Gündem

Buca Belediyesi'nde DİSK ile toplu sözleşme imzalandı; en düşük maaş 11 bin 500 TL oldu

23 Eylül 2022 16:49

Buca Belediyesi’nde bin 525 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi süreci tamamlandı. En düşük maaşın 11 bin 500 TL olarak belirlendiği sözleşmede, işçiler çok sayıda yeni sendikal hak kazandı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Toplu iş sözleşmesi tüm emekçi kardeşlerime hayırlı uğurlu olsun. Yeni haklarınız ananızın ak sütü gibi helal olsun” dedi. Kılıç, çalışanlarının banka promosyon sözleşmelerini de güncelleyeceklerinin söyledi.

Buca Belediyesi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş 5 No'lu Şube'de örgütlü işçiler arasında yapılan toplu sözleşme süreci sona erdi.

Toplu iş sözleşmesinin imza töreni, Buca Belediyesi önünde düzenlenen törenle yapıldı. Törene, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, Buca Belediyesi Başkan Yardımcıları, sendika temsilcileri ve işçiler katıldı.

Bayram havasında gerçekleştirilen törende, “İşçi Dostu Başkan Erhan Kılıç” pankartları açan işçiler, sloganlar eşliğinde halaylar çekti.

"Analarının ak sütü gibi helal olsun"

Törende konuşan Başkan Erhan Kılıç, “Makamlar gelip geçicidir. Ancak emek ve çalışanlar Belediyemizin olmazsa olmazıdır. Kentin yaşanabilir hale gelmesini sağlayanlar emekçi kardeşlerimizdir. Ben işçilerime vereceğim maaşı belirlerken verebileceğim maksimum rakam nedir ona bakarım. Onları mağdur etmek istemem. Aynı zamanda kendi mali disiplini sağlayacak, Belediyemizin çalışmalarını engellemeyecek bir rakamı belirlerim. Teknik olarak verebileceğimiz en iyi rakamı verdik. Toplu iş sözleşmesi tüm emekçi kardeşlerime hayırlı uğurlu olsun. Analarının ak sütü gibi helal olsun” dedi.

Başkan Kılıç, çalışanlarının banka promosyon sözleşmelerini güncelleyeceklerinin de müjdesini verdi.

Başkan Kılıç'a teşekkür

DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener, işçilerin açtığı pankartta “İşçi Dostu Başkan Erhan” pankartına gönderme yaparak, Başkan Kılıç’ın bu sözü sonuna kadar hak ettiğini söyledi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ise her toplu iş sözleşmesi gününün işçiler için bir bayram günü olduğunu belirterek, Başkan Erhan Kılıç’a teşekkür etti.

Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras da ekonomik krizin en büyük acısını emekçilerin çektiklerini belirterek, “bu zor günlerde emekçiden yana tavır koyan” Başkan Erhan Kılıç’a teşekkürlerini iletti. (ANKA)