Gündem

BirGün'e 'Fuat Avni' davası!

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede BirGün yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz sanık olarak yer aldı

30 Ağustos 2019 16:21

BirGün gazetesinin yöneticilerine  2014-2016 yılları arasında "Fuat Avni" mahlasıyla kullanılan Twitter hesabından yapılan paylaşımları haberleştirmeleri gerekçe gösterilerek “FETÖ’ye üye olmadan yardım etmek” suçlamasıyla dava açıldı. “BirGün’ün Fuat Avni tweetlerini haberleştirerek örgütün algı operasyonuna katkı sunduğu”nun iddia edildiği iddianamede BirGün yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz sanık olarak yer aldı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019/303 numarasıyla açılan davaya sunulan iddianamede BirGün yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz’ın açık kaynak taraması ve havuz sorgulaması sonucunda herhangi bir FETÖ üyesi ile bağları olmadığı, ByLock kullanmadıkları, FETÖ bankalarıyla para alışverişlerinin olmadığı, bağlarının bulunmadığı tespitine yer verildi. Ayrıca iddianamenin sonunda şu ifadeler yer aldı:

“Şüphelilerin örgüt ile hiyerarşik bağlarının olmadığı, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber yaptıkları anlaşılmıştır. Toplanan deliller uyarınca kast unsurunun takdiri mahkemeye aittir.”

İddianamede BirGün Yöneticilerinin savcılıkta verdikleri ifadelere de yer verildi. İfadelerde şunlar yer aldı:

“O yıllarda fuatavni hesabının kime ait olduğu bilinmemekteydi. Ancak hesaptan yazılanlar birkaç gün sonra doğru çıkıyordu. Hükümette iç hesaplaşmadan kaynaklı bilgi sızdıran biri olduğunu düşündük. Hatta bir Bakan ya da Erdoğan’ın bir yakını olabilir deniyordu. “Twitter Fenomeni” dememiz övgü amaçlı değildir. Çok takipçili hesap anlamında kullandık. Haberleri yorumsuz bir şekilde halkın ilgisini çektiği için verdik. FETÖ adı verilen Fethullahçı grupla verdiğimiz mücadele arşivlerimizdedir, manşetlerimiz, yazılarımız da ortadadır. Yayın çizgimizde herhangi bir değişiklik olmamıştır.”

T24, Diken ve Sputnik'e de soruşturma açılmıştı

Geçtiğimiz ay İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24, Sputnik ve Diken'in de aralarında bulunduğu bir grup haber sitesine, 2014-2016 yılları arasında "Fuat Avni" mahlasıyla kullanılan Twitter hesabından yapılan paylaşımları "neden haber yaptıkları" gerekçesiyle soruşturma başlattığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu haberlerin yayınının üzerinden 5 yıla kadar süre geçmiş olmasına karşın başlatılan soruşturmaya kaç haber sitesinin dâhil edildiğine ilişkin bilgi verilmemiş, dosya üzerinde "gizlilik" kararı bulunduğu kaydedilmişti.