Gündem

Bir gizli tanığın ifadesiyle 128 kişi tutuklandı

Müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak'ın açlık grevi 64 gündür devam ediyor

05 Eylül 2019 19:46

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, DHKP-C soruşturmasında emniyetten gizli tanık hakkındaki soruşturmaların akıbetiyle ilgili bilgi istedi.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin mahkemeye gönderdiği cevapta, bir gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda 128 kişinin tutuklandığı ifade edildi.

Tutuklananlardan biri olan Mustafa Koçak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Koçak, 64 gündür açlık grevinde.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen yazıda, gizli tanığın 2017 yılının temmuz ayında DHKP-C'ye yönelik operasyonda tutuklanmasının ardından Etkin Pişmanlık Kanunu hükümlerinden faydalanarak tahliye edildiği belirtildi.

Fotoğraflardan teşhis etti

Gizli tanığın tahliyesinin ardından savcılıkta verdiği 6 ifadede 344 kişiyi fotoğraflarından teşhis ettiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.


344 kişiden 161'i gözaltına alındı, 128'i tutuklandı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yazısında, şu bilgilere de yer verildi:

"İfadeler doğrultusunda 2017 yılının Eylül ayında operasyonlar başlatıldı.
Gizli tanığın fotoğraflardan teşhis ettiği 344 kişiden 161'inin gözaltına alındı.
161 kişiden 11'inin emniyetten, salıverildi.
9 kişi, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istedi.
1 kişinin savcılık tarafından, 21 kişinin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.
128 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi."

Terörle Mücadele Şubesi, gizli tanığın ifadesiyle gözaltına alınanlardan biri olan Cavit Yılmaz da Etkin Pişmanlık Kanunu'ndan faydalanarak, örgüt mensuplarını fotoğraflarından teşhis ettiğini de yazısında bildirdi.

Yurtdışına çıkıp mahkemeye tekrar dilekçe yazdı

Cavit Yılmaz, hapishaneden çıktıktan sonra yasadışı yollardan yurt dışına çıkış yaptı. Yılmaz, yurt dışına çıktıktan sonra mahkemeye gönderdiği yazıda, teşhisleri baskı ve işkence altında yaptığını iddia etti. 

Yılmaz, mahkemeden yazdığı dilekçenin dikkate alınmasını istedi ve talep edilmesi halinde resmi yollarla yurtdışından mahkemeye bağlanarak yazısında ifade ettiklerini anlatabileceğini söyledi.

Mahkeme "Yeniden dinlenilmesine gerek yok" dedi

Mahkeme ise Cavit Yılmaz'ın gönderdiği yazının örgüt baskısıyla yazıldığına işaret ederek, yeniden dinlenilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Cavit Yılmaz'ın teşhis ettiği isimlerden biri de Mustafa Koçak'tı. Mustafa Koçak, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz'ın DHKP-C'li Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından rehin alınıp öldürüldüğü olayda, silah temin ettiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

64 gündür açlık grevinde 

Koçak, 4 Ekim 2017'de gözaltına alınıp tutuklandı. 11 Temmuz 2019'da ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Koçak, hapis cezasına çarptırılmadan 8 gün önce 3 Temmuz'da adil yargılanma talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Koçak'ın açlık grevi 64 gündür devam ediyor.