Gündem

CHP Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni dönemini raporlaştırdı: Hiçbir hedefe ulaşılamadı

28 Ekim 2019 11:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yeni sistemde adı değişerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dönüşen Çalışma Bakanlığı’nın yeni dönemdeki faaliyetlerini mercek altına aldı. Ağbaba’nın hazırladığı raporda; bakanlığın, kuruluşunda duyurduğu hiçbir hedefine ulaşamadığı gözler önüne serildi.

Bakanlığın duyurduğu hedefleri gelinen durumla karşılaştıran Ağbaba’nın hazırladığı rapor, adında çalışma olmasına karşın “bakanlığın çalışanları unuttuğunu” gösterdi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre raporda, şu tespitler yapıldı:

Sendika hedefine ulaşılamadı: Bakanlığın 100 günlük eylem planında sendikalaşma oranı yüzde 21 olarak hedeflenirken, şu an sendikalaşma oranı resmi verilere göre yüzde 13,76 olarak gerçekleşti. Kadın ve genç işsizlik arttı: Bakanlığın hedefleri arasında kadın, genç ve engellilerin daha fazla istihdama katılması için 1 milyar 84 milyon TL destek sağlanması yer alırken, işsizlik verileri bu durumun tam tesinin yaşandığını gösteriyor. TÜİK verilerine göre işsizlik son bir yılda 1 milyon 65 bin kişi artarak, 4,5 milyon kişiye geçerken; genç işsizlik yüzde 27’ye, kadın işsizliği de yaklaşık yüzde 34’e yükselmiş durumda.

Fondan işsizler yararlanamadı: Bakanlığın hedefleri arasında yer alan işsizlik fonundan hak kazanma şartlarının esnetilerek 12 bin 500 kişinin daha faydalandırılması hedefi de tutmadı. Resmi veriler işsizlik fonundan faydalanların başında işverenlerin geldiğini gözler önüne serdi. Eylül ayında işsizlik ödeneği olarak fondan ödenen tutar 1 milyar TL olurken, işverenlere aktarılan tutar 1,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bakanlık soruları yanıtlamıyor: Yeni sistemle hayata geçen bakanlık milletvekillerinin soru önergelerini de yanıtsız bıraktı. Milletvekillerinin denetleme hakkı kapsamında soru önergesi verdiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorulara yanıt vermeyen bakanlıkların başında geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a yöneltilen 495 sorudan yalnızca 7’sine süresi içinde yanıt verildi.

Bakanlık SGK’yi batırıyor: Yeni sistemle birlikte oluşturulan bakanlık Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) bataklığa sürüklemeye devam etti. SGK’nin açıkladığı verilere göre sigortalı sayısı 500 binden fazla azalırken, 2018 yılında toplam gelir gider açığı 15,7 milyar TL olan kurumun 2019 yılının açıklanan ilk 5 ayındaki açığı 20,2 milyar TL’ye yükseldi.

Usulsüzlükler bitmedi: Sayıştay raporlarına göre bakanlığın 8 milyar TL’si görev zararı olmak üzere bir yıllık zararı 28,9 milyar TL’ye ulaştı. Söz konusu zarar yaklaşık 140 bin asgari ücrete denk geldi. Yeni sistem kapsamında kurulan yeni bakanlığın görev yaptığı süre boyunca en az 2 bin 745 işçi, iş cinayeti nedeniyle hayatını kaybetti.