Gündem

Çetin Paşa hazır! Bu hükümet götüremiyorBaşkan dışındakiler sağlam, karada ve havada olumsuz yok

22 Mart 2009 02:00

Tempo24

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’a atfedilen günlüklerde, AKP’nin iktidara geldiği dönemde 1. Ordu Komutanı olan Çetin Doğan’ın “hükümetin artık götüremediğine inandığı” ve “o güne hazırlandığı” iddiası da yer alıyor.

Balbay’a atfedilen günlüklerde, bir önceki görevi gereği Ege Ordu Komutanı olarak bulunduğu İzmir’de ordu komutanlarıyla toplanmak üzere hazırlık yaptığı not  edilen Çetin Doğan’ın, ağır bir dille kaleme aldığı bir konuşma metninin dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Büyükanıt tarafından “bir üst”e iletilmediği anlatılıyor.

Günlükteki notlara göre, Çetin Doğan, “o gün”e hazırlık amacıyla önceden planladığı ameliyatı oluyor, “bazı dedikodular çıktığı için” medyaya “emekli olacağım” diye röportaj veriyor.

Günlükte dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un ağzından not edilen “1. Ordu’dan gelen mektuplara bakarsanız ordu ihtilale hazır” sözlerini iki gün önce yayımlamıştık. Atasagun’un “ihtilal mektupları”ndan söz ettiği dönemde Çetin Doğan’ın 1. Ordu Komutanı olduğunu belirtelim.

Balbay’a atfedilen günlükte, “düşsel bir öykü” başlığı altında “Mehmet”le yapılan bir söyleşiye yer veriliyor.
“Düşsel bir öykü” başlığı, Cumhuriyet’in kıdemli yazarı Cüneyt Arcayürek’in 12 Eylül 1980 darbesini, darbe döneminin yasakları nedeniyle “düşsel bir öykü” olarak anlattığı kitabını çağrıştırıyor. Arcayürek, 1980’lerin ortasında büyük yankı uyandıran kitabının adını Fransızca “darbe” anlamına gelen “coup d’etat” ifadesinin telaffuzundan hareketle “ku-de-ta” koymuştu.

‘Başkan dışındakiler sağlam. Karada ve havada olumsuzluk yok’

Günlükte “düşsel bir öykü” başlığı taşıyan bölümdeki söyleşide, darbe girişimlerine karşı çıkan dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün “ya değişeceği, ya gideceği”, “Özkök’ün bazı emirlerinin yerine getirilmediği”, “Özkök’ün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini kendilerini dinlemeden” kabul ettiği, “marta kadar bir takvimleme” yapıldığı anlatılıyor.

Aynı söyleşide “bizim en büyük kaygımız” diye söz edilen Hilmi Özkök’ün, Başbakan teklif ederse “Genelkurmay Başkanı’nın Milli Savunma Bakanı’na bağlanmasını kabul edebileceği” belirtiliyor ve “Bunu kabul edemeyiz. O zaman ip kopar” ifadesi kullanılıyor.
Söyleşide, kafalardaki plan için “başkan” dışındakilerin sağlam olduğu, “Üçüncü arkadaş sessiz kalır. Denizci gidiyor. Bize karada ve havada olumsuzluk yok” ifadeleri dikkat çekiyor.

Özkök’e “uyarı mektupları” gönderildiği de anlaşılan söyleşide kullanılan  rumuzların karşılığı, soruşturma makamlarınca görüşmenin altına eklenen “DEĞERLENDİRME” notunda belirtiliyor. Örneğin; söyleşide geçen “Kasım”ın Kasımpaşa’dan hareketle Başbakan Erdoğan, “Gönülsay”ın eski Sayıştay Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül olduğu anlaşılıyor.

Günlükten aktardığımız diğer bölümlerde, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Erdal Şenel’e atfedilen notlar yer alıyor.

Bu bölümde “Türkiye Cumhuriyeti askıya alınmıştır… Demek ki biz patinaj yapmışız. Bunlarla mücadele ediyoruz dedik ama boşunaymış” sözlerini günlükten naklettiğimiz Şenel’in, daha önce günlükte kendisine atfen yayımladığımız ifadelerin gerçek olmadığını açıkladığını anımsatalım ve çağrımızı yineleyelim: Sayfalarımız, günlüklerde geçen bütün isimlerin açıklamalarına sonuna kadar açıktır.

Tempo24


‘ÇETİN PAŞA HAZIR! BU HÜKÜMET GÖTÜREMİYOR’

Çetin Paşa Aktüeldeki yazıyı okuduktan sonra demiş ki
- Ameliyattan önce tabancam yan tarafımdaydı. Şimdi çapraz tutuştayım
O hazır. Onunla ilgili gidişte bir sorun yok. Amelittan hemen önce İzmirde orduk komutanlarıyla konuşmak, toplanmak üzere hazırlık yaptı. Orada yapacağı konuşmayı hazırladı. Bunu bilgi olsun diye, Genkura da gönderdi. Yaşar Paşa bir üste iletmedi. Konuşması ağırdı. Türkiye böyle gitmez, hükümet bu işi götüremiyor. türündeydi..kesin konuşmayı yapacaktı Aytaç Paşa yap demiş..”

DEĞERLENDİRME
Açık kaynaklardan yapılan araştırmada, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin DOĞAN’ın 31 Mart 2003 tarihinde by-pass ameliyatı geçirdiği, Çetin DOĞAN’ın 1. Ordu Komutanlığına Ege Ordu Komutanlığı sonrasında atandığı, Org. Yaşar BÜYÜKANIT’ın 2000 Yüksek Askeri Şura kararları üzerine Genelkurmay İkinci Başkanlığı’na atandığı ve 2003 Ağustosuna kadar bu görevini sürdürdüğü, Çetin DOĞAN’ın 1.Ordu Komutanlığı sırasında Org. Aytaç YALMAN’ın ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini üstlenmekte olduğu görülmüştür.

‘AMELİYATIN NEDENİ O GÜNE HAZIRLIK’

31 Mart Pazartesi Mehmet Beyle görüşm
- Elinize sağlık... Adresini buldu. Arkası gelebilir... Çetin'in ameliyat olmasının nedeni hazırlık. O güne hazırlanır... Röportajda sürekli ben emekli olacağım demesinin nedeni, bazı dedikodular çıktığı için kimseyi ürkütmemek. Ama fazla emekli olacağım, dedi.”

DEĞERLENDİRME
Söz konusu yazıda yıl belirtilmediğinden dolayı takvim üzerinde yapılan incelemede 31 Mart’ın 2003 yılında Pazartesi gününe rast geldiği ve bu nedenle söz konusu görüşmenin “31 Mart 2003” tarihinde yapıldığı,
Açık kaynaklarda yapılan araştırma ve incelmenin genelinden ‘Memet’in üst düzey bir askeri personel, ‘Çetin’in ise dönemin 1.Ordu Komutanı Çetin DOĞAN olduğu değerlendirilmiştir.
Ayrıca açık kaynaklarda yapılan araştırmada 1. Ordu Komutanı Çetin DOĞAN’ın 31 Mart 2003 tarihinde by-pass ameliyatı geçirdiği görülmüştür.

ŞENEL: TÜRKİYE CUMHURİYETİ ASKIYA ALINMIŞTIR

“14 Kasım 02-Perşemb
-Mini ehli dil... gazi orduevinde. Yener, Artuk, Aydın, Erdal, Önal..
Ev sahibi Şenel, ben çok karamsarım dedi devam etti ben Türkiye Cumhuriyeti askıya alınmıştır diyorum. Karamsarım. Çok karamsarım. Bunlar başlangıçta ılıman gelecekler, sonra usul usul girecekler. Kadrolaşacaklar. Fethullah iktidarda... Bunlar ekonomide de başarılı olur. Yastık altındaki paraları çıkarırlar, yeşil sermayeyi getirirler.. Demek ki biz patinaj yapmışız. Bunlarla mücadele ediyoruz dedik ama, boşunaymış. CHP de umut vermiyor... bilmiyorum... karamsarım...
Aynı gün Yarbay Mehmet, Büyükanıt'la görüşmeyi anlattı... Tek Cumhuriyet kaldı demiş bilgi notları sadece bize..”

DEĞERLENDİRME
Diğer notlara bakıldığında “Perşembe grubu” olarak adlandırılan bir grubun olduğu, ‘25’ isimli dosya içerisinde “Perşembe günü akşam düzenlenen yemekli toplantıya katılan kişilerin isim listelerinin bulunduğu, bu listede şahısların ad-soyad ve görevlerinin yazıldığı, bu verilere dayanarak yazıda geçen ‘Şenel’in belirtilen tarihte Genel Kurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Erdal ŞENEL, ‘Yener’in belirtilen tarihte TRT Genel Müdürü Yücel YENER, ‘Aydın’ın belirtilen tarihte Adalet Bakanlığı Danışmanı ‘Engin AYDIN’, ‘Erdal’ın ise belirtilen tarihte KİT Komisyon Başkanı Birkan ERDAL olduğu anlaşılmıştır.

ERUYGUR: BAYKAL ARADI, SİZDE BİR SARSILMA VAR DEDİ

25 Nisan cuma Şener Paşa..
- İyi oldu Katılmamamız iyi oldu ama, neler çektik, sorma... O gün Baykalı aradım. Sonra o beni aradı. Sizde bir sarsılma var dedi, ben yok dedim. Derken onlar da öyle davrandı. Olur mu canım, Atatürk’ün partisi sen oraya nasıl gideceksin.. Şimdi bir dönem başladı denebilir. Bundan sonra uygun platformlarda gereken şeyler söylenir. MGK da da gereken söylenecek, MGK iyi geçecek. Tek neden türban değil. Ama bunlar ona indirgiyor. Yahu bunlar seks manyağı mı? Kadını görünce akıllarına hemen açık-kapalı yerleri geliyor
MGK de millet affetmeyecek, ne demek (Erdoğan söylemişti) onu da soracağız işimiz zor ama, bunlarla mücadele edeceğiz.
resepsiyona 5-6 kişinin türbanlı gelmesi isteniyor. Onlar emir almış gibi türbanlı geliyor.. Balıkesir’e gittim, babam orada öğretmendi. Akçaka’ya köyü... Orada aynı sınıfta okudğumuz kadınlar geldi. Bana sarılıyorlar. Anadolu insanı budur. Görseniz.”

DEĞERLENDİRME
Söz konusu yazıda yıl belirtilmediğinden dolayı takvim üzerinde yapılan incelemede 25 Nisan’ın 2003 yılında Cuma gününe rast geldiği ve bu nedenle söz konusu görüşmenin “25 Nisan 2003” tarihinde yapıldığı,
Açık kaynaklarda yapılan araştırma ve incelemenin genelinden söz konusu notta bahsi geçen konunun 23 Nisan nedeniyle TBMM Başkanı’nın verdiği resepsiyon, ‘Baykal’ın CHP genel Başkanı Deniz BAYKAL, ‘Erdoğan’ın Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN olduğu değerlendirilmiştir.
Ayrıca açık kaynaklarda yer alan 25 Nisan 2003 Cuma 11.05 tarih ve saatli bir haberde, Mehmet Şener ERUYGUR’un 51 yıl önce babasının öğretmenlik yaptığı ve kendisinin de ilkokulu okuduğu Balıkesir’e gittiği, daha sonra Akçakaya Köyü’ne geçerek ilkokul arkadaşları ile 50 yıllık özlemini giderdiği görülmüştür.

ERUYGUR: BUNLARIN KAFASININ BİR TARAFI ÇÜRÜMÜŞ

13 Ocak pazartesi günü
Baykal, komutanlarla ayrı ayrı görüştü. Şener ERUYGUR
- Bunların kafasının bir tarafı çürümüş. Bunların normal olması, normal kararlar vermesi mümkün değil. olanaz... Baykal’a da söyledik., siz yüzde 65'siniz dedik..
Bunlarla yılmadan mücadele. Biz jandarmaya gönderdiğimiz dergide çağdaş bir hayat için mücadele ediyoruz..”

DEĞERLENDİRME
Söz konusu yazıda yıl belirtilmediğinden dolayı takvim üzerinde yapılan incelemede 13 Ocak’ın 2003 yılında Pazartesi gününe rast geldiği ve bu nedenle söz konusu görüşmenin “13 Ocak 2003” tarihinde yapıldığı,
Açık kaynaklarda yapılan araştırmada ise ‘Baykal’ın CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL olduğu değerlendirilmiştir.