Gündem

Çekmeköy'de tuhaf olay: Uzman çavuş, iki kadın arkadaşına üniforma giydirip devriyeye çıktı; "Duygusal boşluktaydım" diye kendini savundu

14 Haziran 2019 16:32

İstanbul Çekmeköy'de bir uzman çavuş, iki kadın arkadaşına üniforma giydirip devriyeye çıkardı. Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre, mahallelinin karakol komutanını arayıp "Ataması yapılan 2 kadın astsubayımıza hayırlı olsun" demesiyle gerçek ortaya çıktı. Komutan 2 astsubay haberini araştırınca, uzman çavuşun iki kadını resmî araca alarak karakola götürdüğü, burada üniforma giydirdiğini öğrendi. Uzman çavuşla birlikte iki kadın devriyeye çıktı; kontrol yaptı. 2 yıla kadar hapsi istenen uzman çavuş, duygusal boşlukta olduğunu söyleyerek kendini savundu. 

Olayın ardından İstanbul İl Jandarma Komutanlığı soruşturma başlattı. Görevli personellerin ifadesi alındı, savcılık uzman çavuş hakkında dava açtı.

"Duygusal boşluktaydım"

Uzman çavuş ise ifadesinde kadınlara nasıl jandarma kıyafeti giydirdiğini anlattı. "Olay günü yanımda olan kadınlarla 3 gün önce devriye sırasında tanıştım. Kadınlardan biri televizyoncu olduğunu söyledi. 'İhtiyaç olur' diye telefon numarasını verdi. Olay gecesi devriyeye çıkmıştım. Gece saat 1 sıralarında fotoğraf çekerek durumumu paylaştım. Bunun üzerine durumu gören kadın arkadaşım beni aradı ve 'devriyeye çıkmak istiyorum beni alabilir misin?' dedi. Ben de duygusal boşlukta olduğumdan dolayı bir anlık gafletle kabul ettim. Sonra karakolda kıyafet giydirdikten sonra diğer arkadaşını da alıp devriyeye çıktık."

2 yıl kadar hapsi istendi

Şüpheli uzman çavuşa dava açıldı. İddianamede kadınların isteği doğrultusunda hareket ederek resmi kıyafet giydirdiği, bunu da duygusal ve şahsi yakınlık nedeniyle yaptığı anlatıldı. Uzman çavuşun 'görevi kötüye kullanma' suçundan iki yıla kadar hapis cezası isteniyor.