Gündem

CHP'li Aykut Erdoğdu: Mehmet Şimşek söz verdi seçimde oyunu bize verecek...

"Bekara karı boşamak kolay"

01 Mayıs 2018 13:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, sosyal medya adresi Twitter'dan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in birkaç yıl önce yaptığı "Emekliye ikramiye için kaynağını açıklasınlar ben de oyumu CHP'ye vereceğim" açıklamasını hatırlattı. Erdoğdu, "Mehmet Şimşek söz verdi seçimde oyunu bize verecek..." dedi. 

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Maliye Bakanı olduğu dönemde CHP'nin "emekli ikramiyesi" vaadi için "Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derimki: Ben de CHP'ye oy vereceğim... Biliyorsunuz toplumda bir söz var; Bekara karı boşamak kolay... 11 milyona yakın emeklimiz var. Çarpın bir bakayım... Yani bir kalemde bütçe açığını yüzde 70 arttıracak, gerçekçi değil" yorumunda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun vaatlerini katıldığı canlı yayında değerlendiren dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bunları yapamazlar çünkü ekonomi çöker. Yapmayı başarırlarsa da CHP’ye oy veririm” gibi bir tepki göstermişti.

Şimşek canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeye yer vermişti:

“Nereden kısıntı yapacaklarını, bunları yapmayacaklarsa ‘kimden borç para alacaklarını’ cari açığı patlatmadan Türkiye’yi bir krize götürmeden ‘bu taahhütleri nasıl yerine getireceklerini’ açıklasınlar, Nobel ödülünü hak ederler… Abartmıyorum, samimi olarak söylüyorum. Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki: Ben de CHP’ye oy vereceğim… 11 milyona yakın emeklimiz var.  Çarpın bir bakayım… Yani bir kalemde bütçe açığını yüzde 70 arttıracak, gerçekçi değil. Biliyorsunuz toplumda bir söz var; Bekara karı boşamak kolay…”

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım, kamuoyunda ‘seçim yatırımı’ olarak adlandırılan paketi açıkladı. Başbakan Yıldırım; emeklilere bayrak ikramiyesinden, vergi affına kadar bir çok alanda önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın açıklamasına göre emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde 1000’er lira ikramiye verilecek.

CHP 2 yıl önce açıkladı, hükümet tepki gösterdi

Hükümetin seçim paketi ise akıllara 2015 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimler öncesi, CHP’nin vaatlerini ve buna yönelik dönemin hükümetinin tepkilerini getirdi.2015 yılının Nisan ayında yani tam 3 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Başbakan olması durumunda, asgari ücretin en az 1500 lira olacağını, emeklilere de yılda 2 defa bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti.

CHP'li Erdoğdu, Şimşek'in programdaki kaydını sosyal medya adresi Twitter'dan paylaşarak, "Mehmet Şimşek söz verdi seçimde oyunu bize verecek..." dedi.