Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Bizim kimlerle iş birliği yaptığımız, sandıkta kimlerden oy beklediğimiz açık seçiktir

"Bebeğinin karnını doyurmak için mama çalan babalar var"

18 Mart 2019 13:43

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "gerçek işsiz sayısının sayı 8 milyona dayandığını" söyledi. İşsizliği daha da artacağını öngören Öztrak, "Aslında işsizlik rakamları sıradan veriler değil. O rakamların hepsinin altında evladına harçlık veremeyen babalar, borcunu ödeyemediği için intihar eden gençlerimiz, bebeğinin karnını doyurmak için mama çalan babalar var. Bir avuç kara çayı almak için birbirleriyle kavga eden yurttaşlarımız var. Bindir emekle yetiştirdiğimiz gençlerimize iş bulamıyoruz" diye konuştu.

TIKLAYIN - İşsizlik oranı Aralık döneminde 9 yılın zirvesinde

İktidarı, "Lafla patinaj yapmakta olan ekonomiyi geriye kaydırmaya başladılar. Bu korku içinde iktidar acımasız bir seçim ekonomisi uyguluyorlar" diyerek eleştiren Öztrak, "Harcamaları göstermeden yapabilmek için yeni bir operasyona başladılar. Botaş'ı, Bor madenlerine sahip olan Eti Maden'i, Ziraat bankası gibi pek çok kamu kurumunu yapacakları borçlanmalar karşısında teminat olarak gösterecekler" ifadelerini kullandı.

Öztrak, gazetecilerin HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin, "Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür" sözlerini sorması üzerine, "Garipsiyoruz, bundan önce herhangi bir partiye oy vermiş vatandaşlarımızın oyları o partinin ipoteği altına girmiş değildir" sözlerini kaydetti.

Öztrak son olarak, "Bizim kimlerle iş birliği yaptığımız, sandıkta kimlerden oy beklediğimiz açık seçik ortadadır" dedi.

Öztrak'ın açıklamasından satır başları şöyle:

"Kibir ve nifak iktidarının milletin görmesini istemedikleri tablo bu. Gerçek işsiz sayısı dediğimiz sayı 8 milyona dayanıyor. Dünyadaki 94 dünya nüfusundan daha fazla.

"İşsizlik artamaya devam edecek. Saray sosyetesine sorarsanız ortada kriz mıriz yok. Aslında işsizlik rakamları sıradan veriler değil. O rakamların hepsinin altında evladına harçlık veremeyen babalar, borcunu ödeyemediği için intihar eden gençlerimiz, bebeğinin karnını doyurmak için mama çalan babalar var. Bir avuç kara çayı almak için birbirleriyle kavga eden yurttaşlarımız var. Bindir emekle yetiştirdiğimiz gençlerimize iş bulamıyoruz.

"Lafla patinaj yapmakta olan ekonomiyi geriye kaydırmaya başladılar. Bu korku içinde iktidar acımasız bir seçim ekonomisi uyguluyorlar. Bütün ipleri koy vermişler. Seçimi kazanalım ondan sonrası tufan diyorlar. Bunu son yayınlanan bütçe rakamları da teyit ediyor. İlk iki ayda faiz lobilerine ödenen para 22 milyar TL. İlk iki ayda ödenen bu parayla üç tane Avrasya Tüneli yapılır, üstüne de cebimize 415 dolar kalırdı. Faiz dışındaki harcamalar da yüzde 43 artmış. Peki kaynak nereden geliyor? Merkez Bankası'nın harcamalarını üç ay önceden tahsil etmişler ancak Şubat ayında işler sarpa sarmış. Giderler yüzde 33 artmış. Şubat'ta bütçe açığı geçen yıla oranla yüzde 8 artmış.

"Harcamaları göstermeden yapabilmek için yeni bir operasyona başladılar. Botaş'ı, Bor madenlerine sahip olan Eti Maden'i, Ziraat bankası gibi pek çok kamu kurumunu yapacakları borçlanmalar karşısında teminat olarak gösterecekler.

Mansur Yavaş 21 Mart'ta bir provokasyon olacağı söylemi) Partimize ulaşan duyumlar var. Dün ben de bunun altını çizdim. Örgütlerimize yazılı olarak olası provokasyonlara yönelik bir yazı gönderdik. Bakanlıkla bir paylaşım olduğunu sanmıyorum. 

(Ataşehir adayının darbe girişimi ifadeleri ve Kadıköy eleştirisi) Kendisi bana bunu basına kapalı olan bin 500 kişilik bir toplantıda bu ifadelerin geçtiğini söyledi. Tabii şu anda kesip biçerek kendi çerçevesinden konuşmayı çıkararak bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Kendisinin ne partiyi ne de Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek niyetinde olmadığını kendisi bana ifade etti.  Uzun bir konuşmadan cımbızlanmış cümleler olduğunu bana ifade etti.

(Sezai Temell'nin Mansur Yavaş'a ilişkin sözleri) Baştan beri söylüyorum biz son derece şeffaf bir şekilde bu süreci götürüyoruz. Kimin kimin adayını destekleyeceği konusu açık seçik ortadadır. İyi Parti ile iş birliği yapıyoruz. MHP'li Saadet Parti'li, AKP'li diğer tüm partilere oy vermiş yurttaşların oylarına talibimiz. Kiminle iş birliği yaptığımızı, kimsen oy beklediğimizi biz çok açık söylüyoruz. Kibir ve nifak ittifakı aynı samimiyetle yaptıklarını açıklıyorlar mı? Bizim kimlerle iş birliği yaptığımız, sandıkta kimlerden oy beklediğimiz açık seçik ortadadır. Bir ana akım medya gazetesinde atılan manşetlerin gerçeği yansıtmadığı görülüyor. (Temelli'nin açıklamasına ilişkin açıklama) Garipsiyoruz, bundan önce herhangi bir partiye oy vermiş vatandaşlarımızın oyları o partinin ipoteği altına girmiş değildir.