Gündem

CHP'den YSK'ya çifte başvuru: Tam kanunsuzluk var, Erdoğan'ın mazbatası da iptal edilmeli

YSK, AKP'nin olağanüstü itirazı sonrası yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmişti

08 Mayıs 2019 13:43

CHP, İstanbul'daki ilçe seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin iptali için YSK'ya başvurdu. Başvuru sonrası kameralar karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, tam kanunsuzluk gerekçesiyle başvurduklarını, bundan dolayı zaman aşımının söz konusu olmadığını söyleyerek, Bu kararınız doğruysa, bu kararın arkasındaysanız 24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimleri de iptal etmek zorundasınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da mazbatasını iptal etmelisiniz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Siz eğer kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı diye iptal ediyorsanız 24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimleri de iptal etmek zorundasınız. Tam kanunsuzlukla başvuruldu. Biliyorsunuz tam kanunsuzlukta süre aranmaz. Bir tam kanunsuzluk ortaya çıkmışsa eğer, YSK kendi iptal kararıyla, o zaman iptal etmeli. YSK önceki tüm kararlarında şunu diyor; bir usulsüzlük varsa dahi bu seçimin iptalini mümkün kılmaz, usulsüzlük yapanlar cezalandırılır.

Şimdi ne değişti? Bugün ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil Ak Parti'nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konulmadı. Haftalarca oylar defalarca sayıldı, sonuç değişmedi bu sefer başka iddialar ortaya atıldı. Olmadı olmadı en son dedi ki sandık kurullarında kamu görevlisi olmayanlar görev yapmıştır. 24 Haziran'da da yaptı. YSK bunu gerekçe yapıyorsa 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi yenilenmeli. Bu kararınız doğruysa, bu kararın arkasındaysanız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da mazbatasını iptal etmelisiniz.

Siz kendi kusurunuzu nasıl seçmene yükler, seçmenin iradesini yok sayarsınız. Seçmenin iradesine doğrudan müdahale edebilirim diyorsanız o zaman 24 Haziran'da çıkan sonuca da müdahale etmek zorundasınız. Tabii eğer bu kararınız doğruysa! Çünkü her iki seçimde aynı yasa yanı uygulamalar aynı sandık kurulları var. En mükemmel adalet vicdanlardadır. Meşruiyet sorununu ortadan kaldırmak, verdiğim karar doğru diyorsanız 24 Haziran seçimlerini de iptal etmek zorundasınız. İmamoğlu'nu 39 ilçede oy kullanan seçmenler seçti. Aynı sonuçların çıktığı diğer seçimleri neden iptal etmiyorsunuz? 39 ilçedeki tüm seçimleri de iptal etmek zorundasınız. Tam kanunsuzluk sebebiyle yaptık.

Kesinlikle güvenemiyoruz artık ve kesinlikle de inanmıyoruz. Artık Türkiye'de herkes yargı bağımsızlığının nasıl zedelendiğini görüyor. Siz eğer bu kararın arkasındaysanız 24 Haziran seçimini de iptal etmek ve görev yapan herkesi de incelemek zorundasınız. Son seçimde sandık kurulunda görev yapanların çoğu 24 Haziran'da da yaptı. Bu mücadele Ekrem İmamoğlu'nun mücadelesi değildir. Önemli olan demokrat olmaktır onun için bu başvuruyu yaptık. Bakalım inceleyebilecekler mi, cesurca kararlarının arkasında durabilecekler mi? 

İyi Part'nin başvurusu YSK'nın kararının yeniden değerlendirilmesiyle ilgiliydi. Sandık kurulunda görev yapan kişilerin sonuçlara etki ettiğine yönelik bir tek dayanak ve delil yoktur, ne dosyada ne gerçekte böyle bir durum vardır. Aynı zarf içinden çıkan tüm seçimlerin iptalini de talep ettik."


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AKP'nin 3 valiz dolusu belgeyle olağanüstü itirazını değerlendirmiş ve yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığında seçim iptali kararı vermişti. CHP kanadından YSK'nın bu kararına tepki yağmış, parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün gerçekleştirdiği grup toplantısında, sert eleştirilerde bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, AKP'nin itirazına 'Evet' oyu veren 7 hâkime 'Çete' demiş, "Madem bir kez daha yenilemek istiyorsunuz diyorum ki o YSK’daki çetelere, istediğin kadar yap biz bu seçimden galip çıkacağız. O 7’li çeteye söylüyorum, gücünüzü nereden alırsanız alın, hiçbir şekilde sizin gücünüz bizi etkilemez çünkü biz gücümüzü halktan alıyoruz. Saray’dan güç alanlar bir gün hesap verecektir" ifadelerini kaydetmişti.

CHP'nin YSK temsilcisi Hamidi Yakupoğlu, sandık kurullarının oluşumunun İstanbul’daki 39 ilçeyi de etkilediğini, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtar seçimlerinin de bu sandıklarda yapıldığını belirtmişti.

Yakupoğlu, bu nedenlerle YSK’den tam kanunsuzluk gerekçesiyle ilçe belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve muhtarlık seçimlerinin iptalini isteyeceklerini kaydetmişti.

Mehmet Hadimi Yakupoğlu, sandık kurullarının belirlenmesi yönteminin önceki seçimlerde de uygulandığını belirterek 24 Haziran seçimlerinin de iptalini talep edeceklerini açıklamıştı.