Gündem

Çeşme Ilıca Plajı için belediye talip oldu

Gelecek yaz şezlong ve şemsiye bedava olacak

29 Eylül 2018 15:55

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından  halk plajlarının ihaleye çıkartılacağı açıklandı. Açıklamanın ardından Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Dalgıç, Çeşme Ilıca Plajının, gelecek yaz yeni düzenlemeyle hizmete açılacağını bunun yanı sıra şezlong ve şemsiyenin bedava olacağını söyledi. Dalgıç, "Bakanlığın açıklamasından sonra ilçemizdeki diğer halk plajlarına da talibiz" dedi.

Ersoy, 2019'da halk plajları için ihale yapılacağını, bu sürecin ocak ayında tamamlanmasının beklendiğini, yeni sezonda ise bu plajlarda fiyat kontrolünü ve denetimi bakanlığın yapacağını açıkladı. Bakan Ersoy'un Bodrum, Çeşme ve Antalya'daki halk plajları için ihale açıklamasından sonra Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Çeşme, bir kez daha gündeme geldi. Bakanlığın halk plajlarına yönelik çalışmasının bir örneğinin bu yaz başında Çeşme Belediyesi tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 2014 yılında göreve başladığı zaman ilçelerindeki bütün plajların belediyeye verilmesiyle ilgili başvuruda bulunduklarını ifade ederek, gelişmeleri şöyle anlattı:

"Doğal SİT olan alanlar için Çevre Bakanlığı'na, diğer plajlar için Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne başvurduk. Bu çalışmalardan sonra geçen Haziran ayında Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Bizden istedikleri ücreti kendilerine yatırdık. Hatta biz protokolde plajda şezlong ve gölgelikler bedava olmak üzere 300 bin TL para yatırdık. Plajın bize boş olarak teslim edilmesi lazımdı. Biz plajı teslim aldıktan sonra bu alanların temizliğini yapacağız. Bize teslim edildiği andan itibaren şezlong ve gölgelikler ücretsiz olacak. Hatta bu malzemeleri de aldık, depolarda duruyor. Çeşme'de yeni bir dönem başlayacak. 2019 yazı hizmetler ücretsiz olacak. Yeterli miktarda soyunma kabini, tuvalet ve duş yapılacak. Biz gelirimizi belediyenin işlettiği ekonomik fiyatla satış yapacak olan büfelerden karşılayacağız."

Muhittin Dalgıç, sadece Ilıca Plajı için değil, bakanlığın açıklamasından sonra ilçelerindeki Pırlanta ve Altınkum plajlarına da talip olduklarını, ihale için gerekli çalışmalara başladıklarını anlattı.(DHA)

Advertisement