Seçim 2024

CHP’nin Çankaya adayı Güner: "Cumhur ittifakı seçmeninden de oy alabiliriz"

05 Mart 2024 15:52

T24 Ankara

CHP'nin Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner, CHP'nin Ankara'daki üç belediyesini yerel seçimlerde sekize çıkarabileceklerini belirterek "Sokakta bana karşı bir sahipleniş görüyorum. İyi bir oy alacağımı düşünüyorum. Cumhur İttifakı adayından da oy alabiliriz çünkü emeklilerin önceki dönemlere göre yaklaşımı daha yakın" dedi.

T24'ün Ankara bürosunu ziyaret eden CHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Güner, adaylık sürecinin kendi talebiyle değil kabulüyle kararlaştırıldığını söyleyerek Çankaya için planlarını anlattı. 20 Şubat'tan beri sokakta vatandaşlarla iletişimde olduğunu söyleyen Güner, seçimi kazanması durumunda Çankaya'da devasa binalara dayalı bir belediyecilik yerine "sosyal belediyecilik" için çalışacağını ifade etti. Güner, Çankaya'nın "eskisi gibi" olmadığını belirterek kentle ilgili vaatlerini şöyle sıraladı:

"Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumdan dolayı Çankaya kanını kaybetti. Bizim önceliğimiz bu, önce bunun için çalıştık. İzmir Caddesi için çevre düzenlemesi planımız var, bunu Tunalı için de yapacağız. Şehrin nitelikli kesimini buralara çekelim istiyoruz. Bununla ilgili 12 ay boyunca her ay farklı bir konseptle festival düzenlemek istiyoruz. Hatta mümkün olursa bunu her hafta farklı konseptle yapıp sokakları canlandırmak istiyoruz."

Tunalı projesi

Güner, "Belediye bütçesi bir yere kadar, doğru ama bütçenin yetersiz olduğu yerde sponsorlar ayarlanabilir. Ben bu konuda kendime güveniyorum" dedi. "Teknik ve pratiği birleştirdik" diye konuşan Güner, Çankaya için planladığı projeleri sıraladı.

Tunalı'da büyük bir trafik sorunu olduğunu belirten Güner, "Yola araç park etmeyi yasaklamakla çözülecek bir sorun değil, otopark yapmak gerekiyor. Belli zamanlarda yolu trafiğe kapatmak da çözüm olabilir" dedi.

"Yurt ihtiyacı için gençlik merkezi açacağız"

Çankaya'da yaklaşık 300 bin öğrencinin yaşadığını hatırlatan Güner, kentte birden fazla yurt ihtiyacı olduğunu belirtti. Güner, yurt ihtiyacını "gençlik merkezi" tarzında yurt alanları açarak sağlayacağını söyledi. Gençlik merkezlerinde yurt yatakhanelerinin yanında kütüphane, yemekhane ve kafeteryaların bulunacağını söyleyen Güner, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının yanında sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanmasını istediğini şöyle ifade etti:

"Çankaya'ya Türkiye'nin her yerinden öğrenciler geliyor. Bizim de onların sosyalleşebileceği, kaynaşabileceği yerler yapmamız gerekiyor. Bu nedenle öğrenci yurtları sadece binadan ibaret olmayacak, gençlik merkezi şeklinde olacak."

"Halk lokantaları açılacak"

Güner, Çankaya'da belediyeye ait parkların kafeterya açmaya uygun olanlarında "halk lokantası" açacağını söyledi. Güner, buralarda açılacak halk lokantalarının işletmesinin kira verilmeyeceğini ve belediyeye ait olacağını belirtti.

"Yaşlılarımız için emekli kampüsü"

Emeklilerin sosyalleşebileceği alanlar yaratacağını söyleyen Güner, "İçinde hobi bahçesinin, kurs alanlarının ve kafeteryaların bulunduğu sosyalleşme alanlarını emeklilerimiz için yapacağız" dedi.

İstihdam ofisleriyle öğrencilerle ve üniversite mezunu olmayan işsizlerle esnafları bir araya getirmeyi planladığını söyleyen Güner, Çankaya'da bir tane bulunan kadın sığınma evinin de sayısını artıracağını söyledi. Uyuşturucu ile mücadele etmek amacıyla gençlere ve çocuklara yönelik spor etkinlikleri düzenlemeyi planladığını ifade eden Güner, "Projelerimize bina gözüyle bakılmaması gerekiyor ve tüm projeleri vatandaşları doğayla birleştirerek sosyalleşme imkânı sağlamak amacıyla yapacağız" dedi.