Gündem

CHP'li Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ: Hiç kimse devletimize laf atmasın; öyle bir hasar var ki orada, hiçbir şekilde yetişmek mümkün değil

02 Mart 2023 19:06

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, belediyenin mart ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Dünyada böyle bir deprem olmamış arkadaşlar, hiç kimse devletimize laf atmasın öyle bir hasar var ki orada hiçbir şekilde yetişmek mümkün değil, istediğiniz kadar arama kurtarma ekibi gönderin, yetişemezsiniz" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde yürütülen çalışmalara ilişkin konuşan CHP'li Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, "Öyle bir hasar var ki orada hiçbir şekilde yetişmek mümkün değil" dedi.

İduğ'un toplantıdaki açıklamaları şu şekilde:

"Dünyada böyle bir deprem olmamış. Kimse kusura bakmasın, kimse devletimize laf atmasın, yetişilemezdi. Öyle bir hasar var ki orada hiçbir şekilde yetişmek mümkün değil. İstediğiniz kadar arama-kurtarma ekibi getirin yetişemezsiniz. Ana caddelerde bütün binalar yıkılmış, ara sokaklarda mahalleler kaybolmuş.

Şimdi, Hatay'da 153 bin bağımsız ev var, 129 bini yıkılmış. Kalan 20-25 bininde de oturmak mümkün değil, içine giremezsiniz. Tam 18 milyon metreküp moloz ar. Bu molozların altında binlerce ölen ve tespit edilemeyen kimlikler var. Bugün o molozları almaya kalksanız 1 milyon adet kamyona ihtiyacınız var. Nasıl bir hasar olduğunu düşünün."