Gündem

CHP listelerinde sürpriz isim: Mustafa Sarıgül Erzincan’dan aday

Millet İttifakı için 40’ın üzerinde kontenjan ayrıldı

09 Nisan 2023 10:04

CHP Parti Meclisi milletvekili aday listelerini belirlemek üzere toplanırken, listelerde sürpriz bir isim olduğu ortaya çıktı. Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, Erzincan birinci sıradan aday gösterileceği öğrenildi. CHP listelerinden de DEVA, Gelecek ve Saadet partilerine de 40’ın üzerinde kontenjan ayrıldığı öğrenildi. 

CHP Parti Meclisi (PM), Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacak olan milletvekili aday listelerini belirlemek üzere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 09.30’da başlayan toplantı sürerken aday listeleri de belli olmaya başladı. Parti Meclisi toplantısından gelen ilk bilgilere göre Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Erzincan birinci sıradan aday gösterilecek. 

40’ın üzerinde kontenjan ayrıldı

DEVA, Gelecek ve Saadet partilerine de CHP listelerinden 40’ın üzerinde kontenjan ayrıldığı öğrenildi. İlk bilgilere göre DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin, Ankara 1’inci bölge 4’üncü sıradan, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin de Ankara 2’nci bölge 2’nci sıradan aday gösterilecek. 

Emekli diplomat Namık Tan, İstanbul’dan aday

Eski ABD Büyükelçisi Namık Tan da İstanbul 2’nci bölge 1’nci sıradan aday olacak. Öte yandan İyi Parti ile yapılacak fermuar modelinde de son olarak 11 ilde anlaşıldığı belirtildi. 7 ilde CHP’nin, 4 ilde de İyi Parti’nin adayı birinci sırada yer alacak. Aksaray ise tamamen İyi Parti’ye bırakıldı.