Gündem

CHP'nin RTÜK üyesi adayı, 'medya ombudsmanı' Faruk Bildirici

Meclis'te yarın yapılacak seçimden sonra AKP, RTÜK'deki çoğunluğunu kaybedecek

10 Temmuz 2019 17:51

T24 Haber Merkezi

7 Haziran 2015 seçimleri sonrası oluşan parlamento dağılımına göre RTÜK üyeleri AKP’den dört, CHP’den iki, MHP’den iki ve HDP’den bir üye olarak belirlendi. CHP de, RTÜK üyeliği için parlamentoda yapılacak oylamada kendi kontenjanından gazeteci Faruk Bildirici'yi aday göstermeye karar verdi.

T24’ün aldığı bilgiye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin kontenjanından RTÜK üyeliğine aday gösterme düşüncesini iletmek üzere bugün (10 Temmuz 2019 Çarşamba) deneyimli gazeteci Faruk Bildirici’yi görüşmeye davet etti. Görüşmede partisinde oluşan kararı Faruk Bildirici’ye iletti. Hürriyet’teki okur köşesi kapatıldıktan sonra ‘medya ombudsman'’ başlığıyla medyadaki yayınları gazetecilik kriterleri açısından ele alan Bildirici, Kılıçdaroğlu’nun kendisine yaptığı teklifi kabul etti.

CHP’nin ikinci RTÜK üyesi adayının ise mevcut üye İlhan Taşçı olduğu belirtildi.

Seçimden sonra AKP çoğunluğu kaybedecek

AKP’nin mevcut üye Nurullah Öztürk yeniden aday göstereceği öğrenilirken yapılacak seçimin ardından 9 üyelikten 5’ini elinde bulunduran AKP çoğunluğu yitirmiş olacak.

HDP 2 yıl sonra RTÜK’e üye verecek

15 Temmuz’da görev süresi dolan üç RTÜK üyesi için yarın Meclis Genel Kurulu’nda, AKP, CHP ve HDP grubunun önerdiği isimler için seçim yapılacak. Edinilen bilgiye göre HDP RTÜK üyeliği için HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt’ü önerecek. Böylece HDP de yaklaşık iki yılın ardından RTÜK’e üye vermiş olacak.

Faruk Bildirici kimdir?

Faruk Bildiri 10 Kasım 1956 yılında Gaziantep, Nizip’te doğdu.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe, Haziran 1980’de Cumhuriyet’te başladı. 12 Eylül askeri döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı.

Sabah Gazetesi’nde beş ay süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992’de Hürriyet’e geçti. Yaklaşık beş yıl Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı. Bu dönemde yazı dizileri hazırladı; portre yazıları kaleme aldı. Araştırma kitapları yayınladı.

Bir süre yine Hürriyet’te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002’de Ankara Temsilci Yardımcılığı’na getirildi. 2002-2003 yıllarında Tempo dergisinde “Kırlangıç Yuvası” köşesinde yazdı. 31 Ağustos 2004- 14 Mart 2005 tarihleri arasında “Anlatsam Roman Olur” başlığıyla Hürriyet gazetesinde gerçek yaşam öyküleri kaleme aldı. Bu dizide kaleme alınan öykülerden hareketle hazırlanan aynı adlı televizyon programı Kanal D’de yayınlandı.

TV8’de “Çuvaldız” (1999-2001), Cine-5’te “Üç artı Bir”, Tv 8’de “Nerede kalmıştı?” (2009) adlı programlar yaptı. Hürriyet Pazar’da “Puzzle portreler” başlığıyla yayınlanan portre söyleşileri hazırladı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda,  üç dönem “Araştırmacı gazetecilik” dersleri verdi. Konuk öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de iki dönem (2014-2015) “Parlamento muhabirliği” dersine girdi.

19 Nisan 2010 tarihinden itibaren de yaklaşık dokuz yıl Hürriyet’in Okur Temsilciliği (Ombudsman) görevini yürüttü.

Yayınlanan kitapları:

Gizli Kulaklar Ülkesi (Şubat 1998)

Maskeli Leydi: Tekmili birden Tansu Çiller (Temmuz 1998),

Üniforma Slogan Biber (Şubat 1999)

Kuzum Bülent: Ecevit’e aileden mektuplar (Şubat 2000)

Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi (Temmuz 2000)

Anıtkabir Racon Zambak (Nisan 2001) ,

Hanedanın Son Prensi: Mesut Yılmaz ve ANAP’lı yıllar (Aralık 2002)

Yemin Gecesi : Leyla Zana’nın yaşamöyküsü (Şubat 2008)

Serkis bu toprakları sevmişti (Ekim 2008)

Günahlarımızda yıkandık (Haziran 2018)