Ekonomi

Borsada, açığa satış işlemlerinde "yukarı adım kuralı" bugün de uygulanacak

25 Mart 2021 09:19

BIST-50 Endeksinde yer alan paylara hafta başında getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Borsa İstanbul, Salı ve Çarşamba günü uygulanan BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanmasına karar verdi.

bloomberght'nin haberine göre; Borsa'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."