Seçim 2024

CHP'den DEM Parti'ye tepki: AKP ile hareket ediyorlar

"Ekrem İmamoğlu'na seçim kaybettirmek için hep birlikte gayret ediyorlar"

21 Şubat 2024 14:26

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Gökhan Günaydın, DEM Parti'nin AKP ile birlikte hareket ettiğini öne sürdü. Günaydın, Ahmet Türk'ün "Kürt meselesinin çözümü sadece AKP ile mümkün, lider Erdoğan olduğu için CHP'den bir beklentimiz yok" şeklindeki sözlerini aktararak, DEM Parti'nin AKP ile olduğunu iddia ettiği siyasi ilişkiyi eleştirdi ve "DEM, AKP ile olan beraberliğini daha açık nasıl ifade edebilir?" diye sordu.

Hedefimiz 9-0

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Edirne İl Başkanlığı'nda yapılan basın toplantısında, 31 Mart yerel seçimlerinin önemine dikkat çekti ve bu seçimlerin ülkenin rejimine yönelik bir oylama olduğunu vurguladı. Kişisel dostluklarına ve partideki iç demokrasiye değinen Günaydın, mevcut Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, ön seçim sonucu belirlenen yeni aday Şükrü Ciravoğlu'na tam destek verdiğini ve bu durumdan gurur duyduğunu ifade etti. Günaydın, Ciravoğlu'nu uzun zamandır takdir ettiğini belirterek, Edirne'nin önündeki en önemli hedefin 9-0 zaferi olduğunu söyledi ve bu hedefe ulaşmak için birlikte çalışacaklarını dile getirdi.

"Hikaye yazıyorlar"

DEM Parti'nin İstanbul'da listeleri geç teslim ettiği yönünde çıkan söylemlere de değinen Günaydın, "Olmayan bir şey üzerinden bir hikaye yazmaya çalışmak galiba modern zamanların öyküsü. DEM Parti, adaylık belgelerini 17.00'den evvel teslim etmiştir ve o teslim itibarıyla da seçime girmeye hak kazanmıştır. Tartışma nereden doğmuştu? Hatırlayalım; birinci söz neydi? "DEM aday çıkartmayacak, Ekrem İmamoğlu'nu destekleyecek". Sonra, "DEM Başak Demirtaş'ı çıkartacak" denildi. Başak Demirtaş'ı geri çektiler sonra "Ekrem İmamoğlu'nu destekliyor" denildi. Oysa koydukları Meral Danış Beştaş partinin grup başkanvekili, Murat Çepni de bir Karadenizli eş başkan. Yani mümkün olan en yüksek oyu almaya çalışıyorlar. Sonuçta ne oldu? Seçime girdiler ve seçimde kendileri için çalışacaklar" diye konuştu.

"Ekrem İmamoğlu seçimi kaybetsin diye gayret ediyorlar"

Gökhan Günaydın, DEM Parti'nin AKP ile işbirliği yaptığını iddia etti ve Ahmet Türk'ün "Kürt meselesinin çözümü sadece AKP ile mümkün" sözlerini eleştirdi. İmamoğlu'nu destekledikleri iddiasına karşın, çeşitli partilerin ve grupların aslında İmamoğlu'nun seçim kaybetmesi için çalıştığını öne sürdü. İstanbul seçimleri bağlamında İmamoğlu ve Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum dışında bir kazananın olamayacağını vurgulayan Günaydın, bu durumun bir mimari tasarım olup olmadığını sorguladı. Toplantının ardından Keşan, İpsala, Meriç ve Uzunköprü ilçelerini ziyaret ederek partililerle buluştu.(DHA)