Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres : “Dünyanın göze alamayacağı bir şey varsa o da Körfez bölgesinde bir çatışmadır”

BM, "saldırıları" kınadı

14 Haziran 2019 07:37

Umman Körfezi'ndeki petrol tankerlerine yönelik saldırıları kınayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Dünyanın göze alamayacağı bir şey varsa o da Körfez bölgesinde bir çatışmadır” dedi. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Umman Körfezi'ndeki petrol tankerlerine yönelik saldırıları kınadı ve Hürmüz Boğazı yakınında meydana gelen saldırılarla ilgili gerçekte neler olduğunun açığa kavuşturulmadan önce sonuç çıkarmak için acele edilmemesini tavsiye etti. BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Guterres, “Bu sabah Hürmüz Boğazı'nda yaşanan güvenlik olaylarından derin bir endişe duyuyorum. Sivil gemilere yönelik her türlü saldırıyı şiddetle kınıyorum. Gerçekler ve sorumlular açıklığa kavuşturulmalıdır. Dünyanın göze alamayacağı bir şey varsa, o Körfez bölgesinde bir çatışmadır” dedi. 

ABD'den dün yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "saldırı kaynaklı" olduğu iddia eden patlamalardan İran'ın sorumlu tuttu. Bu gelişme iki ülke arasında zaten yüksek olan gerilimi daha da arttırabilir.