Ekonomi

Çalık grubu bütün elektrik dağıtım ihalelerine talip oldu

Türkiye Elektrik Dağıtım ihalelerine yoğun ilgi yaşanırken, ihalelere katılabilmek için 28 şirket başvurdu.

13 Şubat 2010 02:00

T24 - Türkiye Elektrik Dağıtım ihalelerine katılabilmek için 28 şirket başvurdu. Kayıp kaçak oranı yüzde 50’yi geçen Van Gölü Elektrik Dağıtım’a da 6 büyük şirketin başvurması dikkat çekti.
Başbakan Tayyip Erdoğan'a en yakın işadamları arasında olan ve Sabah-atv grubunu Halkbank ile Vakıfbank'tan sağladığı 750 milyon dolarlık krediyle TMSF'den satın alan Ahmet Çalık, bütün elektrik dağıtım ihalelerine talip oldu. Bütün ihalelere talip olan şirketler arasında Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın Genel Müdür olarak yönettiği Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji'nin yanı sıra Cengiz Elektrik, Kolin İnşaat, Aksa Elektrik ve KCETAŞ - AYEN OGG de yer alıyor.

Milliyet gazetesinden Nevin Donat'ın haberine göre Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (TEDAŞ) bağlı şirketleri olan Uludağ, Çamlıbel, Van Gölü ve Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme ihalelerine katılmak üzere toplam 28 şirket başvuruda bulundu. 9 başvuruyla Uludağ Elektrik en çok başvuruyu alırken, onu 8 başvuruyla Çamlıbel Elektrik, 6 başvuruyla Van Gölü Elektrik, 5 başvuruyla Fırat Elektrik izledi.

Söz konusu 4 bölgenin toplam abone sayısı yaklaşık 4.1 milyonu buluyor. 12 dağıtım şirketinin özelleştirme sürecinin tamamlanmasıyla, elektrik dağıtımında özel sektörün payı yüzde 44’e ulaşacak.

5 şirket hepsine başvurdu

Uzmanlar bu çerçevede geçmişte yaklaşık 3 milyon abonesi bulunan Başkent Elektrik Dağıtım’ın geçen yıl 1.2 milyar dolara özelleştirildiği hesabından yola çıkarak  4.1 milyon abonesi bulunan bu 4 şirketin de özelleştirilmesinden yaklaşık 1.64 milyar dolar gelir  elde edilebileceğini kaydettiler.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerine başlanırken konut ve sanayi tüketiminin yüksek olduğu yerlere çok talep olacağı biliniyordu. Ancak kayıp kaçağın yüksek, tüketimin de düşük olduğu  bölgelerdeki özelleştirmelere yüksek talep gelmesi beklenmiyordu. Hatta bu şirketlerin devletin elinde kalabileceği tahmin ediliyordu. Ancak böyle olmadı.

İlk defa ihaleye çıkılan Van ve Fırat Dağıtım şirketleri için yapılan başvurular ‘ilgi görmeyeceği’ yorumlarını boşa çıkarmış oldu. Bu bölgeye enerji sektöründe deneyimli olan büyük şirketlerin teklif vermesi dikkat çekti.

Cengiz Enerji, Aksa Elektrik, Çalık Enerji, KCETAŞ - AYEN OGG, Kolin İnşaat  dağıtım ihalelerinin hepsine başvurdu. Türkiye'nin ilk özel elektrik dağıtım şirketi olan Kayseri ve Civarı Elektrik şirketine, Ayen Enerji ile birlikte kurduğu KCETAŞ-AYEN Ortak Girişim Grubu başvurdu. Aksa ise, Çamlıbel ihalesine Anadolu Doğalgaz şirketi ile talip oldu.

Enerji sektöründe özelleştirme geliri 2009’da 3.5 milyar dolara yaklaştı. Elektrik dağıtım özelleştirmelerine talebin bu şekilde yüksek oluşu, elektrik üretim özelleştirmelerine daha yüksek talebin geleceğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Üç şirket 2.2 milyar dolara özelleştirilmişti

2008’de enerji sektöründe 6.6 milyar dolarlık özelleştirme, birleşme ve satın alma işlemi oldu. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş’nin kamu hisseleri toplam 1 milyar 225 milyon dolar bedel ile Sabancı Holding ile Avusturyalı Verbund şirketine satıldı. Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi ise Akkök Grubu ile yabancı ortağı CEZ firmasının iştirak ettiği AKCEZ firmasına 600 milyon dolara verildi.

Meram Elektrik Dağıtım Bölgesi’nin kamu hisseleri de 440 milyon dolar devir bedeli karşılığında Alarko ile Cengiz şirketleri tarafından kurulan ALCEN Dağıtım Şirketi’ne satıldı. Böylece devir işlemi yapılan bölge sayısı üçe, devir bedeli ise 2 milyar 265 milyon dolara ulaştı. Bu üç elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirmesi tamamlandı.

Kim hangi şirkete talip

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş:

-  Cengiz Elektrik
-  Çalık Enerji
-  Park Holding A.Ş.
-  Aydem Elektrik Dağıtım
-  Kolin İnşaat
-  Eti Gümüş A.Ş. Söğütsen Seramik Sanayi
-  Limak İnşaat
-  Aksa Elektrik
-  KCETAŞ - AYEN OGG

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş:

-  Cengiz Elektrik
-  Çalık Enerji
-  Aydem Elektrik Dağıtım
-  Kolin İnşaat
-  AEİ Enerji
-  BEG Birleşik Enerji Grubu
-  Anadolu Doğalgaz Dağıtım
-  KCETAŞ - AYEN OGG

Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş:
 
-  Cengiz Elektrik
-  Çalık Enerji
-  Kolin İnşaat
-  Aksa Elektrik
-  İlci İnşaat
-  KCETAŞ - AYEN OGG

Fırat Elektrik   Dağıtım A.Ş:
 
-  Cengiz Elektrik
-  Çalık Enerji
-  Kolin İnşaat
-  Aksa Elektrik
-  KCETAŞ - AYEN OGG