Gündem

Çiğdem Toker'den Salda Gölü sorusu: Sayın Bakan, bilinmesini istemediğiniz şeyler mi var?

Toker, ihaleye katılan şirketleri açıkladı

05 Ağustos 2019 08:02

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a Salda Gölü ihalesinin neden gizlendiğini sordu. Kurum'un koruma anlayışının biraz farklı olduğunu söyleyen Toker,
"Kuşkusuz duş, tuvalet ve mescit yıllardır Salda'nın en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyordu…
31 Temmuz'da halktan saklı bir de ihale yaptılar. Habercileri kapıdan çevirdiler. Hayır, şu meşhur 21/b maddesine göre kimselere ilan etme mecburiyetinin olmadığı yöntemi seçseler yine bir derece. AA'ya bakarsanız Salda Millet Bahçesi ihalesi Kamu İhale Kanunu'nun açık ihale usulüne göre yapıldı.
Açık usul bir ihaleyi (üstelik adında Millet olan) millete niye kapattınız? Sayın Bakan, bilinmesini istemediğiniz şeyler mi var?" dedi.

TIKLAYIN: Salda Gölü ve çevresine ahşap bariyer sistemi kuruldu


CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca'nın Salda Gölü'ne ilişkin ihale sorusuna yanıt alamadığını hatırlatan Toker, "Kurum'un 300 metre içeride yapılacağını söylemesine karşın Salda Millet Bahçesi'nin kıyaya çok yakın bir çizgide yapılacağını vurguluyor" dedi.

TIKLAYIN: Salda Gölü'ne yapılmak istenen Millet Bahçesi projesi ihalesinin gelecek hafta sonuçlanması bekleniyor

Toker'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"24 milyona Salda'ya kim kıyacak?

Salda Millet Bahçesi ihalesi tuhaf bir telaşla yapıldı. Geçen çarşamba TOKİ'nin İstanbul şubesindeki 7 isteklinin katıldığını sonra AA açıkladı. Yaklaşık maliyet ile ihaleye verilen teklif ve indirim oranlarına ulaştık.

Kesin olmayan sonuçlara göre firmaların bir kısmı Ankara merkezli firmalar. Melih Gökçek dönemi belediye ihalelerinin katılımcıları. Listedeki Enam İnşaat, TOKİ'nin birkaç ay önce Trabzon'daki eski Avni Aker Stadı yerine yapılacak Ortahisar Millet Bahçesi ihalesini de Aslanlar İnşaat ile birlikte kazanmıştı. 21 milyon 956 bin TL teklifin iki ihalede de aynı olması enteresan. (Eğer isim benzerliği yoksa Enam'ın sahibi MKE Ankaragücü'nün yakın zamana kadar yöneticiliğini yapan Osman Kandaş.)

Yazının devamı için tıklayın