedim diye bazı militanlar "Erdoğan öldürülecek" mesajı verdiğimi iddia ediyor. Ya demokrasiden bahsediyorum, demokrasiden. Seçimle gelen, seçimle gider, ondan bahsediyorum.

"Derdi Filistin'deki Müslümanlar değil"

Şimdi bir başkası Filistin'de yaşananlar... Müslümanlar, bu mübarek günlerde ABD - İsrail iş birliği ile katlediliyor. Bu politikalara "Dur" dememiz lazım. Devlette devamlılık esastır. 2013 yılında sayın Erdoğan Gazze'ye gideceğini söyledi. Gazze'ye gidemedi ama Gebze'ye gitti. Size söz veriyorum, Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda Gazze'ye gideceğim. Değerli Amasyalılar, hükümete diyoruz ki; yapma, etme, gel İsrail mallarını boykot et. Edemem diyor. Ticareti kes? Kesemem diyor. Petrol taşımacılığı yapma, olmaz diyor. Mavi Marmara'da aldığın 20 milyonu geri ver, veremem diyor. E ne yapacaksın İsrail'e karşı? Hiçbir şey yapmıyorsun. Yapacağı tek şey miting. Çünkü derdi Filistin'deki Müslümanlar değil. Derdi, 24 Haziran'daki seçim.

"Yanında duracağım..."

Amasya'dan sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti'ni şu an sen yönetiyorsun, ben de adayım. Filistin konusunda ABD ve İsrail'e karşı dik dur, söz veriyorum yanında duracağım. 

Ama sonra, Mavi Marmara'da olduğu gibi "Bana sordunuz mu" deme. Benim gibi meydan oku. 24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduğumda üç ay içinde yargıyı düzenleyeceğiz. Üç ay içinde yüksek yargı, tarafsız, bağımsız olacak. Bu kadar. Yani ABD, yani AB Türkiye'nin demokrasisini esas alarak "Sizde yargı düzgün değil" diyemeyecek. Üç ay sonra ABD'ye döneceğim; "Yargıyı düzelttik, şimdi senden FETÖ'nün iadesini istiyorum". 24 Aralık, Hristiyanların Noel günü. Bu mübarek Ramazan gününde söz veriyorum. Seçimden üç ay sonra, ABD'ye "FETÖ'yü iade et" diyeceğim. Eğer iade etmezse, 24 Aralık Noel. İncirlik'teki Amerikan askerleri, Noel'i Washington'da kutlar. 

"Bunları çözeceğiz"

Ataması yapılmamış binlerce öğretmen var. 3600 sorununu çözdüğümüzde 200 bin öğretmen emekli olacak. Yerlerine gençler gelecek. Polislere sendika hakkı vereceğiz, angarya yok. Mesai ücreti alacaklar. Tüm bunları başaracağız. Türkiye'de herkes, meslek yüksek okulu mezunu herkes 9'a 2'den başlıyor, astsubaylar 9'a 1'den başlıyor. Tüm bunları tespit ettik. Bunları çözeceğiz. 

Bakın ekonomimiz kötü değil mi? Muharrem İnce, sen cumhurbaşkanı olduğunda ne yapacaksın? Dün ne oldu, Merkez Bankası Başkanı'nı AKP Genel Merkezi'ne çağırdılar. Yanlış. Merkez Bankası Başkanı bağımsız, sen onu nasıl parti genel merkezine çağırırsın. Bunu yaparsan dış sermaye sana güvenmez. Para sana güvenmez. Uluslararası sermaye güvenli bir liman ister. Dolar geldi 4 buçuğa, euro geldi 5 buçuğa. Ekonomi Bakanı "Kurlardaki artışla ilgilenmiyorum" diyor. Millet fakirleşiyor, sen ilgilenmiyorsun ama millet ilgileniyor. Bu cıvık ortamdan kurtulacağız. Önce devlet adamı gibi davranacağız. Uzun vadede Türkiye'yi nasıl kalkındıracağız? AKP'nin son 16 yılda yaptığı en kötü şeyler, dış politika ve eğitim. Yol yaptı mı? Yaptı. Ama kalitesiz yaptı. Yaptığı yollar çöküyor. Hastane yaptı mı? Kalitesiz yaptı. Köprü yaptı mı? Yaptı. Ama geçmesen de parasını ödüyorsun. Şimdi soruyor, ey CHP diye. Benzettim mi? Allah benzetmesin. "Ey CHP" diyor. "Sen hiç köprü yaptın mı" diyor. Şimdi ben soruyorum, "Ey Erdoğan, sen hiç şeker fabrikası yaptın mı? Ey Erdoğan, sen hiç TEKEL yaptın mı?". Hep satıyorsun.

"Size fizik öğretmeni olarak söz veriyorum"

Size bir fizik öğretmeni olarak söz veriyorum, AKP'li anneler, size sesleniyorum. İlkokula giderken musluğu açardım. Kana kana su içerdim. Şimdi bizim çocuklarımız okullarda 3 liraya su içiyor. Bütün anneler, size söz veriyorum. Çocuklarınız okulda kana kana su içecekler. Bu ülkenin evlatlarını iyi yetiştireceğiz. Meydanlarda birileri pislik diyecek, tezek diyecek, çöp diyecek. Ben gelecek demeye devam edeceğim. Üniversite öğrencileri dahil, öğrenci kimliğini gösteren herkes bütün müzelere bedava gidecek.

"Bu memleketin harcı Anasya'da karıldı"

Siz Amasya'dakiler, bu memleketin harcının bu topraklarda karıldığını bilmeniz lazım. Vatanın ve milletin bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul hükümeti görevini yapamamaktadır. Vatan ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığı kurtarılacaktır deniyor. Nerede diyor? Amasya'da. Bu milli ruhu, bu cumhuriyet ruhunu, bu kuruluş ruhunu yeniden diriltebilmek için bu ülkenin tüm üniversiteli gençlerine 19 Mayıs'ta gençlik bursu, 29 Ekim'de cumhuriyet bursu vereceğiz. 500,500 1000 lira. Bu parayı CHP vermeyecek, bu parayı Muharrem İnce vermeyecek. Bu parayı, 81 milyondan topladığımız vergilerden, Türkiye Cumhuriyeti verecektir. 

Gençler, öğrencilerim, evlatlarım. Size söz veriyorum. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Devlet okutacak onları. Memleket aşkıyla geri gelecekler ve ülkemizi kalkındıracaklar. Ekonomi, sen cumhurbaşkanı olduğunda neden düzeltilmeli? Bir vatandaş bunu bana sormalı.

"Benim seninle derdim yok"

Şu anda Türkiye'nin dışarıda itibarı sıfır. Herkesle kavgalıyız. Türkiye'nin mahkemelerine Fransa güvenmiyor, İngiltere güvenmiyor. Çünkü Türkiye'de mahkemelerin, adaletin, yargının talimatla çalıştığını biliyorlar. Güven duymayınca yatırım yapmıyorlar. Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığında yargı tarafsız olacak. Güven vereceğiz dışarıya ve yatırım gelecek. Ekonomiyle ilgili Merkez Bankası'na, BDDK'ya, bürokrat atarken sağcı mı, solcu mu diye bakmayacağım. Bizden mi değil mi diye bakmayacağım. Ehliyeti var mı, ona bakacağım. O işi iyi yapabilir mi diye. Bunu yaptığımızda memleketimizde işler düzelecek. Tek dertleri beni indirmek diyor. Benim seninle derdim yok. Ben doları indirmek istiyorum, faizi, Euro'yu, mazot fiyatlarını indirmek istiyorum. He sen indiğinde mazot fiyatı iniyorsa, benzin fiyatı iniyorsa, faiz iniyorsa, işsizlik iniyorsa sen de in be kardeşim. Ne olacak?

Bunlar 2017'de orta vadeli program açıkladılar. 2020 yılında doların 4.02 olacağını söylediler. Dolar 1 saat önce 4.47'ydi. Daha 2018'deyiz. Değerli Amasyalılar, batıyoruz. Burada yapmamız gereken bir iş var. OHAL ilan ettiklerinde dolar 3.02'ydi. 

"Önümüzdeki hafta televizyon kanalının önünde miting yapacağım"

Cumhurbaşkanı seçileyim, yemin törenini yapayım, bir gün sonra OHAL'i kaldıracağım. Şu anda 2019 bütçesini tek başına yapabilir. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda tek başıma bütçe yapmayacağım. Cumhurbaşkanına verilen tek başına bütçe yapma yetkisini kullanmayacağım. Meclis'e iade edeceğim. TBMM'ye iade edeceğim. Bana soruyorlar, parayı nereden bulacaksın? Bak parayı nereden bulacağımı anlatayım. Suriyelilere 40 milyar dolar para harcandı. Yani, ev yapsaydık, konut yapsaydık 2 milyon konut yapardık. 2 milyon aileyi ev sahibi yapardık. Bir tane saray var. O saraya iki milyar dolar harcadılar. Saray yerine konut yapsaydık 100 bin ev yapardık. Suriyelilere 40 milyar doları nasıl bulduysan ben de oradan bulacağım. Para orada işte. Değerli Amasyalılar, hiç moralinizi bozmayın. Onların çılgın projeleri kanal açmak, hafriyat yapmak. Benim çılgın projem huzur, huzur. Şimdi bir şey istiyeyim sizden. Bugün Amasya mitingini vermeyenlerin, önümüzdeki hafta televizyon kanalının önünde miting yapacağım. Biraz canlı yayın yapalım bakalım akıllı telefonlardan. Bu da dünyada bir ilktir. 

"3B ile buluşacağız"


Türkiye'yi 3B ile buluşturacağız. Barışacağız, ekonomik olarak büyüyeceğiz, üç adil bölüşeceğiz. Sloganımız neymiş? 3B. Bunu birlikte başaracağız. Ben bu sıcakta sizi daha fazla tutmak istemiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Kendimi sizlere emanet ediyorum. 24 Haziran'dan sonra Saray'a falan gelmeyin, Saray'da oturmayacağım. İki bir de ben 14 sene Ankara'da kirada oturdum. Yeni 1.5 sene önce bir ev aldım. Daha doyamadım, orada oturmak istiyorum. Yalnız bu kadar kalabalık sığmaz. 

Muharrem İnce'nin Amasya mitinginden görüntüler şöyle:

Fotoğraf: Hülya KarabağlıFotoğraf: Hülya KarabağlıFotoğraf: Hülya KarabağlıFotoğraf: Hülya Karabağlı