Dünya

Bulgaristan'dan AB'ye sığınmacı tepkisi: Türkiye'ye saldırılarınıza son verin, yüz binlerce kişi gelirse ne kamplar, ne duvarlar onları durduramaz

12 Ekim 2019 22:06

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupalı partnerlere, sığınmacı krizini tırmandırmamak için Türkiye’ye saldırılarına son verme çağrısında bulundu.

Sputnik Türkçe'nin Bulgaristan Haber Ajansı’ndan aktardığına  göre, 'Barış Pınarı Harekatı’nı ve Avrupalı liderlerinin tepkilerini değerlendiren Borisov, “(AB Konseyi toplantısında) Brüksel’deki meslektaşlarımın Türkiye’ye saldırılarına son vermeleri konusunda ısrarcı olacağım. Brüksel uzakta, Türk sınırı ise burada ve orada yaklaşık 4 milyon sığınmacı bulunuyor. Yüz binlerce kişi gelirse ne kamplar, ne duvarlar ne de başka hiçbir önlem onları durduramaz” dedi.

Bulgaristan ve Türkiye arasında, ortak sınır üzerinden sığınmacıların geçişine izin verilmemesi yönünde bir anlaşma olduğunu hatırlatan Borisov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlaşma temelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile açık anlaşmamız olduğunu ve Türk makamlarının kesinlikle Bulgaristan ile anlaşmayı büyük dikkat içinde uyguladığını doğrulayabilirim. Türkiye sınırımızda sıfır sığınmacı akını var. Diplomasi, askeri eylemlere son verilmesi, Suriye’deki olayların çözümü, işte sorunun çözümü. (Türkiye’nin sınırını açması durumunda) Ne duvarlar, ne ordu, hiçbir şey bizi kurtaramaz”.

Macaristan da benzer bir açıklama yapmıştı

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto,  Perşembe günü Avrupa Birliği'ne"Avrupa'ya yeni bir sığınmacı dalgasının gelmesini önlemek için" Türkiye ile diyalog kurması çağrısında bulundu. 

Szijjarto, "Sığınmacı akınını engellemesi için Türkiye'ye sırtınızı dayarken kim Türkiye Cumhurbaşkanı'na daha çok darbe indirebilir diye yarışıyorsunuz" demişti.