Gündem

CHP'nin iki yıl önce 'toplanma alanlarının satılmaması' için verdiği kanun teklifi hâlâ Meclis'te bekliyor

İstanbul'daki 5.8 büyüklüğündeki deprem, "Ne kadar hazırlıklıyız?" sorusuna gündeme getirdi

30 Eylül 2019 09:31

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin 8 Ekim 2017 günü TBMM'ye verdiği acil toplanma alanlarına ilişkin kanun teklifinin üzerinden iki yıl geçmesine karşın kapağı dahi açılmadı. Teklif komisyonda bekliyor. Toplanma alanlarının hiçbir biçimde satılmamasını öngören teklifin gerekçesinde, mevcut deprem toplanma alanlarına imar değişiklikleri ile AVM, rezidans ve gökdelenler yapıldığı belirtiliyor.

Sözcü'de Emin Özgönül imzalı habere göre, teklif ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından meydan, park, çocuk bahçesi ve yeşil alanların yanı sıra, özel kişilere ait boş arsa ve arazilerin de kamulaştırılıp, deprem toplanma alanı olarak ilan edilmesi öngörüldü. Bu alanların tapuya “Deprem Toplanma Alanı” olarak tescil edilip, imar değişikliği ile satışının yapılamayacağı şerhinin düşülmesi de istendi.

Kanun teklifi aradan 2 yıl geçmesi ve 1 Ekim 2018 günü yenilenmesine rağmen ele alınmadı. Teklif, Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda bekliyor. CHP’li Hamzaçebi teklifi konusunda, “Deprem gerçeği, bu korkuyu hissetmeyince akıllara gelmiyor. Toplanma alanları konusundaki yasa teklifim, 2 yıldır komisyonda görüşülmedi” dedi.

Hamzaçebi ilk olarak 8 Ekim 2017’de verdiği yasa teklifini 26. dönem sona erip genel seçimler yapılınca, 27. dönemde ve 1 Ekim 2018 günü yenilemişti. Ancak teklif halen komisyonda bekletiliyor.