Seçim 2024

CHP'nin İzmir adayı Tugay'dan iktidara: O zaman belediyeleri kaldırın, doğrudan atama yapın

"Bu bir kere her şeyden önce ahlaki bir teklif değil. Ne demek istiyorsunuz ? Seçim yapmayalım mı yani?"

25 Şubat 2024 17:01

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir adayı Cemil Tugay, Selçuk ilçesinde gerçekleştirdiği halk buluşmasında iktidarın merkezi hükümetle yerel yönetim birlikteliğine vurgu yaparak oy istemesini eleştirdi. Tugay, “Ne demek istiyorsunuz siz? Seçim yapmayalım mı yani? O zaman belediyeleri kaldırın, doğrudan atama yapın ve geçin” dedi.

Selçuk halk buluşmasında Tugay, İzmir’e gelen Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun “Bizim daha iyisini yapmamız için mutlaka mahalli idareler ile özellikle büyükşehir ile iş birliği yapmamız lazım” sözlerini eleştirerek şunları söyledi:

"Her şeyden önce ahlaki bir teklif değil"

“Bugün değişik yerlerde, değişik ağızlardan ta devletin en üstünden açıklamalar geliyor. Dündü galiba bir bakan geldi. Hep aynı teraneyi anlatıyorlar. Diyorlar ki ‘belediyecilik hizmetini daha iyi almak istiyorsanız, hükümet ile uyumlu adayı belediye başkanı seçin’. Bu bir kere her şeyden önce ahlaki bir teklif değil. Ne demek istiyorsunuz siz? Seçim yapmayalım mı yani? O zaman belediyeleri kaldırın. Doğrudan atama yapın ve geçin. Diğer taraftan adama sorarlar. İzmir'de merkezi hükümetin yapması gereken işler vardı. Bugün partinizin genel başkan yardımcısını buradan büyükşehir belediye başkan adayı gösterdiniz. O da kalkıyor diyor ki, kentsel dönüşüm yapacağım, şunu bunu yapacağım. Ben sorarım, bugüne kadar elinizi kim tuttu? Yirmi iki yıldır bu ülkede siz iktidarsınız. Hangimiz sizi nerede tuttuk da neyi yapamadınız?”

“Karabağlar kentsel dönüşümü 12 yıldır bekliyor"

Anka'nın aktardığına göre Tugay, Karabağlar'da 540 hektarlık kentsel dönüşüm alanının 12 yıldır merkezi hükümetin uhdesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisinde beklediğini belirterek şöyle konuştu:

“Orada on binlerce yurttaşımız kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesini bekliyor. Tam on bin konut yapılacak. Eğer aklınız fikriniz ranta çalışıyorsa gidersiniz olmadık yerlerde toplu konut çalışmaları yaparsınız.

"Ne hikmetse bir AKP milletvekili kuradan çıkıyor"

Toplu konut çalışması yapmışlar, insanlara ev veriyorlar. Ama ne hikmetse bir AKP milletvekili kuradan çıkıyor. Ona da ev veriyorlar. Bizim burada da yaptıkları bütün toplu konut çalışmalarında kendi yandaşlarını mülk sahibi yaptılar. Bize rantçı değil halkçı başkanlar lazım. Gerçekten halkın kentsel dönüşüm ihtiyacını karşılayacak, konut ihtiyacını karşılayacak, samimi, dürüst, halkçı bir yönetim anlayışı lazım. Siz on iki yıldır, Karabağlar'da bir tane ev yapmamışsınız, gidip orada başka bir alanda rant peşinde koşmuşsunuz. Bugün bu kentte insanların kentsel dönüşümle ilgili ihtiyaçlarına çözüm vadediyorsunuz. Samimi değilsiniz. Doğru değilsiniz.”

"Yirmi iki yıldır olmadık adamların zenginleştiğini gördük"

Tugay, iktidara yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Siz ormanlarımızı yok etmeye, ağaçlarımızı kesmeye, tarım alanlarımızı başka şeylere dönüştürmeye heveslisiniz. Eğer bu ülkede, bu şehirde herhangi biri samimi olarak halktan yana, insanların zenginleşmesi için, refahı için, iş sahibi olması için, ülkenin kalkınması için bir şey yapacaksa namusum ve şerefim üzerine söz veririm onun her daim yanında olacağım. Biz yirmi iki yıldır bu ülkede başka şey gördük. Hikaye anlatmasınlar bize. Yirmi iki yıldır olmadık adamların zenginleştiğini gördük. Ama halkın da sürekli yoksullaştığını gördük. Verdikleri aylık 10 bin TL ile emeklilerimizin nasıl geçineceğini anlatsınlar. Devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinin nasıl bu kadar kötüye gittiğini anlatsınlar. Okullarımızda, devlet okullarımızda eğitimin niye bu kadar kötüye gittiğini anlatsınlar.”