Gündem

Birinci deprem bölgesindeki Bakırköy'ün kentsel dönüşümüne AKP engeli

Osmaniye, Zuhuratbaba ve Kartaltepe'deki binaların yüzde 90'ının güvenli olmadığı tespit edildi

19 Şubat 2020 12:08

İstanbul'un deprem açısından en riskli ilçesi Avcılar'daki dönüşüm için beş aydır gerekli imar düzenlemesini gündemine almayan İBB Meclisi'nin şubat ayı oturumunda birinci derece deprem bölgesindeki Bakırköy'ün 3 mahallesindeki planları da AKP oylarıyla reddedildi.

AKP grubunun çoğunlukta olduğu İBB Meclisi'nde Bakırköy'ün birinci derece deprem bölgesinde yer alan 144 hektarlık alanı kapsayan Osmaniye, Kartaltepe ve Zuhuratbaba mahalleleri ile 68.3 hektarlık alanda yükselen Zeytinlik, Cevizlik, Yenimahalle ve Sakızağacı mahallelerinin kentsel dönüşüm planları reddedildi. Planlarda konutlara bir katlık artış öneriliyordu.

İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla reddedildi

sözcü'nün haberine göre; Bakırköy Belediye Meclisi'nde 8 Kasım 2019 tarihinde AKP ve CHP grubunun oybirliği ile gerçekleştirdiği plan değişikliğinin, onay için gönderildiği İBB Meclisi'nde oy çokluğu ile reddedilmesi tepki çekti.

Karara katılmayan CHP grubu plan notu değişikliğinin, üst ölçekli nazım imar planı ana kararlarına ve yoğunluk değerlerine uygun olduğunu belirterek bölgenin öncelikli ihtiyaçlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. İBB Meclisi'nde reddedilen kararda, ilçenin birinci derecede deprem bölgesinde kaldığı ve binaların yenilenmesi gerektiği belirtildi.

Binalar 40 yıllık

İlçede yaşayanların çoğunun konutlarını yıkıp yenileyecek gelire sahip olmadığı gerekçesi ile bir afet anında can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan yapılara parsel veya ada bazında yenilenmesini teşvik amacıyla plan notu değişikliği hazırlandığı kaydedildi.

Bakırköy Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün inceleme raporuna göre Bakırköy'deki yapılar ortalama 40-50 yıllık. Büyük çoğunluğu 1960 ile 1980 yılları arasında eski Deprem Yönetmeliği'ne göre yapılmış durumda. 1999 depreminden sonra Bakırköy Belediyesi'nin İTÜ ve İstanbul Üniversitesi'ne yaptırdığı 2003 tarihli risk analiz raporu da ilçenin karşı karşıya olduğu riski gözler önüne seriyor.

"AKP'liysen binaların yenilerin, CHP'liysen depremden kurtulma şansın yok"

CHP'li İBB ve Bakırköy Meclis Üyesi Nadir Ataman da karara tepki göstererek şunları söyledi: "İBB Meclisi'ndeki AKP kentsel dönüşüm ile ilgili plan değişikliklerinde taraflı davranıyor. AKP'li ilçelerden gelen plan değişikliklerinde sorgusuz sualsiz ‘evet' derken, CHP'li belediyelerden gelen amacı sadece depreme dayanıklı olmayan binaların yenilenmesi olan plan değişikliklerine ‘hayır' diyor. Buradan da şu çıkıyor: AKP'ye oy verdiysen binaların yenilenir, depremde ölemezsin. CHP'ye oy verdiysen çürük binalarda depremden kurtulma şansın yok."