Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emre: AKP'nin tuzağına düşmemek için 'sokak' demedik

Ana muhalefet partisi CHP, kayyım atamalarına yeterli tepkiyi göstermemekle eleştiriliyor

26 Ağustos 2019 09:57

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyım atanmasına tepkiler sürerken ana muhalefet partisi CHP, yeterli tepkiyi göstermemekle eleştiriliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Sokağa çıkıp protesto etmeyi doğru bulmuyoruz" açıklamasının ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre de, "Sert tepkiler vermek AKP ve MHP’nin siyasi tuzağına düşmek olur ve uzun vadede muhalefetin yürüttüğü stratejiyi baltalar" dedi.
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, parti olarak alınan ve alınabilecek diğer kayyım kararlarıyla ilgili ne yapmayı düşündüklerine ilişkin soruya, "Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul'da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin' dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük" yanıtını vermişti. 
 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili Doç.Dr. Yunus Emre ile CHP’nin kayyum tavrını ve Kılıçdaroğlu’nun kayyım açıklamalarına ilişkin olarak Birgün'den Derviş Cemal'in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

►CHP’nin kayyum tavrı çok eleştiriliyor. Kayyum darbesine yeterli tepki verilmediği ifade ediliyor? Kılıçdaroğlu’nun sokağa çıkmayın sözleri de büyük tepki çekti. Ne dersiniz?

Öncelikle Kılıçdaroğlu’nun söylediği o sözler, bütünlüklü bir konuşmanın içinden cımbızlanmış ve ilgi göreceği için manşete çıkarılmış bir cümle. Konuşmasının bütününe baktığınızda Kılıçdaroğlu’nun kayyum uygulamasına oldukça sert bir tepki verdiğini; meselenin sadece HDP meselesi olmadığını, millet iradesinin yok sayıldığını ve demokrasinin son kırıntılarının da ortadan kalktığını, AKP’nin 12 Eylül Darbesi uygulamalarını bile geride bıraktığını söylediğini görebilirsiniz. Öte yandan 15 Temmuz sonrası ortamda, özellikle de referandum ile başlayan süreçte Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin izlediği bir yol, bir strateji var. Bu bilinçli ve şu ana kadar meyvesini toplayan bir strateji. Nedir bu strateji? AKP-MHP iktidarının kavgacı ve kutuplaştırıcı siyaseti karşısında Kılıçdaroğlu ve CHP bu siyaseti etkisiz kılmak için uğraşıyor. Kayyum uygulaması da bir kez daha gösterdi ki iktidar, kavga ve kutuplaştırma siyasetinin yanı sıra olayı hukuk dışı bir boyuta çekmeye çalışıyor. Önceki kayyum atamalarında da, İstanbul seçimlerinin tekrarlanması sürecinde de bunları söylemiştik. Demokrasinin bütün unsurlarını alaşağı eden AKP iktidarı, artık seçim sandığına da, vatandaşın iradesine de saygı duymadığını ayan beyan gösteriyor. Fakat demokrasi ortak paydasında birleşen muhalefet olarak daha önce de yaptığımız gibi, İstanbul seçimlerinde olduğu gibi, demokrasi ve hukuk içerisinde kalarak -ve halkın gücüne dayanarak- AKP iktidarı karşısında bu mücadeleyi verip kazanacağız. Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği şey buydu.

►Kayyumlara, sandık darbesine karşı nasıl tavır alınmalı? Ne yapılmalı, yapılabilir? Ana muhalefet partisi daha kararlı, sert bir tepki veremez mi?

AKP hegemonyacı bir parti. Bu hegemonyanın iki türü var: İlki, MHP ile yaptığı gibi, onu asimile ederek, içinde eriterek, “güzellikle” kendi hegemonyasına dâhil etmek. İkincisi ise zorla, cebirle, kavgayla bastırarak hegemonyası altına almak. Yerel seçimlerde ağır bir yenilgi alan ve gücü günbegün eriyen AKP iktidarı, elindeki diğer seçenekler tükendiği için baskıyla, cebirle, hukuksuzlukla, demokrasiyi hiçe sayarak bu hegemonyayı sürdürmeye çalışıyor. Bu bağlamda muhalefetin şu ana kadar elde ettiği başarı, tam da AKP’nin bu politika ve söylemine onların istediği şekilde karşılık vermemesi sayesinde oldu. Kavgacı ve kutuplaştırıcı bir iktidarın karşısında sert tepkiler vermek, -her ne kadar kısa vadede yüreğimizi soğutacaksa da- AKP ve MHP’nin siyasi tuzağına düşmek olur ve uzun vadede muhalefetin yürüttüğü başarılı stratejiyi baltalayacaktır.

►Kayyum darbesinin İstanbul, Ankara gibi kentlerde de hayata geçirilebileceği yönünde endişeler var. İktidar bunu göze alabilir mi?

Buradaki mesele “ya bu kayyum atamaları CHP’nin belediyelerine de sıçrarsa” meselesi değil. Daha önce de söylediğimiz gibi bu HDP, CHP meselesi değil; demokrasi meselesi, hukuk meselesi, milletin iradesinin yok sayılması meselesi. İçinde bulunduğumuz durum demokrasinin ve hukukun en temel ve birincil ilkelerinin ayaklar altına alınmasıdır. Olay şu parti, bu parti meselesinden çoktan çıkmıştır. İstanbul ve Ankara’ya sıçrayacağı endişesinden değil, Mardin’de, Van’da, Diyarbakır’da halkın iradesi gasp edildiği için mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.