Gündem

CHP'li Taşcıer: Bu ülkede yaşayan 42 milyon kadına, öldükten sonra da adalet yok

"Pınar Gültekin davası ile ilgili verilen karar, potansiyel kadın katillerini cesaretlendirecek"

22 Haziran 2022 18:16

Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ‘haksız tahrik’ indirimiyle 23 yıla düşürülmesine tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, "'Bu zihniyet iktidarda olduğu sürece bu ülkede yaşayan 42 milyon kadının can güvenliği yok, bu kadınlar için adalet yok’ diyorduk. Ama eksik söylemişiz; bu ülkede yaşayan 42 milyon kadına, öldükten sonra da adalet yok” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bugün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; “Dün Pınar Gültekin davası ile ilgili çıkan karar; büyük bir skandal, apaçık bir hukuk katliamıdır. Pınar Gültekin’e işkence ederek boğan, yaşarken bir varile koyan ve üzerine beton döken bir barbarın işlediği; insan olan herkesin tüylerini ürperten bir cinayete 'haksız tahrik indirimi' verildi. Bu kadar net bir şekilde canavarca işlenen bir cinayete indirim, adeta ödül niteliğinde olması ne adalete sığar ne vicdanlara sığar" ifadelerini kullandı. 

"Bu karar, davası devam eden katilleri umutlandıracak"

Pınar Gültekin davası ile ilgili verilen kararın indirim gerekçesinin, katillerin savunmasına katkı sağlayacağını söyleyen Taşcıer, "Maalesef bu karar, potansiyel kadın katillerini cesaretlendireceği gibi halihazırda davası devam eden katilleri de umutlandıracak. Çünkü bu kararın indirim gerekçesi, katillerin savunmasına katkı sunacak. Katiller adeta sözleşmiş gibi aynı gerekçelerle kendilerini savunacak ve kendi deyimi ile gerçekten ‘3-5 yıl yatıp’ çıkacaklar" diye konuştu. 

"'Daha canavarca bir cinayet işlenemez’ dediğimiz bir olayda bile cinayete indirim verildi"

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesi'ne de değinen Taşcıer, "İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca ve Meclis iradesini yok sayarak çekilen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ona koşulsuz destek veren sizler, bu sözleşmeden çıkarken, ‘Bizim bu sözleşmeye ihtiyacımız yok, bizim kanunlarımız bize yeter ve biz öyle bir kanun teklifi hazırlayacağız ki kadınları koruduğumuz gibi caydırıcı cezalarla bu cinayetlerin oluşmasına engel olacağız’ dediniz. Biz o gün hem Genel Kurul’da hem komisyonda dedik ki; ‘Bir cinayetin olması için cezaların artırılması yetmez. Bu cezaların caydırıcı olabilmesi için uygulanabilir ve mutlak olması gerekir. Ve eğer siz kadın cinayetlerinde haksız tahrik indirimlerini kaldırmazsanız bu çıkartacağınız kanun teklifi de maalesef bir çözüm olmayacak’ dedik. Ve bugün geldiğimiz noktada ‘Daha canavarca bir cinayet işlenemez’ dediğimiz bir olayda bile cinayete indirim verildi" dedi. 

"Bu zihniyet iktidarda olduğu sürece bu ülkede yaşayan 42 milyon kadına öldükten sonra da adalet yok"

Taşcıer, sözlerine şöyle devam etti: 

"Elbette bu kararı tek bir kişi almadı. Hayatın her alanında olduğu gibi yargıda da bir erkek egemen zihniyet bulunuyor. Bu zihniyet nedeni ile de bu utanç verici karar, maalesef alındı. Peki nedir bu karanlık zihniyet? Elbette ki kadın ve erkeği eşit görmeyen, kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören, kadınların varlığını bile bir tahrik gerekçesi görüp kadınlara yönelik işlenen şiddeti meşrulaştırmaya çalışan bir zihniyet. Bu nedenle değerli milletvekilleri, ‘Bu zihniyet iktidarda olduğu sürece bu ülkede yaşayan 42 milyon kadının can güvenliği yok, bu kadınlar için adalet yok’ diyorduk. Ama eksik söylemişiz; bu ülkede yaşayan 42 milyon kadına öldükten sonra da adalet yok.” (ANKA)