Dünya

CIA istihbarat için hayvanları eğitmiş

'Acoustic Kitty' isimli bir operasyon için kedinin içine dinleme cihazı yerleştirildiği ortaya çıktı

15 Eylül 2019 13:58

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) gizliliğini kaldırdığı bazı dosyalardan Soğuk Savaş döneminde kuşları, yunusları, kedileri ve köpekleri gizli görevler için eğittiği ortaya çıktı.

BBC'nin, CIA'in gizliliğini kaldırdığı belgelere dayandırdığı haberinde, teşkilatın, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği içindeki hassas sahaların fotoğraflarını çekmek için güvercinleri kullandığı belirtildi.

Hayvanların teşkilat için eşsiz görevleri yerine getirebileceğine inanan CIA'in, 1970'lerde Tacana kod adıyla anılan operasyonda küçük kameralar yerleştirilen güvercinlerden faydalandığı, bir defasında da Avrupa'da pencere kenarına bir karga tarafından dinleme cihazı konulduğu, ancak hedeften ses kaydı alınamadığı kaydedildi.

"Akustik kedi"

CIA'in, Sovyetler Birliği'nin kimyasal silah deneyip denemediğini tespit etmek için göçmen kuşlara sensörler yerleştirmeyi gözden geçirdiği, ayrıca 'Acoustic Kitty' operasyonunda kedinin içine dinleme cihazı yerleştirildiği ifade edildi.

Teşkilatın 1960'ların sonunda su altı operasyonları için yunuslardan faydalanmaya çalıştığı, yunusların Sovyet nükleer denizaltılarının sesini duymak, biyolojik ve radyoaktif silah kalıntılarını tespit etmek için sensörler taşıyıp taşıyamayacağını test ettiği bildirildi.

‘Yunuslar hareket halindeki gemilere paket yerleştirip alabilir mi’ diye inceleme yapıldığı, ‘köpekleri uzaktan yönlendirmek için beyinlerinin elektrikle uyarıldığı’ bazı testlerin yapılmış olduğu ancak bu denemelerin ayrıntılarının hâlâ gizliliğini koruduğu belirtildi.

CIA'in 1967 yılına kadar yunuslar için Oxygas, kuşlar için Axiolite ve kedilerle köpekler için de Kechel programlarına 600 bin dolardan fazla harcama yaptığına işaret edildi.