Gündem

Çavuşoğlu: Kırmızı bültenle aranan teröristle görüşme olmaz

"ABD'ye bu konuda nota verdik"

25 Ekim 2019 12:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kırmızı bültenle aranan teröristle görüşme olmaz.. ABD'ye yazılı nota ile görüşme olamaz diye bildirdik" dedi. 

Çavuşoğlu Bakü’de yaptığı açıklamada, “Fırat’ın doğusunda son zamanlarda terörist sayısı arttı.  ABD gibi bazı müttefiklerimizin verdiği silahlarla da güçlendi. ABD ile bir çalışmaya girdik fakat bir netice alamadık. Cumhurbaşkanımızın kararını verdiği harekâtı başlattık. Tel Albyad’dan teröristler temizlendi" diye konuştu. 

Çavuşoğlu, "Diğer alanlardan da teröristlerin çekilmesi konusunda 5 gün için ABD ile mutabakat imzaladık sonrasında Soçi’ye giderek bir mutabakat imzaladık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm ülkelerle bölgenin istikrarı için çalıştığımızı gösterdik. Suriye’nin toprak bütünlüğü önemli. Bundan sonra da teröristlerin bu bölgeden çekilmesi için bu konunun takipçisi olacağız. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Buraların güvenliği bizim için de önemlidir. Göçmenlerin evinde dönebilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bazı ülkeler bu konuda yardımcı olmaya başladı" ifadesini kullandı. 

Çavuşoğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Bizim güvenlik endişemizi anladıklarını söylüyorlar ama buna yönelik aldığımız tedbirlere teröristlerle aralarındaki güçler nedeniyle karşı çıktılar. Biz oyunu bozduk. Dileriz ki uluslararası toplum da yapıcı ilişkiler içinde olur.

"ABD'ye nota verdik"

Mazlum Kobani bir teröristtir. Hakkında kırmızı bültenle araması olan bir teröristle müttefiklerimizin görüşmesi kabul edilemez. Hele hele üst düzey bir görüşme olması… O zaman yarın Bağdadi ile de görüşürler. Teröristlerle diyaloga girmek artık geleneksel hale geldi. Terörle mücadele içine zafiyetin bir göstergesidir. Biz bunları notayla ABD’ye bildirdik.

"Mass'la göz seviyesinde görüşeceğiz"

Mass, son gelişmeleri birlikte değerlendirmek istediğini söyledi. Biz herkesle görüşürüz. Sayın Merkel’in diğerlerine göre daha yapıcı olduğunu biliyoruz.Harekât başladıktan sonra Mass’a asıl onları kınadığımızı söyledim. Gelmeden önce attığı tweet’i de gördük. İç siyasette anketlerde görüyoruz ki geriye düşüyorlar. İç siyasetteki sıkıntılarını Türkiye’ye yönelik eleştirmekle gidermeye çalışıyorlarsa biz de bunu kabul edemeyiz.  Göz seviyesinde konuşacağız, birisi yukarıda birisi aşağıda olmayacak.

Ermen teröristleri PKK’nın içinde de yakaladık. Diplomatlarımızı da şehit ettiler. Son zamanlarda Ermenistanlı yetkililerin Karadağ konusundaki açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlığı da açıkça söyledik"