Gündem

Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya sözlerini tutmazlarsa biz de ona göre adım atacağız

"Mutabakat zaptımız için diğer NATO ülkelerinin de buna katılmasını sağlayacağız"

04 Temmuz 2022 10:39

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Finlandiya ve İsveç arasında iki ülkenin NATO üyeliğine ilişkin yapılan zirve ve Türkiye’nin vetosunu geri çekmesine ilişkin yaptığı açıklamalarda, “Sözlerini tutmazlarsa biz de ona göre adım atacağız” dedi.

NTV yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’yla  iki ülkenin NATO üyelik başvurusuna ilişkin varılan mutabakatla ilgili konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İki sorunumuz var. Birinci PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri. İkincisi ise sanayi ürünlerinde uygulanan bize yönelik ambargo.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bu süreçte devreye girdi. Biz kendi taslağımızı gönderdik. En son görüşmede, NATO Zirvesi'nden birkaç gün önce, bu iki ülke bizim taleplerimizi kabul etti. Ancak, bazı konularda görüş ayrılıkları devam etti.

Madrid'de görüşmelerde müzakereler devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin kırmızı çizgilerini açıkladı. PKK, NATO'nun da terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı.

Ayrıca, Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleri konusunda Türkiye'nin milli güvenlik endişelerine saygı duymalılar. Onlar da başbakanları ve cumhurbaşkanları terör örgütlerine herhangi bir destek vermeyeceklerini kabul ettiler. 

Diğer taraftan iki ülkenin terörle mücadele ve savunma sanayi alanındaki yasalarını güncellemeleri gerekiyor. Yaptığımız mutabakat zaptı bu ülkelerinde oldukça yararına. 

İsveç ve Finlandiya terörizmle mücadelede Türkiye ile tam işbirliği taahhüt ediyor.

Bunlar diyorlar ki, 'Bir terör saldırısı olmadıkça propoganda serbest'. Ama artık bunu da yapamayacaklar. PKK'nın eleman devşirmesini engelleyecekler.

"TBMM'den geçmediği halde bu iki ülke de NATO'ya giremez"

Mutabakat zaptımız için diğer NATO ülkelerinin de buna katılmasını sağlayacağız  Sadece üç ülke ile sınırlı kalmayacak. Bu bir yazılı taahhüttür. Biz bunların yazılı ve imzalı olmasını istedik.

Mutabakat zammı bir başlangıçtır. Esas olan bağlayıcılıktır. TBMM'den geçmediği halde bu iki ülke de NATO'ya giremez. Mutabakat zaptı üç ülkenin taahhüdüdür.

Bizim bunlara verdiğimiz delilller ışığında PYD/YPG/PKK'nın bağlantılı olduğunu belgeledik. ABD'nin, Fransa'nın bu konuda iki yüzlülükleri var. Bunlar biraz da ABD'ye güvendiler. Ama sonunda masaya oturmak zorunda kaldılar."

Türkiye'nin ABD'den F-16 talebi

ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 verilmesini desteklediği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Çavuşoğlu, "Şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz" diyerek şöyle devam etti:

ABD ile ilişkilerimizde görece olarak daha olumlu bir hava var. Sorunların çözülmesi, ilişkilerin geliştirilmesi muhtemel. F-16 konusundaki görüşmelerimiz çok olumluydu. ABD Başkanı Joe Biden da F-16'ların Türkiye'ye verilmesinden yana olduğunu, ancak onayın Kongre'den geçmesi gerektiğini söyledi. Demokrat Parti'de bu duruma karşı çıkan birkaç senatör var. Ancak, şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz.

"Rusya'nın attığı her adımdan memnun değiliz"

Çavuşoğlu, Suriye'ye olası harekâtla ilgili şunları söyledi:

"ABD'nin YPG'ye olan yardımları konusundaki hayal krıklığımızı defalarca dile getirdik. Ulusal güvenlik meselesi olduğunda, kimin ne dediği önemli değil. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde gereğini yapmaktadır. Rusya ve ABD'nin Türkiye'ye bir şey söyleme hakkı yok. Biz, Rusya'nın attığı her adımdan memnun değiliz. Bu konuda oldukça şeffaf davranıyoruz."

 

Ayrıntılar geliyor...