Gündem

Bursa'daki 9 sanıklı FETÖ davasında tahliye kararı

Halil ÖZÇOBANBURSA, (DHA) - BURSA'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma ile davalarda şüphelilerin lehine karar verilmesi için hakim ve savcılar üzerinde çeşitli yollarla baskı kurduğu iddia edilen suç örgütü üyelerine yönelik operasyonda gözaltına alındıkta

28 Eylül 2018 13:23

Halil ÖZÇOBANBURSA, (DHA) - BURSA\'da, FETÖ/PDY\'ye yönelik soruşturma ile davalarda şüphelilerin lehine karar verilmesi için hakim ve savcılar üzerinde çeşitli yollarla baskı kurduğu iddia edilen suç örgütü üyelerine yönelik operasyonda gözaltına alındıktan sonra 5\'i tutuklanan 9 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıkların yöneltilen suçlamayı kabul etmediği ilk duruşma sonunda, tutuklu sanıklardan 2\'sinin tahliyesine karar verildi.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı\'nca FETÖ/PDY başta olmak üzere çeşitli suçlarda şüphelilerin lehine karar vermeleri için hakim ve savcılar üzerinde baskı kurduğu iddia edilen kişilere yönelik kamuoyunda \'FETÖ Borsası\' olarak bilinen soruşturma başlatıldı. Bursa, Manisa, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Diyarbakır, Urfa, Konya, İzmir ile Eskişehir\'de soruşturma ve davaları etkilemeye çalıştığı öne sürülen şüphelilerin bazı hakimler ve savcılarla bağlantı içinde oldukları belirlendi. Bursa polisi, düzenlenen eş zamanlı operasyonlaral sözde \'lider\' olduğu öne sürülen iş insanı Eyüp Ensar Ç.\'nin de aralarında olduğu 9 kişiyi gözaltına aldı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden iş insanı Eyüp Ensar Ç., avukat Onur T., Bayram Ö., Hamza Ö., Metin İ. ve Yücel Y. tutuklanırken, 3 kişi ise serbest bırakıldı. Haklarında Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde \'suç örgütü kurmak\' ve \'dolandırıcılık\' suçlarından dava açılan sanıklardan tutuklu Onur T., meslektaşlarının yaptığı itiraz sonucu tahliye edildi.
\'FETÖ SANIKLARININ TAHLİYE OLMASI İÇİN YARDIM ETMEDİM\'
Bursa\'da, 5\'i tutuklu 9 sanığın yargılanmasına başlandı. Yapılan ilk duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Emniyet Müdürlüğü\'nde 36 saat boyunca verdiği ifadeleri mahkemede kabul etmeyen Eyüp Ensar Ç., \"Ben para karşılığı FETÖ sanıklarının tahliye olması konusunda kimseye yardım etmedim. Sadece benden destek isteyen sanıklarını \'İyilik olsun\' diye daha önce benim avukatıma yönlendirdim\" dedi.
Hakimin \"Bursa\'da 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde FETÖ/PDY davasında tutuklu sanık Kenan Sandalcı\'nın tahliyesine sevindin mi?\" sorusu üzerine Eyüp Ensar Ç., \"Ben sanığın ağabeyi Ekrem\'i çok iyi tanıyorum. O da benden kardeşini savunması için iyi bir avukat istedi. Ben de onu avukatıma yönlendirdim. Sonucunu merak ettiği için duruşmayı izledim. Tahliye çıkınca yakınları ile birlikte sevindik\" diye konuştu. 
2 TAHLİYE KARARI
Mahkeme heyeti, diğer sanıkların da yöneltilen suçlamayı kabul etmediği duruşmayı erteledi. Yapılan yargılama sonucu tutuklu sanıklar Metin İ. ile Yücel Y.\'nin tahliyesine, Onur T.\'nin dosyasının ise avukat olması nedeniyle tefrikine karar verdi.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir