Gündem

Cinsel tacizden ceza aldı derslere girmeye devam ediyor

"Mağdurlardan birisi bu derslerden kaynaklı iki yıldır okulu uzattı"

24 Nisan 2019 12:38

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde eğitim alan iki kadın öğrenci, bir yıl önce araştırma görevlisi Emre Kuzulugil hakkında cinsel taciz davası açtı. Ağrı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, cinsel taciz suçundan hüküm vererek, Kuzulugil’i 14 bin 932 lira adli para cezasına çarptırdı. Kuzulugil, görevine devam ederken konuşan mağdurlardan biri, "Diğer mağdur arkadaşım, Kuzulugil'in derslerinden kaynaklı olarak iki yıldır okulunu uzattı" dedi.

BirGün'e konuşan, dava açan ve ismini açıklamak istemeyen mağdur, Kuzulugil hakkında şunları söyledi:

“Kuzulugil alması gerekenden daha az bir para cezası ile bu işten kendisini kurtardı. Fakat Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ndeki görevine devam ediyor. Bu bir yıllık süreçte üniversiteden sadece üç aylık bir uzaklaştırma cezası aldı. Üniversitede staj koordinatörlüğü görevi yaptığını öğrendim. Bu kişi dava açan diğer kadın arkadaşımın dersine girmeye devam ediyor. Arkadaşım Kuzulugil’in dersinden kaynaklı iki yıldır okulu uzatıyor. Kuzulugil’in cinsel taciz suçu sabit görülmesine karşın üniversite yönetimi bu şahıs ile çalışmaya devam ediyor. Sadece para cezası ile sıyrılması kabul edilir gibi değil.”

Kadın öğrenciler, cep telefonlarına Kuzulugil tarafından atılan cinsel içerikli mesajları mahkemeye delil olarak sundu. Mesaj gönderdiğini kabul eden Kuzulugil, daha önce yaptığı “Bu şahıslar ile ‘Güzelsin, sevgilin olmak isterim’ gibi yazışmalarım olmuştur. Ancak bu yazışmalarım alkol etkisi altında yazılmıştır” savunması yaptı. Buna ek olarak ise öğrencilerin dersten kaldığı için bu yola başvurduğunu iddia etti. Kuzulugil’in avukatı ise cinsel taciz olmadığını savundu. Mahkeme, cinsel taciz suçundan Kuzulugil hakkında 14 bin 932 lira adli para cezasına hükmetti. Kuzulugil’in cezayı 20 ay taksitle ödemesine karar verildi.