Dünya

Bloomberg: Putin, ABD'ye Ukrayna'daki savaşı bitirmek için müzakerelere hazır olduğuna dair mesaj gönderdi

26 Ocak 2024 08:24

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da iki yıldır devam eden savaşını sonlandırmak için ABD'nin müzakerelere hazır olup olmadığını yokladığı belirtildi. 

Bloomberg'e konuşan Kremlin'e yakın iki kaynak, Putin'in direkt olmayan kanallardan ABD'ye müzakerelere hazır olduğuna dair mesajlar gönderdiğini belirtti. Rus liderin bu görüşmelerde Ukrayna'nın geleceğine dair güvenlik düzenlemelerini de görüşmeye hazır olduğunun sinyallerini verdiği bildirildi. 

ABD'li yetkililer bu mesajların farkında olmadıklarını, Putin'in savaşı sonlandırmak istediğine dair ciddi bir işaret görmediklerini ifade etti.

Kaynaklar, mesajların geçen ay ismini paylaşmayı reddettikleri bir aracı tarafından üst düzey ABD'li yetkililere iletildiğini ifade etti. 

Kaynaklara göre Putin, Ukrayna'nın tarafsız kalması ısrarından vazgeçmeyi; hatta ilerleyen zamanlarda NATO üyeliğine muhalefetini sonlandırmayı  düşünebilir. 

Ancak Kremlin'in bu olasılıklar karşısında işgal altındaki Ukrayna topraklarının kendilerinde kalmasını istediği belirtildi. Rusya ve Rusya yanlısı kuvvetler, şu anda Rusya'nın yaklaşık yüzde 20'sini işgal ediyor. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, "Putin birçok kez Rusya'nın Ukrayna konusunda müzakerelere şu anda da açık olduğunu ve gelecekte de açık olacağını söyledi. Hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız. Bunu diplomatik yollarla yapmayı tercih ederiz. Eğer olmazsa askeri operasyon hedeflerimize ulaşana kadar devam edecek" dedi. 

Putin, kameralar karşısında mevcut cepheleri sınır olarak belirleyerek savaşı durdurmaya istekli olduğuna dair bir mesaj vermedi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski ise Ukrayna'nın tüm topraklarını geri almadan durmayacağını söylüyor.