Ekonomi

CHP'den elektrik, su, doğalgaz ve internette KDV oranlarının yüzde 1'e düşürülmesi için kanun teklifi

CHP Milletvekilleri, elektrik, su, doğalgaz ve internet hizmetlerinden alınan KDV oranlarının yüzde 1'e düşürülmesi için Meclis'e kanun teklifi verdi

27 Eylül 2021 12:19

CHP milletvekilleri, konutlarda kullanılan elektrik, su, doğal gaz ve internet hizmetlerinde KDV oranının yüzde 1'e düşmesi için kanun teklifi verdi. Teklifin ilk imzacısı olan CHP İstanbul Milletvekili Levent Gök, "Kanun teklifi ile aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır" dedi.

Levent Gök, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 2018'den bu yana bir ekonomik kriz yaşandığını belirtti. Gök, TBMM’ye verdikleri kanun teklifinin amacını şu ifadelerle anlattı:

"Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğal gaz ile kablolu internet hizmetlerinden yüzde 18 KDV alınmakta olup bu hizmetlere ödenen tutarlar, dar gelirli ailelerin bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan açıklamalara göre; zamlarla birlikte Ankara ve İstanbul’da 4 kişilik bir hanenin doğal gaz, elektrik, su ve internet faturasına ödediği toplam miktar, asgari ücretin 1/4’üne, asgari ücretin altında maaş alan çalışan ve emekliler bakımından ise 1/3’üne denk gelmektedir. Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğal gaz ile kullanılan internet hizmetlerinden alınan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi ve böylece aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması" (ANKA)