Gündem

'Binlerce profesörden bir profesör tutuklanmış olabilir'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'nin Anayasa Komisyonu üyesi Prof.Dr. Emine Büşra Ersanlı'nın...

02 Kasım 2011 02:00

T24 - İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'nin Anayasa Komisyonu üyesi Prof.Dr. Emine Büşra Ersanlı'nın KCK'ya yönelik operasyon kapsamında tutuklanmasını değerlendirdi. Şahin'in iddiasına göre profesör Ersanlı 'Türkiye'de halk nasıl ayaklandırılır' dersleri verdiği için tutuklandı. İşte Şahin'in o açıklaması: "Büşra hanım Türkiye'deki binlerce profesörden bir profesördür. O profesör hanımın da tutuklanma sürecini biz izliyoruz. Tamamen Türkiye'de her yargılamada olduğu gibi delillere dayalı bir yargılamanın sonucu olması lazım. Ve öyledir diye biliyorum. Delillerin ne olduğunu zaman içinde kamuoyu da bilebilir ama kendilerinin mutlaka bildiğinden eminim çünkü savcılık makamı kendilerine iddiayı ifade etmişlerdir. Mahkeme sürecinde de hakimlerimiz mutlaka kendilerine iddiaları sormuşlar ama aldıkları yanıtlardan muhtemeldir ki tatmin omamışlardır. 

Bu bağlantı bir terör yapılanmasının bağlantısıdır gördüğümüz, öğrendiğimiz kadarıyla. Ama bir profesörün tutuklanması durumunda bu ülkede binlerce insan tutuklanırken bir profesörün tutuklanmaması gerektiğini savunmanın hukukla, adaletle ne kadar bağdaştığını ben bir hukukçu olarak anlamakta zorlanıyorum. Hukukun eşitliği karşısında acaba imtiyazlı sınıflar mı olsun isteniyor bu ülkede diye düşünmek durumundayım dolaysıyla da sormak durumundayım. 


'Binlerce profesörden bir profesör tutuklanmış olabilir' 

Bu ülkede bütün profesörler tutuklanmış olsa merak eder sorabiliriz ama binlerce profesörden bir profesör tutuklanmış olabilir. Binlerce kaymakamdan bir tanesi tutuklanmış olabilir, binlerce esnaftan bir tanesi tutuklanmış olanilir, yani hukuk herkes için. Ama bu tutuklamaların ben ötesine geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha dün Van'da eli silahlı 4 tane teröristi yakaladı biri İranlı biri ıraklı ikisi de Türk vatandaşı olan güvenlik güçlerimiz. 


'Eğer bunlar yanlışsa yanlış hesap bir yerden döner'

Sayın profesörümüzün anladığım kadarıyla bu yapıyla bir bağlantısı olduğu. Sanki dersimiz; siyaset konumuz da Türkiye Cumhuriyeti'nde halk nasıl ayaklandırılır sebepsiz yere, kandırılarak, Türkiye Cumhuriyeti nasıl bölünür derslerinin hocalığını yapmak durumundaymış diye duyuyoruz. Eğer bunlar yanlışsa yanlış hesap bir yerden döner. Sadece yargıçlar Berlin'de değil yargıçlar Türkiye'de vardır ve biz Türk yargısına Türk yargıçlarına güveniyoruz."ETİKETLER

haber