Seçim 2024

Seçilen CHP'li başkanlar "usulsüzlük avı"na çıkacak

Seçim gecesi Özel

03 Nisan 2024 09:32

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nden büyük bir başarı ile çıkan CHP, 2024-2029 dönemine yönelik yol haritasını en kısa sürede hazırlayacak. Özellikle AKP’den devralınan belediyelerin geçmiş hesapları incelenecek. Bu kapsamda denetim ekipleri görevlendirilecek. Tespit edilen usulsüzlükler kamuoyuna duyurulacak.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, CHP lideri Özgür Özel, kazanılan belediyelerin çalışmalarını yakından takip edecek. Genel Merkez bünyesinde oluşturulacak bir ekip özellikle projeler konusunda yerel idarelere destek verecek. Şehir plancıları, mimarlar ve şehircilik konusunda çalışan uzmanların da dahil olduğu bir ekip, “Proje havuzu” oluşturacak.

Göreve başlayacak başkanlar, personel kıyımı yapmayacak. Bizzat CHP Lideri Özel'in talimatı ile geçmiş dönemde belediyede işe alınan personelin önce liyakatine bakılacak.

Hatay'da son durum 

CHP, Hatay başta olmak üzere, Edirne Uzunköprü ve Yozgat Boğazlıyan’da oyların yeniden sayılmasını isteyecek. Hatay’da sandıkların tamamının yeniden sayılması için YSK’ye yapılacak itiraz, parti kurmaylarınca yakından takip edilecek. Sonuçlar kesinleşirse Hatay'ın kaybı konusunda özeleştiri verilecek.

Olası erken seçim 

31 Mart’ın bir yerel seçim olduğunun altını çizen ve yerel seçim ruhu içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten CHP’liler, bir erken seçim beklemiyor. Sürecin doğru kadro, doğru aday ve doğru kampanya ile yönetildiğini vurgulayan CHP yönetimi, “İttifak ile değil, tek başımıza böylesi bir başarıyı elde ettik. Burası Türkiye, koşulların neyi getireceğini bilemeyiz ama bir erken seçim beklentisi ile değil, kentleri güçlendirmek, tüm dezavantajlı kesimlere ulaşmak için çalışacağız” değerlendirmesini yapıyor.

PM şekilleniyor 

CHP’de Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner ve Denizli Belediye Başkanı Nuri Çavuşoğlu’ndan boşalan Parti Meclisi koltuklarına gelecek yeni isimler de yavaş yavaş netleşiyor. CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver’in PM’ye girmesi bekleniyor.