Gündem

CHP'li Çakırözer'den matbaa işçilerinin yıpranma hakları için kanun teklifi

"Matbaa işçilerinin bu hakları 2008 yılından ellerinden alındı"

11 Eylül 2019 16:15

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer; ağır ve tehlikeli bir iş yapan matbaa işçilerinin, tıpkı maden işçileri gibi “yıpranma hakkından” yararlanarak erken emekli olabilmeleri için kanun teklifi verdi. Çakırözer, “Bugün yıpranma hakkı olan meslek sayısı 45. Basın yayın sektöründeki gazeteciler, muhabirlerin yıpranma payları var. Ancak gazeteciler gibi halkın haber alma hakkına hizmet eden, eleştirel düşüncenin yayılmasına aracı olan matbaa işçilerinin bu hakları 2008 yılından ellerinden alındı” dedi ve kanun teklifine Meclis’teki tüm partilerden destek beklediklerini açıkladı.

Çakırözer Meclis’te, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Basın İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar ve matbaa işçileri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Çakırözer, toplantıda, matbaa işçilerinin de gazeteciler, muhabirler gibi yıpranma haklarından yararlanarak erken emekli olabilmelerinin önünün açılması için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

"Benzer iş kolları eşit faydalanmalı" 

Yazılı basın sektörünün üç ayağının olduğunu, bunlardan birinin okurlar, diğer ikisinin ise okurların haber alma haklarına hizmet eden muhabirler ve matbaa işçileri olduğunu belirten Çakırözer, “Bir gazetede bu ayaklardan birinin zayıf kalması; haberi, haber alma hakkını sakatlar. Bu yüzden gazetecilerin de, matbaa işçilerinin de sosyal haklardan eşit olarak faydalanabilmesi haber alma hakkı için önemlidir” dedi.

"Matbaa işçileri ağır kimyasallarla temas halindeler" 

Türkiye’de 45 iş kolunda çalışan işçilerin yıpranma haklarının olduğunu belirten Çakırözer, “Matbaa işçileri de ağır sağlık riskleri ile karşı karşıya çalışıyorlar. Ağır kimyasallarla her gün temas ediyorlar, onları teneffüs ediyorlar. Kanser; deri kanseri, akciğer kanseri hayatlarındaki en büyük risk. Astım en sık yakalandıkları hastalık. Matbaa işçiliği ağır ve tehlikeli iş olarak kabul ediliyor. Basın yayın sektöründeki gazeteciler, muhabirlerin yıpranma payları var. Ancak gazeteciler gibi halkın haber alma hakkına hizmet eden, eleştirel düşüncenin yayılmasına aracı olan matbaa işçilerinin bu hakları 2008 yılından ellerinden alındı. Kanun teklifimizi hazırladık. Teklifle matbaa işçilerine geçmişte tanınan yıpranma hakkının iadesini sağlıyoruz” dedi. Çakırözer, gazetecilerle birlikte haber alma hakkına hizmet eden matbaa işçilerinin için Meclis’teki tüm partilerden kanun teklifine destek istedi.