Gündem

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker: Biden'ın açıklaması tazminat davaları için zemin oluşturamaz

26 Nisan 2021 22:00

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemsinin olası sonuçlarını değerlendiren Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, ABD'de Türkiye aleyhinde açılabilecek herhangi bir tazminat davasının Amerikan Yüksek Mahkemesi tarafından yıllar önce alınan kararla engellendiğini, Biden'ın açıklamasının bunu değiştiremeyeceğini söyledi.

RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası'nda konuşan Özülker, Biden'ın 'soykırım' nitelemesi için ise "Oy uğruna bir adım. Türkiye, Amerika'nın sözünü dinlemiyor artık. ABD, biat kültürü ile hareket edilsin diye bakıyor, ben ne söylersem doğrudur sen de beni desteklersin. Sormak lazım 'ey Amerika sen kimsin yahu' diye" ifadesini kullandı.

Özülker'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"1981'de Reagan, 'soykırım' kelimesini kullandıktan sonra başta California'daki diaspora olmak üzere ayağa kalktılar. İlk yaptıkları iş 1915 olayları sırasında hayat sigortaları olanlar için aileler bu şirketlere müracaat ettiler ve oradan tazminat aldılar. Bu aldıkları tazminatla birlikte şirketler Türkiye'ye hücum ettiler bu arada davalar açıldı ve Yüksek Mahkemeye kadar gittiler Amerika'da. Yüksek Mahkeme bunları reddetti. Çünkü 1948'den önce 'soykırım' kavramı yoktur. Bu iş herhangi bir şekilde kabul görebilme noktasında değildir. 1915'te yapılmış olayın 'soykırım' olduğuna dair de tarihte belirlenmiş bir durum da yoktur. Yüksek Mahkeme kararı bağlayıcıdır.    

"Peki Biden niçin bunu yaptı? Oy uğruna bir adım. Türkiye, Amerika'nın sözünü dinlemiyor artık. ABD, biat kültürü ile hareket edilsin diye bakıyor, ben ne söylersem doğrudur sen de beni desteklersin. Sormak lazım 'ey Amerika sen kimsin yahu' diye. Türkiye palazlandı. Eskiden olduğu kadar her söylenene boyun eğip, sen çok haklısın diyecek konumda değil. O zaman da Amerika, Türkiye'den haz etmemeye başladı."